Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: A lejohet që të vdekurit gjatë përvjetoreve të vdekjës së tyre, t'i përkujtojmë nëpër gazeta ?

 1. #1
  Tara nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  30-04-2011
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A lejohet që të vdekurit gjatë përvjetoreve të vdekjës së tyre, t'i përkujtojmë nëpër gazeta ?

  selam a. babai im i bon 3vjet qe ka vdek me 3maj (te marten),motrat e mia po kan deshir me perkujtu ne gazet mirpo nuk po jemi te sigurt se me fejen islame a lejohet mu perkujtu te vdekurit ne gazet a po jo ?? A mund te ma jepni nje pergjigjeje
  Allahu ju shperbleft ,per mundin qe po e benii.

 2. #2
  Ebu Umame nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2010
  Postimet
  707
  All-llahu të shpërbleftë
  116
  Falënderuar 485 herë në 275 Postime
  Rep Fuqia
  457

  re: A lejohet që të vdekurit gjatë përvjetoreve të vdekjës së tyre, t'i përkujtojmë nëpër gazeta ?

  Ve alejkum selam

  Amin edhe juve.

  Turtushi, rahimehullah ka thene: ''Funeralet jane te ndaluara me ujdine e dijetareve. Ato jane mbledhje e njerezve ne rast fatkeqesie mortore.
  Kjo gje eshte bidat i urryer pasi per kete nuk eshte percjelle asgje.
  Po keshtu jane edhe perkujtimoret ne diten e dyte, te trete, te katert, ose te shtate, ne muaj apo ne vit.
  Ky veprim eshte vertete nje fatkeqesi e madhe dhe nese i vdekuri ka lene ndonje pasuri, eshte haram te shpenzohet nga ajo per kete veprim.'' (''Kitabul hauadithi uel bide'i''.)

  Shejh Albani, Allahu e meshirofte, ka thene se prej bidateve te ngushellimit eshte edhe: ''Perkujtimorja per te vdekurin ne naten e dyzete ose kur kalon cdo vit.'' (''Telhis ahkamil xhenaiz ue bid'auha'')

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 4. #3
  Tara nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  30-04-2011
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: A lejohet që të vdekurit gjatë përvjetoreve të vdekjës së tyre, t'i përkujtojmë nëpër gazeta ?

  Allahu te shperbleft Ebu Umame per pergjigjeje me keni ndihmuu shummm. Allahu te sjellt te mira ne ket jet dhe ne boten tjeter juve e gjith besimtarve e na ruajt nga denimet me zjarrin..

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •