Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: A lejohet gjuetia, dhe a më lejohet nëse e vras ndonjë derr të egër t´a shes ?

 1. #1
  Grafika e shkumbin
  shkumbin nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  06-07-2008
  Lokacioni
  Ferizaj
  Postimet
  136
  All-llahu të shpërbleftë
  579
  Falënderuar 219 herë në 102 Postime
  Rep Fuqia
  235

  A lejohet gjuetia, dhe a më lejohet nëse e vras ndonjë derr të egër t´a shes ?

  selam alejkum
  Unë kom deshir me dal ne gjueti! Por nuk e di a osht e lejueshme kjo ne islam,dhe a eshte e lejueshme te vrasim derra te eger dhe ti shes ata edhe pse une nuk e hamishin e tyre?

 2. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: gjuetia?

  Gjyetija e kafesheve qe lejohet ngrenia e tyre lejohet per qellim te ngrenies se mishit te tyre ose per qellim te fitimit.

  Kurse te gjuash kafshet qe nuk lejohet ngrenia e mishit te tyre per qellim qe ti shitesh ato nuk eshte e lejuar sepse qdo send qe eshte e ndaluar ngrenia apo pirja e tij eshte haram edhe shitja e tij, sikurse shitja e alkoholit apo droges etj poashtu eshte haram edhe shitja e derrit.

  Lejohet gjuajtja e tij nese ai ben dem, mirepo pas vrasjes se tij te varroset ne ndonje vend qe mos ta mer ndokush qe ta haj ate ose ta shes ate.

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Grafika e shkumbin
  shkumbin nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  06-07-2008
  Lokacioni
  Ferizaj
  Postimet
  136
  All-llahu të shpërbleftë
  579
  Falënderuar 219 herë në 102 Postime
  Rep Fuqia
  235

  Re: gjuetia?

  Kete e kerkoja.Allahu te shpebleft-ebu_muadh

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2010, 17:18
 2. Përgjigjet: 10
  Postimi i Fundit: 01-01-2010, 18:19
 3. Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 09-11-2009, 11:17
 4. A lejohet gjuetia ne Islam
  By sabri in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 28-11-2008, 21:59
 5. A lejohet mishi i derit te eger
  By Besfort in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 12-08-2008, 13:39

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •