Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A lejohen marredheniet seksuale dhe puthja mes burrit dhe gruas, gjate kohes se menstruacioneve?

 1. #1
  Grafika e muslim-boy
  muslim-boy nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  26-08-2009
  Postimet
  16
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 22 herë në 15 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A lejohen marredheniet seksuale dhe puthja mes burrit dhe gruas, gjate kohes se menstruacioneve?

  selamu alejkum


  deshta me ju pyet se p,sh kur gruaja i ka te permuajshmet, a lejohet kontakti intim me te,,,dhe a i lejohet burrit per ta puth gruan e vet perderisa ajo eshet ne at gjendje?

  ma beni hallall nese skam mujt me gjet nje fjalor ma te pershtatshem per me parashtru pyetjen, edhe nese muni mem tregu a lejohet parashtrimi i till i pyetjeve ne forum, apo a mund ta perdorim ket lloj gjuhe ne fjalrin ton te perditshem?

  we selamu alejkum

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  re: A lejohen marredheniet seksuale dhe puthja mes burrit dhe gruas, gjate kohes se menstruacioneve?

  Ve alejkum selam

  Te gjithe dijetaret Islam, jane te pajtimit se nuk lejohet te kete marredhenie seksuale gjate menstruacioneve.

  Allahu subhanehu ue teala thote:

  ''Të pyesin ty për të menstruacionin (hajdin). Thuaj: “Ajo është gjendje e neveritur, andaj largohuni prej grave gjatë menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (për marrëdhënie) derisa të pastrohen. E kur të pastrohen, atëherë afrohuni atyre ashtu siç u ka lejuar All-llahu.
  All-llahu i do ata që pendohen dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta e të neveritshme.''
  (El-Bekare 222)

  Po vella, lejohet puthja mes burrit dhe gruas, edhe gjate kohes se menstruacioneve.

  Transmetohet se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Beni me te cdo gje perveç kontaktit seksual.'' (Transmeton Muslimi)

  Vella sa i perket asaj se a ben te pyetesh kesilloj pyetje, themi se cdo gje lejohet te pyetet dhe nuk ka turp ne kete, nese per qellim eshte arritja e diturise rreth nje ceshtje qe te intereson, gjithsesi duke u munduar qe sa me pak te perdoren fjale banale, por kur perdorimi i tyre eshte i detyrueshem per t'a scaruar ceshtjen, atehere nuk ka problem.

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: A lejohen marredheniet seksuale dhe puthja mes burrit dhe gruas, gjate kohes se menstruacioneve?

  alejkum selam

  Vella gjat menstruacioneve te gruas lejohet qdo gje perveq mardhenieve seksuale, te gjitha gjerat tjera lejohet, si prekja e gruas, puthja etj.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Taleban nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  22-10-2009
  Postimet
  148
  All-llahu të shpërbleftë
  105
  Falënderuar 289 herë në 121 Postime
  Rep Fuqia
  215

  Re: A lejohen marredheniet seksuale dhe puthja mes burrit dhe gruas, gjate kohes se menstruacioneve?

  Selamun alejkum, ja nje pergjigje lidhur me pyetjen qe eshte prashtruar nga pyetesi

  http://forumi.kurandhesunet.net/fikh...eve(7765).html

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 21-02-2010, 22:41
 2. A i legjitimon fejesa marrëdhëniet seksuale?
  By Kalimtari in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2009, 23:19
 3. A e pranon All-lahu, subhanehu ve teala, duane (lutjen) e gruas gjate menstruacioneve?
  By Ebu Malik in forum Sheikh Abdullah Ibn Abdur-Rahman Ibn Xhibrin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 08:42
 4. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 00:46
 5. A lejohen marrëdhëniet seksuale për të fejuarit?
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2008, 07:53

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •