Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A lejohet te luhet loja me Letra (Karta) dhe loja me Zar, vetem per qef??

 1. #1
  Grafika e taulant01
  taulant01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-12-2008
  Postimet
  646
  All-llahu të shpërbleftë
  4,492
  Falënderuar 841 herë në 423 Postime
  Rep Fuqia
  460

  A lejohet te luhet loja me Letra (Karta) dhe loja me Zar, vetem per qef??

  Selam Alejkum

  Sic e din shumica, ose me mir me thon, e dijn te gjith muslimanet qe Bixhozi eshte Haram. Por e kam nje pytje: A lejohet te luhet p.sh. Loja me Letra (karta), dhe a lejohet te luhet ket lojen qe eshte me Zar, qe thirret "Burrec mos u zemero", te luhen vetem per qef, jo me para????
  Pasi qe hadithet qe i kam lexuar e kan ndaluar lojen me Zar, por a ndalohet nese luhet me para, apo ndalohet edhe nese luhet per qef?

  Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotë: “Kush luan me zar, është sikur të fusë dorën e tij në mishin e derrit dhe në gjakun e tij.” Shënon Muslimi.
  Pastaj thotë: “Kush luan me zar, ai ka kundërshtuar Allahun dhe të Dërguarin e Tij.” Shënon Maliku, Ahmedi dhe të tjerët.  Ma beni hallall per pytjen

  Allahu ju shperbleft

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  Re: A lejohet te luhet loja me Letra (Karta) dhe loja me Zar, vetem per qef??

  Ve alejkum selam

  Eshte pyetur Shejh Albani rreth lojes me letra apo shahut, dhe ai eshte pergjigjur sic vijon:

  Pyetje:
  Cili është qëndrimi i Islamit për lojën me letra apo shahun?

  Përgjigje:
  Loja me letra është një lojë e shpikur nga jobesimtarët, andaj gjëja më e paktë që mund të thuhet për këtë lloj lojërash, sigurisht nëse nuk bëhen me para, është se janë të papëlqyeshme (mekruh), për shkak të figurave që gjenden në to dhe për shkak të kohës së harxhuar.
  Transmetohet se Aliu pa një grup njerëzish që po loznin shah dhe u tërhoqi vërejtjen duke u thënë: "C'janë këto statujëza rreth të cilave po qëndroni...!?" Sidoqoftë, lojërat me letra, apo çfarëdolloj loje tjetër, ndahen në dy kategori: - Lojëra që bazohen në përdorimin e logjikës - Lojëra që bazohen në fat.
  Lloji i dytë është deri diku i ngjashëm me lojën e tavllës e cila është e ndaluar, pasi Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thënë: "Shembulli i atij që loz tavëll është si shembulli i atij që zhyt duart në mishin dhe gjakun e derrit". (Muslimi).
  Për sa u përket atyre që lozin shah, ne i këshillojmë që t'ua presin kokën figurave.1
  Shkurtimisht mund të themi se duhet të largohemi nga ato lojëra që kanë figura, ndërsa sa u përket lojërave tjera, duhet të kemi parasysh se nuk duhet të arrijmë deri në atë gradë sa të kalojmë pjesën më të madhe të kohës duke luajtur me to, e të lëmë pas dore namazin apo detyrimet familjare.

  Shejh Nasiruddin Albani (Allahu e meshirofte)

  1 Figurat e shahut mund te kene forma te ndryshme.
  Ne te shumten e rasteve vetem kuajt jane ata qe kane koka, ndersa figurat tjera jo.
  Ne disa raste edhe kokat e figurave tjera mund te jene bere ne formen e njerezve qe perfaqesojne, p.sh. mbreti mund te jete bere ne formen e mbretit etj.
  Ne raste te tilla keto koka duhet te prehen.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e taulant01
  taulant01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-12-2008
  Postimet
  646
  All-llahu të shpërbleftë
  4,492
  Falënderuar 841 herë në 423 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: A lejohet te luhet loja me Letra (Karta) dhe loja me Zar, vetem per qef??

  Allahu te shperbleft, vella Ebu Malik, per pergjegjien. Por a kishe mundur te me tregosh se a lejohet loja me Zar, vetem per qef, pa para ose diqka tjeter

 6. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: A lejohet te luhet loja me Letra (Karta) dhe loja me Zar, vetem per qef??

  Citat Postuar fillimisht nga taulant01 Shiko Postimin
  Allahu te shperbleft, vella Ebu Malik, per pergjegjien. Por a kishe mundur te me tregosh se a lejohet loja me Zar, vetem per qef, pa para ose diqka tjeter
  jo vella lojat e fatit nuk lejohet te luhet as per qef e as per ndonje perfitim material.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A mundem të bëj niqah me kunatin tim vetëm për letra?!
  By sunna in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2009, 11:43
 2. A lejohet martesa per letra ?
  By qipi01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 13:07
 3. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 21:23
 4. Loja me zar...
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 20:01
 5. Loja që satirizon profetët
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 07:52

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •