Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: A lejohet sigurimi i jetes ne kompanite e sigurimit?

 1. #1
  askush nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  20-03-2006
  Postimet
  30
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 19 herë në 9 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A lejohet sigurimi i jetes ne kompanite e sigurimit?

  Eselamu alejkum,

  ende ka pyetje, veq jam duke i rendisur

  - A lejohet "sigurimi" i jetes?

  nejse, nuk po them une ashtu bukfalisht Sigurim, sepse e dijme shume mire se jeta dhe vdekja varen nga VETEM e vetem Allahu, mirepo shume kompani sot na mundesojne sigurimin e jetes, psh, gjat ndonje udhetimi ne qofte se ndodh ndonje lendim apo diqka ti e ke sigurimin shendetesor, apo me te pergjitheshem ate te jetes, dhe keshtu ke nje kompensim nga kompania perkatese.
  - Sa lejohet kjo ne islam.
  ne qofte se jo, pse?

  selam
  "O All-llah, të lutem me përulje, të lutem me gjuhën e të përkulurit që të lutet për mëshirë, për falje! Të lutem bëmë të kënaqur me fatin tim dhe gjendjen në të cilën ndodhem! O All-llah nëse përjetoj dënimin Tënd, si do ta përballoj ndarjen prej teje?"

 2. #2
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Sigurimi ...

  esselamu alejkum


  Vella askush,nuk lejohet sigurimi i jetes dhe per tu noftuar edhe me shume,nuk lejohet as sigurimi i automjeteve,perveq nese eshte i patejtersueshem sikurse tani qe eshte i domosdorshem sigurimi i automjeteve.

  Qe te dyjat keto sigurime jane HARAAAM per shkak se kjo eshte "EKLU EMWALIN-NASI BIL BATIL" te hengurit e psuris se njerezve pa te drejte.
  Sepse 80% bejne sigurimin e jetes kurse 20% i ndodh qe ta mer ate,pra ai tjetri pi mer paret nga une.Sikurse me sigurimin e veturave,njeri qe 10 vite paguan sigurim dhe asnjehere nuk ka bere ndeshje,kurse ai tjetri veq sa e ka ble veturen dhe e ka siguru,ka bere ndeshje dhe i ka mar nja 10.000 euro,prej nga i ka mar ky ato pare,a mos i ka mar prej sigurimit??? Jo vella ky ato pare i ka mar prej vllaznive te tjere qe e kan bere sigurimin.

  Pra sigurimi i jetes eshte haram.

  wesselamu alejkum

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 4. #3
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: A lejohet sigurimi i jetes ?

  Selam aleikum. po ashtu desha te shtoj edhe qe shume fukaha kane thene se kjo eshte nje lloj kumari dhe sikurse kumari, edhe kjo edhe llotaria jane haram. wa selam aleikum wa rahmetullah.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 5. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 15-02-2010, 15:33
 2. Algjeri: Vriten 7 roje të organeve të sigurimit
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2009, 19:59
 3. Sigurimi në Islam (pyetje dhe përgjigje)
  By Muhlis in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2009, 08:07
 4. A eshte haram puna ne kompani sigurimi ?
  By alba86 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 20:25
 5. Lidhur me kompanitë e sigurimeve
  By Alba in forum Fetua nga Legjna
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 13:15

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •