Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A keni njohuri se çfarë mund të bëjmë që të ndalojmë dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sinusët...

 1. #1
  lioni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  12-02-2011
  Lokacioni
  kosove
  Postimet
  13
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 3 herë në 3 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Post A keni njohuri se çfarë mund të bëjmë që të ndalojmë dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sinusët...

  deshta te pyse per sinuset ballor ?
  se ka probleme nje antar i familes me sinuset?

  ka dhimbje koke ka pirje vtullash,rdime vetullashe,mendim me te ngadalshume,dhimbj koke mbrapa ,i vjen per te vjelle,marmandje,taitje e brendshme ne fyte,dhimbje qafe muskuje,njer kanal i hundes mer frym me thell pore tjetri me veshtire, dhimbje muskuje,vrimat e hundes te thata,

  Nese keni mundesi te sqaroni lidhje me këte se qfar sinus munde te jen,apo ndosht ka te bej edhe diqka tjeter
  Dhe nje keshill nga ju se qfar te perdor per ndalimin e dhimtes
  dhe qfar per mos te perdor per keqsimin e sinusve cila gjer qojn drejt ifektimit te sinuseve

  faliminderit zoti ju shprblefet


  >selam u alekume<

 2. #2
  Haruni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  20-06-2009
  Postimet
  463
  All-llahu të shpërbleftë
  85
  Falënderuar 384 herë në 216 Postime
  Rep Fuqia
  338

  Re: A keni njohuri se çfarë mund të bëjmë që të ndalojmë dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sinusët...


 3. #3
  lioni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  12-02-2011
  Lokacioni
  kosove
  Postimet
  13
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 3 herë në 3 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A keni njohuri se çfarë mund të bëjmë që të ndalojmë dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sinusët...

  desht te pyse lidhje me qajin zangjafille
  abon ta purdor qain zangjafille dhe a ka ndonj pasoj nga aje
  abon te perdor qain zangjafille per dhimbjen e lukthit dhe thartines ne lukth (gogsim)
  dhe si ta perdore per ket terapi qaine zangjafille:
  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
  kurerimi e sinusve thot te perdorsh qaj zangjafille ?
  Për kurimin e gjendjes së nxjerrjes së sekrecioneve dhe të infeksionit të pjesës së sipërme të sistemit të frymëmarrjes këshillojmë që të përdoret menjëherë uthulla e mollës ose e rrushit, ose xhenxhenfili, duke marrë një lugë të madhe dhe ta përziesh me një gotë ujë, pastaj ta ëmbëltosh me një lugë të madhe mjaltë dhe ta pish. Këtë mund ta përsëritësh disa herë gjatë ditës dhe natës menjëherë në shfaqjen e këtyre simptomave.
  dhe per ket ma jep nje keshill si ta perdori qaine zangjafille
  MUNDESISHTE ME TRGON PER KETO DY KESHILLA
  selam u alekume

 4. #4
  Haruni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  20-06-2009
  Postimet
  463
  All-llahu të shpërbleftë
  85
  Falënderuar 384 herë në 216 Postime
  Rep Fuqia
  338

  Re: A keni njohuri se çfarë mund të bëjmë që të ndalojmë dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sinusët...

  Ve alejkum selam

  Po ben te perdoresh cajin xhenxhefil, dhe nuk ka pasoja nga ajo.

  Xhenxhefili eshte shume i dobishem per tere trupin, neutralizon gazrat, eshte i kendshem dhe i bute per stomakun, e permireson tretjen, ndihmon ne nxjerrjen e ujit prej organizmi dhe e perforcon aftesine seksuale.

  SI PERDORET?

  Xhenxhefili perdoret me mjalte ne forme te xhemit, hahet i ftohte pas perzierjes, por mund pak te ngrohet qe te leshohet.
  Si pije perdoret ashtu qe gjysme luge xhenxhefili ne pluhur perzihet me nje luge mjalte.
  Kjo perzihet mire, pastaj kesaj perzierje i shtohet nje gote uje te ngrohte dhe pihet sipas nevojes.
  Shurupi i xhenxhefilit gjithashtu qeteson lukthin dhe u siguron njerzve te moshuar energjine dhe fuqine.
  Eshte i mire shume qe te perdoret te semundjet e melcise dhe lukthit.

  Xhenxhefili (arab. zenxhebil) Zingiber officinale; Amonum zingiber

  Duke përshkruar kënaqësitë që besimtarët do t'i shijojnë në Xhennet, All-llahu i gjithëfuqishëm thotë: "Dhe u jepet të pinë aty gota të verës të përzier me zenxhebilë (xhenxhefil - bimë aromatike)". (El Insan, 17)

  Ebi Sa'id el-Hudri ka thënë: "Perandori bizantin i kishte dërguar një qyp me xhenxhefil turshi të Dërguarit të All-llahut , s.a.v.s., si dhuratë, dhe i Dërguari i All-llahut , s.a.v.s., i dha secilit ashab nga një sasi të kësaj, dhe mua më dha gjithashtu". (Është shënuar në librin Mjekësia e Pejgamberit të Ebu Na'imit).

  Xhenxhefili është i nxehtë në shkallë të dytë, kurse i lagësht në shkallë të parë. Xhenxhefili prodhon nxehtësi trupore dhe është purgativ (pastrues) i lehtë. Ndihmon tretjen dhe lehtëson mbylljet e kohëpaskohshme të mëlçisë të shkaktuara nga ftohtësia ose lagështia.

  Ngrënia e xhenxhefilit ose vënia e tij në kapakët e syve lehtëson (eviton) humbjen e përkohshme të të parit, i cili është një formë e glaukomës (rritje e tensionit të syrit) që është shkaktuar nga lagështia, e cila gjendet në bebzën e syrit. Xhenxhefili rrallon dhe mënjanon gazrat e dendur, të cilët grumbullohen në zorrë ose lukth, dendëson fluidet e trupit, përshpejton marrëdhëniet seksuale dhe është shumë veprues në shërimin e fluideve dhe lëngjeve që mbledhen në trup (lat. Edem).

  Shurupi i xhenxhefilit gjithashtu qetëson lukthin dhe u siguron njerëzve të moshuar energjinë dhe fuqinë. Pirja e tretsirës së nxehtë, në sasi dy dramë xhenxhefil të ëmbëlsuar me sheqer, zvogëlon ngjitjen e trombociteve të gjakut dhe ndihmon disa pacientë, gjaku i të cilëve koagulohet më shumë.

  Xhenxhefili është rregullues për ilaçe që shkaktojnë të vjella dhe shërben për shërimin e tretjeve të çrregulluara, të fermentuara apo të prishura (lat. Dispepsia) dhe ënjtjeve që shoqërohen me dhembje. Gjithashtu ndihmon njerëzit që vujanë nga bronkitet kronike. Xhenxhefili ndihmon edhe në zbërthimin e mukusit viskoz, ndihmon tajitjen e pështymës dhe, përveç të tjerave, ndihmon në shpërlarjen e pështymës viskoze.

  Në realitet xhenxhefili shërben dhe është i mirë të përdoret te sëmundjet e mëlçisë dhe të lukthit, si dhe te personat flegmatikë, me temperament të ftohtë. Xhenxhefili turshi ose i konservuar është i nxehtë dhe i thatë. Ndihmon tajitjen e spermës, nxit pasionin për seks, lehtëson absorbimin e përbërësve tretës, komponohet me temperamentin flegmatik të mëlçisë dhe të lukthit dhe e largon urthin e përkohshme të lukthit, që është shkaktuar nga ngrënia e pemëve. Xhenxhefili freskon frymëmarrjen dhe e ekuilibron ushqimin e ftohtë dhe të rëndë për tretje. All-llahu e di më së miri.

  Bari i xhenxhefilit; despiku, nardi (arab. izher mekki; halfa 'mekka; sanbul hindi; tib ma'muni) Andropogon nardus; hasra e moçaleve

  Është transmetuar në përmbledhjen e haditheve sahihë që i Dërguari i All-llahut , s.a.v.s., ka thënë: "Çdo gjë në Mekë është e shenjtë dhe shenjtëria e saj nuk duhet shkatërruar". El Abbasi ka thënë: "O Pejgamber i All-llahut, bën përjashtim bari i xhenxhefilit mekas (arab. az-har mekke), sepse njerëzit e përdorin në shtëpitë e tyre". I Dërguari i All-llahut , s.a.v.s., shtoi me atë rast: "Përveç barit të xhenxhefilit". (Cf. aroma)

  Bima më e zakonshme e Arabisë është bari i xhenxhefilit (arab. tubul 'arab; el-izher) dhe është mjaft i përhapur. Bari i xhenxhefilit është bimë e cila rritet në viset e nxehta. Më së tepërmi kultivohet për shkak të pejëzave aromatike dhe shërben në tretësira mjekësore, në aroma dhe si mëlmesë. Temperamenti i tij është i nxehtë në shkallë të dytë dhe i thatë në shkallë të parë. Bari i xhenxhefilit është mjet për zbutje, diuretik i lehtë dhe shkakton skuqjen e lëkurës, ngacmon lukthin, përmirëson qarkullimin venoz, ndihmon në rastet që kanë mbyllje vaskulare (tromboza), nxit rrjedhjen e gjakut menstrual, mënjanon gurët në fshikën e urinës, mënjanon ënjtjet e ftohta në lukth, mëlçi dhe veshka, dhe mund të pihet si lëng ose të përdoret si melhem.

  Rrënja e xhenxhefilit rregullon të vjellat dhe shërben në shërimin e dispepsisë atonike (tretjes së dobët), gastritit (inflamacion i lukthit) dhe forcon eshtrat e nofullës së epërme (lat. Maxillae).

  MJEKËSIA E PEJGAMBERIT MUHAMMED
  Përktheu nga boshnjakishtja
  Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

  Kur keni ndjenjë për vjellje, xhenxhefili është mjaft i dobishëm. Ekspertët mendojnë se xhenxhefili bllokon sinjalet në tru, të cilët nxisin vjelljen dhe zbrazjen e përmbajtjes së lukthit dhe kështu ju çlirojnë nga ndjenja për vjellje.

  Rrënja djegëse me prejardhje nga India shpesh është përbërës i çajrave kundër ftohjes dhe të vjellit.
  Materiet nga xhenxhefili i zgjerojnë arteriet dhe e përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Zieni 30 gr xhenxhefil dhjetë minuta në ujë dhe pastaj e pini.

  Citat Postuar fillimisht nga lioni Shiko Postimin
  desht te pyse lidhje me qajin zangjafille
  abon ta purdor qain zangjafille dhe a ka ndonj pasoj nga aje
  abon te perdor qain zangjafille per dhimbjen e lukthit dhe thartines ne lukth (gogsim)
  dhe si ta perdore per ket terapi qaine zangjafille:
  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
  kurerimi e sinusve thot te perdorsh qaj zangjafille ?
  Për kurimin e gjendjes së nxjerrjes së sekrecioneve dhe të infeksionit të pjesës së sipërme të sistemit të frymëmarrjes këshillojmë që të përdoret menjëherë uthulla e mollës ose e rrushit, ose xhenxhenfili, duke marrë një lugë të madhe dhe ta përziesh me një gotë ujë, pastaj ta ëmbëltosh me një lugë të madhe mjaltë dhe ta pish. Këtë mund ta përsëritësh disa herë gjatë ditës dhe natës menjëherë në shfaqjen e këtyre simptomave.
  dhe per ket ma jep nje keshill si ta perdori qaine zangjafille
  MUNDESISHTE ME TRGON PER KETO DY KESHILLA
  selam u alekume

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •