Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A lejohet që flokët t'i bëjmë në këtë mënyrë ?

 1. #1
  Muslimane Elhamdulilah nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  14-03-2010
  Postimet
  574
  All-llahu të shpërbleftë
  1,559
  Falënderuar 613 herë në 329 Postime
  Rep Fuqia
  380

  A lejohet që flokët t'i bëjmë në këtë mënyrë ?

  selam alejkum.

  nje shoqe e imja e kl. me ka tregu qe ka degju ne radio qe kinse dikush paska thene qe eshte haram t'i leshojm floket perpara qe i mbulojn syte, si shishkat, dhe shishkat nga ana e majte apo e djathte qe e mbulon vetem njeren sy, dhe per t'i kapur krejt floket me lidhese e t'i bejm ato duq. a lejohet nje gje e tille?

  shpresoj se isha e qarte.

  allahu ju shperbleft.

 2. #2
  Ebu Besir nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2008
  Postimet
  1,216
  All-llahu të shpërbleftë
  2,304
  Falënderuar 757 herë në 450 Postime
  Rep Fuqia
  1056

  re: A lejohet që flokët t'i bëjmë në këtë mënyrë ?

  Ve alejkum selam

  Shejh Salih El Feuzan (Allahu e ruajte), thote: ''Gruaja duhet t'i ruaje dhe te kujdeset per floket e saj, t'i beje ato gersheta.
  Nuk lejohet per gruan qe t'i mbledhe (kape) mbi koke dhe as mbas shpine.
  Ka thene Shejhul Islam Ibn Tejmije, rahimehullah: ''Grate e shthurura, imorale i bejne floket nje gershet te vetem duke e leshuar ate midis dy shpatullave.'' (Mexhmu fetaua, v.22, fq.145).

  Ka thene Shejh Muhamed Ibn Ibrahim, (Allahu e meshirofte): ''Po keshtu ajo qe veprojne disa gra muslimane ne kete kohe eshte ndarja e flokeve ne nje ane apo grumbullimi i tyre pas koke ose mbi koke, ashtu sic veprojne grate e kafirave (grate evropiane).''

  Nje gje e tille nuk lejohet pasi eshte perngjasim me kafiret. Transmetohet nga Ebu Hurejre ne nje hadith te gjate se: ''Ka thene i Derguari salallahu alejhi ue selem: ''Dy grupe nga banoret e zjarrit nuk i kam pare, ata njerez qe kane (mbajne) shkopinj si bishtat e lopeve dhe rrahin me to njerezit dhe gra te veshura por qe ne fakt jane te zhveshura, te menjanuara, te perdredhura me kokat e tyre si gungat e deveve.
  Keto dy grupe nuk kane per t'u futur ne Xhenet dhe as nuk kane per ta ndjere aromen e tij, megjithese aroma e tij ndjehet prej distances kaq e kaq.'' (Transmeton Muslimi)

  Disa dijetare e kane komentuar fjalen ''te menjanuara'' te perdredhura, keshtu: krehje flokesh ne nje ane, krehje, e cila eshte karakteristike e imoraleve, te cilat i krehin te tjerat keshtu. (Po keshtu te njejten krehje kane edhe grate evropiane) por gjithashtu edhe grate e muslimaneve qe i imitiojne ato.'' (Mexhmu fetaua, v.2, fq.47)

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Muslimah nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  27-12-2010
  Postimet
  352
  All-llahu të shpërbleftë
  804
  Falënderuar 341 herë në 170 Postime
  Rep Fuqia
  260

  re: A lejohet që flokët t'i bëjmë në këtë mënyrë ?

  Esselamu alejkum.

  Nuk e kam shume te qarte kete shkrimin qe e sjelli vllau Ebu Besir d.m.th nuk lejohet ta besh nje gershet por dy, apo si?
  A ben qe floket vetem ti mbajm lshut ashtu si jane normal?

  InshaAllah me keni kuptuar.

  All-llahu ju shperblefte!

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 6. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: A lejohet që flokët t'i bëjmë në këtë mënyrë ?

  Citat Postuar fillimisht nga Ummu Kulthum Shiko Postimin
  Esselamu alejkum.

  Nuk e kam shume te qarte kete shkrimin qe e sjelli vllau Ebu Besir d.m.th nuk lejohet ta besh nje gershet por dy, apo si?
  A ben qe floket vetem ti mbajm lshut ashtu si jane normal?

  InshaAllah me keni kuptuar.

  All-llahu ju shperblefte!
  alejkum selam

  Lejohet te besh sa te duash gersheta mirepo keto mos ti besh qe kur ta vendosesh shamin qe te duken floket sikurse gunga te deves siq jan permendur ne hadith.
  Pra lejohet qe floket te gershetohen ne 2-3 dhe sa dush pjes.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •