Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 9 prej 9

Tema: A lejohet te falet namazi i akshamit, pasi te hyje koha e namazit te jacise?

 1. #1
  Albion nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  06-06-2006
  Postimet
  9
  All-llahu të shpërbleftë
  17
  Falënderuar 22 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Exclamation A lejohet te falet namazi i akshamit, pasi te hyje koha e namazit te jacise?

  Es selamu alejkum

  Kam filluar rreth 2 muaj te fali 5 vaktet e namazit dhe kam nevoje per ndime kohe pas kohe e Insh Allah me udhezoni mire Allahu ju shperblefte me xhehnet.
  Dje nuk isha ne mundesi te fali akshamin brenda kohes se caktuar por pasi hyri Jacia rreth ores 23 e 10 min une u ktheva ne shtepi dhe thirra ikametin bera njet me fal namazin e akshamit farz dhe e perseri thirra ikametin dhe bera njet me fal namaizn e Jacise dhe e fala namazin farz, e pastaj sunet dhe vitri.
  Por nuk isha i sigurte a ben a jo te falet namazi i akshamit pasi ka hyre Jacia. Po mundohem te jem sa me i qarte ne pyetjen qe po e beje e Inshallah me kuptoni.

  Allahu ju shperblefte me xhehnet
  Es selamu alejkum we rahmetullah

 2. #2
  Grafika e Ebu_Talha
  Ebu_Talha nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  10-09-2005
  Postimet
  110
  All-llahu të shpërbleftë
  41
  Falënderuar 166 herë në 55 Postime
  Rep Fuqia
  314

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Pik se pari elhamdu lilah qe All-llahu te ka udhezuar ne kete Dinn (ne islam) dhe ta ka mundesu qe t'ia fillosh faljen e namazit, kjo eshtte nje prej dhuntive me te mira te cilen All-llahu ia dhuron atij qe don Ai.

  Shiqo vlla, sa i perket kesaj ngjarjes tuaj,ju e keni be bashkimin e namazit, insha-All-llah nuk ka problem, argument per kete eshte se Muhammedi alejhis-selam e ka bashkuar namazin edhe kur ka qen ne shtepi, mirepo kjo mos te behet virtyt i shpesht (thuajse ne raste shume shume te ralla), mirepo herave tjera duhesh te kesh me shume kujdes ne kohet e namazit. Te kujdesesh qe t'i falesh me kohe insha-All-llah.

  Sa i perket se a bene me fal namazin e akshamit pasi qe ka hy jacia..? Po, bene sepse duhet se pari te falet namazi i cili te ka ikur e pastaj ai vijues, mirepo siq e ceka me lart se kur bene.

  Normal se cdo fillim eshte i veshtirshem, sepse ketu nderhyn edhe shejtani lahnetullah alej (All-llahu e shkaterofte) duke te nxitur ne mos faljen e namazit, apo ne pritesen e faljes se namazit, keshtu me radhe ne te gjitha obligimet islame. Keshtu qe lus All-llahun qe te ta shtoj sabrin dhe qendrueshmerin ne kete rruge, duke shpresuar se All-llahu subhanehu ve teala ka me ta lehtesu dhe mundesu qe shume me lehtesi ke me i kryer obligimet.


  Es selamu alejkum ve rahmetullah
  Së fundi përpunuar nga Ebu_Talha: më 06-06-2006 10:31

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  esselamu alejkum

  Allahu e shperblefte vellaun ebu talha po deshta te shtoj edhe diqka:

  1. vella i nderuar kur e ceke se e kam bere nijet me fal namazin farz,vella nijeti behet me zemer e jo me goj,pra mjafton qe ti ta dish se qfar namazi po fal dhe nuk ben qe ta shqiptosh me goje sepse nje gje te tille nuk e ka bere pejgamberi s.a.v.s.

  2. Vella ke mundesi me i bashku keto namaze: dreken me ikindi, akshomin me jaci, dhe nuk mundesh me i bashku (d.m.th m ei fal te dyjat ne nje kohe) ikindin me akshom apo jacin me sabah,ose sabahun me dreke pra namazet qe bashkohen jane dreka ikindija,akshomi dhe jacija.
  Bashkimi i ketyre dy namazeve behet nese je udhetar,dhe ne kete qeshtje dijetaret kan folur shume se kush quhet udhetar,mirepo ate qka e mendoj une eshte se udhetar konsiderohet sipas vendit qe jeteon pra a quhesh ti udhetar nese udheton deri ne qytetin e caktuar apo jo.(poashtu udhetari i shkurton namazet qe jan me 4 rekate i fal vetem 2)

  Pastaj mundesh me i bashku keto namaze (duke mos i shkurtuar) edhe nese ke ndonje pune me rrendesi apo nuk ke mundesi me e fal njeren prej tyre mirepo siq e ceki edhe vllau ebu talha mos te shpeshtohet nje gje e till.

  Allahu te ruajt dhe te forcoft

  wesselamu alejkum

 5. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 6. #4
  Albion nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  06-06-2006
  Postimet
  9
  All-llahu të shpërbleftë
  17
  Falënderuar 22 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Smile Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  Es Selamu Alejkum vella i dashtun

  Eshte e vertete sahi kete qe po thua ti dhe se une nuk e mendova kur e shkrova se e kam bere njet me fal namazin se e kam bere njet duke e thene apo perseritur, por se e kam bere njet me zemer. Allahu te shperblefte. Arsyeja e pyetjes mma shume ishte se cilat namaze mundem me i bashku e per pergjigjen tende dhe per shtimin e diturise ne mua Allahu te shperblefte me xhehnet. Vellezer Falenderimi ELHAM i takon vetem Allahut s.v.t. dhe une e deshmoj kete.
  Ju Allahu ju shperblefte sepse me udhezimin e vellaut shpetimx qe eshte anetare i ketij forumi po e shoh se shume ka bere mire per kete udhezim sepse jam i bindur dhe po e shoh se ju nuk pritoni te me ndihmoni lidhje me qeshtjet dhe pyetjet qe ua bej une. Po e shoh se ka mundesi te shkembejm e mendime edhe pse une ende jam duke lexuar dhe mesuar gjera te reja, por nje dite do te fillojme Insh Allah te shkembejme mendime te mira dhe te kenaqemi ne bisedat tona lidhur me Islam. Insh Allah.


  Allahu ju shperbleft juve dhe te gjith Vellezerit musliman.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 8. #5
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  esselamu alejkum

  Allahu te shperblefte vella per kujdesin tend ndaj fese se Allahut.Allahu te ruajt dhe te forcoft,dhe te beft prej atyre qe e mesojn islamin ashtu si duhet dhe ta praktikosh.

  esselamu alejkum

 9. #6
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  All-llahu të shpërbleft edhe ty vëlla Albion, që nuk priton dhe nuk nguron të pyesësh për dinin e All-llahut ku nuk ke njohuri.

  Lus All-llahun Subhanehu ve Te'ala të na shtoj të gjithve diturin e dobishme.

  Selamu Alejkum
  Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

  "...e kush iu përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,
  3. dhe e furnizon atë prej nga nuk kujton fare
  ." (Et-Talak, 2-3)

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #7
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  Selam aleikum. Desha te shtoj vetem nje pike tek ajo qe vellezerit kane permendur me te drejte. Pika qe une dua te shtoj eshte se: duhet bere njeti per bashkim para se te mbaroje koha e namazit te pare dhe nuk mund te behet njeti pasi ka dale koha e namazit te pare. Keshtu nese e ke bere njet te bashkosh akshamin me jacine para se te kete dale koha e akshamit, atehere po. Nese koha e akshamit del dhe pasi del ti e ben njet bashkimin e akshamit me jacine, kjo eshte e pavlefshme dhe ty te ka ikur akshami dhe do te merresh ne pergjegjesi per kete por nese e ben njet bashkimin para se te dale akshami, atehere po eshte e vlefshme dhe nuk duhet bere shpesh sikurse vellezerit te kane qartesuar me siper. Ky rregull vlen per te tera namazet qe lejohen te bashkohen. Wa selam aleikum wa rahmetullah.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 12. #8
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  esselamu alejkum

  Vella sunnih nuk te kam kuptuar se qka e ke per qellim :"Nese koha e akshamit del dhe pasi del ti e ben njet bashkimin e akshamit me jacine, kjo eshte e pavlefshme dhe ty te ka ikur akshami dhe do te merresh ne pergjegjesi per kete por nese e ben njet bashkimin para se te dale akshami, atehere po eshte e vlefshme"

  A e ke per qellim se nuk lejohet bashkimi i akshomit me jaci ne kohen e jacise apo qka??

  Allahu te shperblefte
  wesselamu alejkum

 13. #9
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: A mund te falet akshami pasi te hyn Jacia

  Selam aleikum. Dreka me Asr-in dhe po ashtu akshami me jacine lejohet qe te bashkohen dhe per kete nuk ka dyshim. Ato mund te bashkohen qofte ne kohen e namazit te pare, qofte ne kohen e namazit te dyte. Por ajo qe dua te them eshte se fukahate kane thene se nese do qe ti bashkosh ato, duhet te vendosesh per ti bashkuar ato pa dale koha e namazit te pare d.m.th nese don te bashkosh dreken me asrin, duhet qe ta kesh njetin per ti bashkuar ato para se te dale koha e drekes ngase po qe se koha e drekes del, ty te ka ikur dreka pa e falur ate. Pra para se te dale koha e drekes, ose do te vendosesh te falesh dreken si te gjithe, ose do te vendosesh ta bashkosh ate me asrin dhe nese del dreka dhe ti as nuk e ke falur ate ose nuk ke vendosur ta bashkosh ate me asrin ty te ka ikur dreka dhe bashkimi i saj me asrin nuk ka vlere dhe nuk pranohet. Kjo vlen edhe per akshamin me ishen.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 14. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 17:48
 2. Deri kur është koha e namazit të jacisë?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 17:44
 3. Kur përfundon koha e namazit të jacisë?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 21:05
 4. Sa zgjat koha e namazit të akshamit?
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2008, 18:11
 5. Koha e faljes se namazit te akshamit e te jacise ne skandinavi
  By medresante in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 02-06-2007, 14:59

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •