Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A lejohet macja e zeze me rujt ne shpi ?

 1. #1
  Bilalli8 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-10-2009
  Postimet
  17
  All-llahu të shpërbleftë
  15
  Falënderuar 28 herë në 13 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A lejohet macja e zeze me rujt ne shpi ?

  S.a

  Vllau jem i vogel e ka mar nji mac te vogel e cila eshte e zez dhe po e rrun tash ne shtepi ? A ka diqka keq ne ket sen, se kum ni shum sene rreth maces zez tash se di a jan fjal qe i nxjerin njerzt apo ka diqka me fe?

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e Abu Katade
  Abu Katade nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-06-2009
  Postimet
  683
  All-llahu të shpërbleftë
  245
  Falënderuar 793 herë në 364 Postime
  Rep Fuqia
  463

  Re: A lejohet mac te zez me rujt ne shpi ?

  Ve alejkum selam

  Po vella, lejohet me mbajt, inshAllah, dhe keto thenie rreth maces se zeze, se thyerja e pasqyres do te thote fat i keq, e te ngjashme, nuk kane kurrfare baze ne fe.

  Keto jane thenie te popujve, te cilet Allahu e di me se miri, se prej nga ju kane ardh keto ide.

  Selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e taulant01
  taulant01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-12-2008
  Postimet
  646
  All-llahu të shpërbleftë
  4,492
  Falënderuar 841 herë në 423 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: A lejohet mac te zez me rujt ne shpi ?

  Selam Alejkum

  Kam ndegju qe Xhinet shenderrohen me leht ne mace, ne mace te zeza. A eshte kjo gje e vertete??

  Allahu ju shperbleft

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Grafika e Abu Katade
  Abu Katade nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-06-2009
  Postimet
  683
  All-llahu të shpërbleftë
  245
  Falënderuar 793 herë në 364 Postime
  Rep Fuqia
  463

  Re: A lejohet mac te zez me rujt ne shpi ?

  Ve alejkum selam

  E vertete eshte se xhinnet marrin forma te ndryshme, dhe transformohen ne njeri, kafshe etj, mirepo nuk di te kete ndonje hadith qe tregon se maca e zeze eshte shejtani, ndersa egziston hadith i cili tregon, se qeni i zi eshte shejtan.

  Transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem eshte pyetur nga shoket e tij, se cfare e prish namazin, nese kalon perpara atij qe falet?
  Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, eshte pergjigj: ''Namazi i njeriut nderpritet (behet i pavlefshem), kur para tij nuk ka dicka sic eshte fundi i shales, nga gruaja me menstruacione, gomari ose qeni i zi.
  Ndersa Ebu Dherri radiallahu anhu, kur e ndegjoi Pejgamberin salallahu alejhi ue selem i tha: ''O i Derguar i Allahut, pse qeni i zi e jo ai i kuq?
  Pejgamberi salallahu alejhi ue selem u pergjigj: ''Qeni i zi eshte shejtan.'' (Transmeton Muslimi dhe Ebu Davudi)

  Selamu alejkum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Paraja qe fitohet nga grua a esht zjar ne shpi?
  By Shota in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 23-05-2010, 18:35
 2. A lejohet te hahen kafshet sikurse qeni, macja, lepuri etj.?
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 22-02-2010, 18:34
 3. Si ta bindi qe te mos prej Kurban per shpi??
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 21:03
 4. Uji ku pi qeni dhe macja
  By Muhlis in forum Fikh
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 23:27
 5. Përgjigjet: 13
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 00:44

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •