Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

 1. #1
  valbo nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2009
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  9
  Falënderuar 28 herë në 6 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  Selam Alejkum

  Kam nji pyetje per te gjith vellezer e motra muslimane. Jam martuar ka me shume se nji vit mirepo me burrin nuk shkojme aspak mire. e di qe arsye pse ai eshte martuar me mua ka qene rregullimi i dokumentave per lejeqendrimi ne zvicerr. Problemi eshte se jam shtatzene dhe ne hall shume te madh. Nuk po kam durim ne faktin qe une nuk egzistoj thuajse fare per burrin. atij i dukem e shemtuar dhe e shof qe nuk ka ndjenja per mua. Sa here qe shkon ne Kosove te familja e tij nuk me merr me vete. Me len nga nji muaj vetem tek familja ime. Qellimi im i marteses me te ka qen te krijoj familje dhe te martohem ashtu si ka thene Allahu ama gabim paskam bere. Nuk di me qka te bej ama po e di qe eshte shume e veshtire per nji grua te mos ndihet e dashur nga burri i saj. Ju lutem me ndihmoni qe te marr nji vendim. Une per kete problem kam fol me burrin ama ai as qe ka deshire te flas. Vetem ne gjum rri.
  Ju falenderoj per pergjigjen tuaj Allahu ju shperblefte.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  alejkum selam

  nese ka mundesi me gjersisht te na tregosh per gjendjen fetare te juajen dhe burrit tuaj. A jeni fetar, a faleni etj.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  valbo nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2009
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  9
  Falënderuar 28 herë në 6 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  Selam alejkum

  Jam falur mirepo qe kur jam martuar nga vuajtja vetem qaj. Me jane shterrur syte nga lotet e disi skam me vullne per jete. Burri nuk falet. Beson ne Allah ama nuk falet. Une nuk e di ama kam pershypjen se do cmendem. Gjithmone kam pas deshire te takoj nji burr qe te kem gjuhe te perbashket me te. Te drejtohemi nga Allahu bashk. Ama burri im thuajse nuk eshte martuar me mua. Nuk po arrij ta kuptoj. Te pakten te me kishte then qe jam une fajtore apo qe sillem keq a dicka te tille. Heshtja e tij me vret akoma me shume. Dhe nji gje nuk e kuptoj si ka mundesi qe nji burr nuk eshte fare xheloz per gruan e tij. Atij i vie inat kur burrat e huaj i ngacmojne femrat e huaja kurse nuk i vie inat kur une i tregoj qe burrat tjere me ngacmojne. Une nuk di me veqse do te cmendem. Te ndahem kam frike nga Allahu dhe nga ky femij qe do te lind. Te rrij bashk po e shof qe veq po humb me fe e me jete. Sdi me qka te bej.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e ebu abdullah
  ebu abdullah nuk është i/e kyçur Administrator
  Data e Anëtarësimit
  28-12-2003
  Postimet
  976
  All-llahu të shpërbleftë
  450
  Falënderuar 2,833 herë në 602 Postime
  Rep Fuqia
  941

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Citat Postuar fillimisht nga valbo
  Jam falur mirepo qe kur jam martuar nga vuajtja vetem qaj.
  Moter e nderuar, sipas kesaj qe keni shkruar, kuptoj se ju qe prej se jeni martuar e keni lene Namazin.

  Nese e kam kuptuar mire, ju keni "fituar" burre dhe keni "humbur" All-llahun, gjegjesisht, keni lene obligimet tuaja ndaj Tij. Tash, edhe ai per te cilin e keni lene anash All-llahun eshte duke ju lene anash juve.

  Kjo, moter e nderuar eshte dicka shume normale edhepse mund te na duket qasje e ashper apo e vrazhde ndaj ceshtjes. Por, moter e nderuar, duhet te kemi parasysh se, lidhja e cila nuk tradheton asnjehere (as ne ket bote, e as ne Ahiret) eshte lidhja mes njeriut dhe Krijuesit te vet. Te gjitha lidhjet tjera, sado te lumtura dhe te forta te jene ne kete bote, perfundojne me stacionin e varrit, ndersa Llogaria eshte tek All-llahu Subhanehu ve Teala.

  Moter e nderuar, keto qe i thash, jane ceshtje te cilat ne te gjithe i shohim dhe i marrim si te vetekuptueshme, mirepo sprovat e jetes na bejne qe ato te mos i praktikojme ne jeten tone te perditshme.

  Natyrisht qe, marredheniet bashkeshortore kane baticat dhe zbaticat e tyre edhe ne jeten e dy bashkeshorteve te cilet jane te devotshem ndaj Krijuesit te tyre. Mirepo, perparesia e tyre eshte se, ata qe te dy kane nje Burim Referimi te cilit mund t´i kthehen ne raste te mosmarreveshjeve apo keqkuptimeve mes tyre, e qe jane Fjala e All-llahut te Lartmadherishem dhe Sunneti i te Derguarit te Tij (SalAllahu Alejhi ve Selem). Dhe ne raste te problemeve tjera si: shuarja e dashurise mes tyre, etj., edhe ne keto raste ata ndahen ne baze te Fjales se All-llahut.

  Mirepo, ne raste kur asnjeri prej bashkeshorteve nuk praktikon besimin e vet, cfare burimi referues mund te kene ata dy?! Si mund t´i thote burri gruas, apo gruaja burrit: Ti nuk mi jep te drejtat e mia qe me takojne nga All-llahu, qofte ne baze te kujdesit ndaj njeri-tjetrit, qofte kujdesit ndaj femijeve, sjelljes, etj., kur asnjeri nuk e bazon perditshmerine e vet ne baze te asaj qe All-llahu ka lejuar dhe ndaluar?

  Prandaj, moter e nderuar, hapi i pare qe ju duhet te merrni (pasiqe ju keni parashtruar problemin tuaj) eshte qe ju t´i ktheheni All-llahut e penduar per lenien e Namazit dhe obligimeve tuaja ndaj Tij. Te adaptoni perditshmerine tuaj bazuar ne ate me cka Ai eshte i kenaqur, dhe te largoheni nga ajo qe Ai ka ndaluar.

  Nese keni veshtiresi me keto, gjegjesisht, ndieni ngacmime dhe vesvese gjate Namazit, leximit te Kur´anit, etj., atehere mund te shikoni mundesite e vizitimit te ndonje hoxhe qe ben rukje me Kur´an dhe Sunnet, per te shikuar mundesine se mos dikush u ka bere siher, etj.

  Perndryshe, kur ju te beheni nje besimtare e devotshme, ju me se paku do te arrini qetesine e juaj shpirterore me Krijuesin tuaj, dhe do t´a ndieni veten te sigurt rreth edukimit te drejte te femiut tuaj (inshAllah lind shendoshe dhe mire), por ndoshta, me ndihmen dhe meshiren e All-llahut, edhe e perfitoni burrin tuaj me devotshmerine tuaj ndaj All-llahut Subhanehu ve Teala.

  Moter e nderuar, ne kete menyre, ju se paku veten tuaj e drejtoni ne drejtim te duhur. Ndersa, nese burri juaj nuk e pranon ate drejtim dhe ende vazhdon ne humbje dhe moskujdes (se pari) ndaj vetes (ne raport me All-llahun) e pastaj edhe ne moskujdes ndaj jush dhe familjes (qe poashtu nenkupton mosbindje ndaj All-llahut), atehere moter e nderuar keni te drejte te kerkoni shkurorezim me ndergjegje te paster edhe para All-llahut edhe para njerezve. Por ne kete menyre (sikur jeni tash), perderisa raportet mes jush dhe All-llahut nuk jane si duhet, nuk ka gje tjeter mes jush si argument pos: ti nuk me do, ti fle gjithe diten, etj., por te gjitha keto nuk kane peshe te madhe tek dikush qe nuk ka frike All-llahun, por ka si synim paresor dunjane!

  Moter e nderuar, para se te kerkoni ndihme diku tjeter, kerkoni ndihme prej Atij, i Cili cdo pjese te trete te nates zbret ne qiellin me te afert per ne, dhe pyet:

  "A ka kush qe Me lutet, qe t´ia pranoj lutjen? A ka kush qe kerkon, qe t´ia jap ate qe kerkon? A ka kush qe Me kerkon falje, qe t´ia fale atij?"

  Falni Namazin, lexoni Kur´anin, mbuloni trupin tuaj (praktikoni Hixhabin) dhe keni frike All-llahun me nje frike si i takon Atij, sepse nuk ka dobi marrja me ceshtje tjera perderisa nuk i kemi te rregulluara ceshtjet me Ate te te Cilit jemi, dhe tek i Cili do te kthehemi.

  Dhe All-llahu e di me se miri.
  Selamun alejkum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 13 Përdorues në vijim:


 9. #5
  valbo nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2009
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  9
  Falënderuar 28 herë në 6 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  Selam alejkum

  Vella i nderuar une jo qe nuk i kam parasysh keto gjera porse jam shkaterruar shpirterisht. Une vetem se me trup jam gjalle. Me trego vella i dashur ku qenka vendi i femres ne kete bote. Babi im na ka shkaterru jeten. Kurr nuk eshte kujdes per martesen time. Une vet jam martuar. Burri nuk me veren fare. Vellezerit me problemet e tyre. Po ai femij qe do e lind thua edhe ai do me braktis.E di qe nuk jam muslimane e devotshme si do Allahu por une jam largu nga imani pershkak te problemeve. Nuk gjeta njeri ne kete bote te me dali ne ndihme. Jeta ime ka qen lote e vaj tere kohes. E di qe Allahu eshte i drejte dhe qe nuk ben padrejtesi ndaj roberve. Por e kam humbur rrugen. Jo qe e heq mendjen nga Allahu e as nga feja e Tij po skam force jam shume e dobet. Ja pse jam largu nga namazi. Jo pse kam deshire se kurr nuk mendoj ta braktis fene e Allahut. Por jam e humbur krejtesisht e humbur.

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #6
  sulltone nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  24-11-2009
  Postimet
  101
  All-llahu të shpërbleftë
  243
  Falënderuar 175 herë në 74 Postime
  Rep Fuqia
  186

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  selam alejkum motra ime e dashur une po te kuptoj shum mir vallahin amo ti nuk je vetem a se shum femra kan fatin si te tendin amo ka edhe shummmmm ma keq se sa ti a amo ti shpresat mos i hup se njeri i drejt edhe fiton a edhe po ta kuptoj dhimbjen me besos a edhe sem fillestare ne namaz nuk i kuptoj shum gjera amo behet mir me emer te zotit ti ndodhta mendon se askushi nuk kujdeset per ty e je jet vetem e tash edhe me femij amo nuk esht ashtu se ka njerzit se te dojn amo ndodhta nuk munden me te ndihmua edhe mos qaj se loti nuk te jep zgjedhje veq te shkatron ty edhe beben tende ti duhesh me u bind se veq zoti mundet me te shkatrua se as kush tjetrnuk mundet nese ke deshir mundem me fol ne msn dergoj msn se ndoshta munda me te ndihmua pak do te lutem per ty sonte kismet edhe benu pak e fort per hater te femijs se e ke ne bark

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 13. #7
  Grafika e SecretGirl
  SecretGirl nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  20-11-2008
  Postimet
  65
  All-llahu të shpërbleftë
  384
  Falënderuar 191 herë në 51 Postime
  Rep Fuqia
  200

  Re: A kam te drejte te ndahem nga burri kur ai eshte martuar per interes me mua ?

  Selamu Alejkum

  Pergjigja e lartpermendur e vellaut eshte nje zgjidhje shum e mir per ty motrushe.Vetem te nevojitet ta praktikosh , dije se për hallin qe ke njeriu nuk mund të ndihmoj , vetem te nevojitet mbeshtetja tek All-llahu...Njeriu mund te keshilloj , por te ndihmoj kurrsesi jo ...Me mbeshtetjen e sinqert dhe lutjet e perditshme , namazi dhe shpresa vetem tek Allahu mund te arrish dashurinë e burrit , zgjidhjen e problemeve edhe qetsin ne zemren tende edhe kthjelltsin e mendjes tende te humbur ne gjera te kota ...Mos e nenvlerso vetveten tende edhe te ndihesh e padobishme , duhet te jesh me e qete edhe mos mendo ne detaje per xhelozin edhe mendimet e burrit qe ka per ty , nuk mund te jete e vertet edhe duket e palogjikshme qe burri te xhelozoj tjerat ndersa ty jo qe te ka bashkeshorte...por vetem ndoshta eshte merzitur nga perditshmeria e njejt e jotja nga atmosfera e pakendshme qe krijohet ne mes jush dhe mosbesimi yt dhe keshtu qe nuk i duket interesant kur ti ja perserit cdo dite fjalt e njejta mund te jete bere imun ndaj tyre..
  Si perfundim mund te them se e vetmja zgjidhje per ty eshte lutja e sinqert tek Allahu , mos i shpalo dobesit e tua para bashkeshortit tend por ato vetem Allahut te Gjithemeshirshem shpaloja , sepse njeriu merzitet shpejt e All-llahu kurr nuk merzitet...dhe ne fund Lus All-llahun e plotfuqishem te ndryshoj gjendjen tende ne fillim te udhezoj ty e familjen , te fal dhe te qetsoj zemren tende Amin !!!!

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2010, 15:58
 2. A është më mirë të ndahem prej njerëzve apo të përzihem me ata?
  By sunna in forum Fetua të Sheikh´ul´Islam Ibn Tejmijje´s (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-05-2009, 16:09
 3. Paqja në LM është interes nacional për Amerikën
  By En Nisa in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 21:02
 4. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 18-08-2008, 23:34
 5. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 12:45

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •