Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: A lejohet të punohet me amerikanët në Afghanistan ?

 1. #1
  Bilalli8 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-10-2009
  Postimet
  17
  All-llahu të shpërbleftë
  15
  Falënderuar 28 herë në 13 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Exclamation A lejohet të punohet me amerikanët në Afghanistan ?

  Es selam alejkum,

  Kemi ndegjuar dhe e dijm se ka plot vellezer ton po edhe motra qe punojn per ushtrin amerikane ne afghanistan (deri dje un isha nje prej ketyre).
  Tash kur kam pyetur per kete çështje disa kan than qe osht haram disa kan than qe del prej feje po disa kan than qe nuk osht haram.
  Un deri sa punojsha atje pata rastin me fol edhe me njerez te Afganistanit qe punojn per ushtrin amerikane.
  Ka dy lloje musliman atje. Ka musliman qe i urrejn talibanët dhe ka qe i dojn talibanet (mirepo ma shum qe i urrejn) pasi ne 91-96 baza ne afghanistan te amerikanve ne secilen baz ka mas pakti 60 puntor te afghnistanit vetem.
  Talibanet ishin para 12-13 vjet ne pushtet. Mirpo talibanet nuk pajtohen me menyren se si punon qeveria qe esht ne pushtet tash?
  Tash kur Populli vet(shumica 50-80%) dhe as shteti nuk i don talibanet a eshte haram per te punuar per amerikant ne afghanistan (pasi qe populli afghastanit dmth shumica e dojn ameriken ne shtetin e tyre) edhe pse normal amerika gjithmon ka interesat e veta.

  Tash me intereson se nese esht haram sa esht haram i madh ? A te nxjer prej feje dhe a e fale zoti kete gabim ?

  Potencoj edhe njiher se e kam fjalen vetem per Afghanistan jo IRAQ.

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e Katade
  Katade nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  23-05-2009
  Postimet
  4,175
  All-llahu të shpërbleftë
  223
  Falënderuar 1,206 herë në 792 Postime
  Rep Fuqia
  1659

  Re: Muslimanët që punojnë për ushtrin amerikane ne Afghanistan ?

  Ve alejkum selam

  Lexo dy temat me poshte vella, rreth kesaj qe keni pyetur, dhe aty inshallah do ta gjeni pergjigjen.

  Fetva për ata që bashkëpunojnë me jobesimtarët

  Fetvaja e shtatë ulemave në lidhje me Kufrin e atyre që i përkrahin SHBA-t

  Selamun alejkum
  Aliu radiallahu anhu ka thene:

  "Shpifja ndaj femrave të pafajshme është më e rëndë sesa qielli; e vërteta është me e gjerë sesa toka; zemra e kënaqur është më e pasur sesa deti; zemra e munafikut (hipokriti) është më e fortë sesa guri; sundimtari i padrejtë është më i nxehtë sesa zjarri; nevoja ndaj mosmirënjohësit është me e ftohtë sesa acari; durimi është më i hidhur sesa helmi."

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Muslimin
  Muslimin nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  04-10-2005
  Postimet
  787
  All-llahu të shpërbleftë
  497
  Falënderuar 812 herë në 295 Postime
  Rep Fuqia
  579

  Re: Muslimanët që punojnë për ushtrin amerikane ne Afghanistan ?

  Alejkum selam

  Bilalli8:
  Kemi ndegjuar dhe e dijm se ka plot vellezer ton po edhe motra qe punojn per ushtrin amerikane ne afghanistan
  Nuk ka numer te deklaruar sesa "vellezer dhe motra" punojn per ushtrin amerikane ne afghanistan, por ajo qe mund te theksohet, eshte se ata jane jane te paket ne numer, pra nuk jane shume.

  Bilalli8:
  Tash kur kam pyetur per kete çështje disa kan than qe osht haram disa kan than qe del prej feje po disa kan than qe nuk osht haram.
  Un deri sa punojsha atje pata rastin me fol edhe me njerez te Afganistanit qe punojn per ushtrin amerikane.
  Duhet te potencohet se cdo gje qe ka te beje me fen dhe muslimanet, hedhet ne peshoren e sheriatit, mirren faktet nga Kur'ani, Suneti dhe Ixhmai, e mos te flasim per ceshtje qe jane te kjarta sikur kur dielli perendon, pasi qe ne kete ceshtje nuk ka mospajtime mes dijetareve. Pra, islami kuptohet me argumente dhe fakte nga burime te shendosha qe i permendem me siper, dhe nuk kuptohet me fjale te njerezve qe ta bejne hallall ate qe ne e deshirojm, dhe haram ate cka na konvenon.

  Nuk eshte argument nese ti ke folur me afghan qe punojn per ushtrin amerikane, kjo nuk ka kurrefare baze ne fe.

  Bilalli8:
  Ka dy lloje musliman atje. Ka musliman qe i urrejn talibanët dhe ka qe i dojn talibanet (mirepo ma shum qe i urrejn) pasi ne 91-96 baza ne afghanistan te amerikanve ne secilen baz ka mas pakti 60 puntor te afghnistanit vetem.
  Ne e dim shume mire se sa "lloj" musliman jane atje. Eshte me rendesi te potencohet se thuajse te gjithe shiat (rafidit) perkrahin ushtrin amerikane, e eshte e njohur se shiat e sotit fare pak prej tyre jane muslimane qe e besojn dhe praktikoj Islamin sipas teksteve sheriatike te Kur'anit dhe Sunetit, qe d.m.th se ne dallohemi shume prej tyre.

  Ne Afghanistan ka suni (qe jane d.m.th prej Ehli Suneti) dhe ka shija (te ndara ne grupacione), dhe shijat permbajn nje perqindje prej rreth 15% te popullsise afghane.

  Bilalli8:
  Talibanet ishin para 12-13 vjet ne pushtet. Mirpo talibanet nuk pajtohen me menyren se si punon qeveria qe esht ne pushtet tash?
  Ky burim nuk eshte i sakte, pasi qe talibanet kane qene ne pushtet thuajse deri ne vitin 2001, atehere kur amerikanet pushtuan shtetin afghan mbaroi edhe liria e popullit afghan ne pergjigjsi.

  Eshte me rendesi te theksohet edhe fakti qe talibanet kane nen kontroll mbi 80% te vendit, pra, mbi 80% te tokes afghane, eshte ne duar dhe kontroll te padisktueshem te talibaneve, fakte qe eshte pranuar edhe nga gjeneralet me te medhej te amerikaneve dhe te natos, qe kane deklaruar se nese nuk dergojn me shume ushtare do t'a humbasin luften. Me kete mund te dalim ne perfundim, se talibanet veprojn dhe zbatojn sheriatin ne shumicen e vendeve te afghanistanit, me saktesisht 80% te vendit.

  Pra, si duket ende ne nje fare menyre talibanet jane ne "pushtet" te vendit te tyre, pamvarsisht prezences se ushtareve amerikan dhe te natos ne nje numer shume te madh, qe si duket nuk kursejn jeten e civileve te paarmatosur per te vrare nje taliban te vetem!!! qe deshmon edhe fakti kur para disa jave u vrane mbi 100 civil te pafajshem, te paarmatosur, dhe e gjitha kjo ndodhi me vetdije te PLOTE te atyre qe dhane urdherin per leshimin e bombave gjigande nga avionet ushtarak, mbase edhe afghanet qe nuk jane te armatosur i njehin si "terrorista potencial"!!! dhe rezultati i ketij sulmi se sa talibane ishin vrare: 2-3.

  Bilalli8:
  Tash kur Populli vet(shumica 50-80%) dhe as shteti nuk i don talibanet a eshte haram per te punuar per amerikant ne afghanistan (pasi qe populli afghastanit dmth shumica e dojn ameriken ne shtetin e tyre) edhe pse normal amerika gjithmon ka interesat e veta.
  Keto shifra jo qe nuk jane te sakta, por jane qesharake! Populli afghan u lodh me "gabimet teknike" qe vrajn me qindra musliman thuajse per cdo jave/muaj ne afghanistan, gjithmon sipas tyre (amerikaneve dhe natos) talibanet kane qene caku, mirpo kjo nuk pin uje me pasi qe faktet tregojn ku deshmuan me mijera deshmitar okulare se asnje ushtare te vetem talibane nuk gjindej ne rrethinen ku amerikanet dhe nato i leshonin bombat gjigande qe shkaterrojn ne mase cdo gje qe gjindet per rreth qindra metrave nga vendi ku ato eksplodojn.

  Fakti qe keto shifra nuk jane te sakta, deshmon vet fakti qe nuk dolen ne votime me shume se 7-8% te popullates afghane, cka don te thote se as qeveria qe eshte ne pushtet nuk eshte e deshiruar nga populli afghan, e mos te flasum per ushtaret amerikan dhe natos!

  A fare nuk i lexoni artikujt dhe shkrimet e shumta nga gjeneralet amerikan dhe natos qe cdo dite mbajn konferenca dhe mbledhje per "ndryshim strategjie" per luften ne Afghanistan, se populli masivisht eshte duke perkrahur talibanet dhe populli me nuk ka besim ne ushtaret nderkombetare.

  Kjo eshte deshmi se ata Islamin jane duke e luftuar, se dihet shume mire se me qindra mijera afghan jetojn ne kushte teje te veshtira per jetese, saqe nuk kane as ushqim te mjaftueshem, kurse amerikanet me (klyshet e tyre) aleatet e tyre dergojn me miliarda dollare per perforcimin e forcave te sigurise afghane me armatim dhe menyra tjera ushtarake!!!

  Nuk eshte ceshtja se sa eshte populli kunder apo anasjelltas talibaneve, por fjala eshte per ISLAMIN, a mbrohet Islami apo luftohet ne nje vend te okupuar. Si do i kishe pergjigjur ti nje rumuni apo bugari qe e zejm i ka ndihmuar ushtrise serbe ndaj shqiptareve ne kosove gjate luftes, do i thoshe "bravo, te lumte se ti je duke fitu te holla se jo mahi" ?!?! Apo ndoshta e kishe shikuar ceshtjen nga kendi Islam, se ai nuk ka ardhur ne kosove per tjeter pos per biznes, per para, dhe kjo nuk eshte e tera, madje ai eshte duke ju ndihmuar moralisht ushtrise serbe ne masakrimin e shqiptareve, eshte duke i mbeshtetur.

  Pyete veten se sa te ka interesuar ceshtja per Afghanistanin, per popullin afghan, dhe cka eshte me rendesi sa te ka interesuar ceshtja per Islamin, ke menduar t'i dalesh ne ndihme popullit afghane apo je duke e demtuar dhe luftuar Islamin me gjithe popullin afghan, je ne ate vend me padeshiren e atij populli. Cfare mendon ti, qe ate qe e thone amerikanet eshte gjithmon e sakte dhe shifrat e tyre qe i permend jane te sakta?! Behu i sinqerte me veten tende nese je praktikant i fes dhe do i pergjigjes vetes.

  Nuk eshte e vertete se populli afghan i "duan" amerikanet, ti mund te flasesh per nje percindje shume te vogel qe punojn se bashku me ta, mirpo si mund t'i ikesh faktit qe populli don largimin e tyre nga afghanistani! E permendem si deshmi daljen e paket te popullit ne votime, dhe deshmi tjera qe s'kane fund, qe sja vlend te merremi me to pasi qe kjo ceshtje eshte e kjarte per ata qe dojn t'a din.

  Bilalli8:
  Tash me intereson se nese esht haram sa esht haram i madh ? A te nxjer prej feje dhe a e fale zoti kete gabim ?
  Nese ju ke pergjigjur vetes, degjoe edhe se cili eshte vendimi i Islamit rreth kesaj ceshtje, gjegjesisht, ndihmes pabesimtareve kunder muslimaneve, pamvaresisht populli a i prekrahin apo jo ata qe i luftojn pushtuesit, sepse si ka mundesi i tere populli t'a perkrah nje shtet qe ia kane okupuar shtetin e tyre dhe rregullat i vendosin ata sesi ti jeton?!

  Kjo ceshtje hedhet ne ato argumente ne lidhjet qe ka sjellur vellau Katade. Eshte nese (shembull) 99% te popullit afghan nuk do t'i kishin perkrahur talibanet, prape nuk t'u behet hallall bashkimi me pabesimtaret per biznes kunder muslimaneve.

  Ne pajtohemi se populli afghan, eshte me shumice muslimane dhe aty mbizotron kryesisht si fe Islami, a na lejohet neve qe te shkojm ne kete vend, te vendosim rregulla (i vendos "shefi" yt) dhe te paguhemi per kete, per t'i shtypur ata qe nuk i duam dhe mos te ndiem fare?! Nuk te kane kerkuar qe t'ju ndihmosh, pse nuk ia respekton kete te drejte si NJERI, mos te flasum si musliman!!! Tash kthehet ceshtja te shembulli qe e thash me siper i rumuneve dhe bugareve qe ndihmojn serbet ne lufte kunder shqiptareve ne kosove, qofte edhe me fjale, a do i thoshe "hallall, ti qenke burr"?! Uallahi nuk e besoj se do i thoshe keshtu.

  Nuk ka diskutim, nuk ka mospajtim mes muslimaneve dhe dijetareve islam, dhe Ixhmai (pajtimi i te gjithe muslimaneve) eshte se kush i ndihmon pabesimtareve edhe me nje fjale kunder muslimaneve del prej Islami, argumentet dhe faktet per kete jane te shumta, si nga Kur'ani ashtu edhe nga Suneti, andaj, pendohu sinqerisht te Allahu, mos vepro me vepra te ketilla, duhet te ndish keqardhje per kete veper te shemtuar dhe te mos u kthesh me ne te. Keto jane kushtet qe (inshAllah) te pranohet pendimi.

  Ata qe te thone se nuk eshte haram te punosh me amerikanet (apo t'u ndihmosh pabesimtareve kunder muslimaneve), ata argumentohem me librin e te krishtereve, cifuteve, epshit dhe injorances se pa pam, sepse Uallahi ai nuk ka argumente, asnje hic hic nga Islami, dhe kush e bene hallall nje gje te ketille, Islami i tij eshte ne rrezik te madh!

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 15 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Bilalli8 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-10-2009
  Postimet
  17
  All-llahu të shpërbleftë
  15
  Falënderuar 28 herë në 13 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A lejohet të punohet me amerikanët në Afghanistan ?

  Muslimin allahu te shpërbleft per keto fjale se ma shpjegove qe te mos kem dyshim ma per kete çështje. Me siguri se ti kisha dit keto fjal me heret nuk do te shkojsha atje hiq, po tash rrethinen qe e kam babain qe e kam pyet dhe disa tjer shumica prej atynve thonjin qe nuk eshte haram dhe me ate une u nisa dhe tash jam pendu sinqerisht per ate qe punonja atje (po duhet me dit se edhe prej qefit asnjiher nuk kum shku, po qe puna teper teper ngusht ishte ne shtepi dhe nuk shifsha tjeter rrugdalje). Po qe deshti allahu shkova dhe erdha shnosh e rahat ne vendin tim.

  Po desha veq edhe diqka me dit? Si e komentoni qështjen qe disa shqiptar punojn si perkthyes ne Kosov (per amerikanet), apo ne kujnë pamarparasysh ?

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  Re: A lejohet të punohet me amerikanët në Afghanistan ?

  Citat Postuar fillimisht nga Bilalli8 Shiko Postimin
  Muslimin allahu te shpërbleft per keto fjale se ma shpjegove qe te mos kem dyshim ma per kete çështje. Me siguri se ti kisha dit keto fjal me heret nuk do te shkojsha atje hiq, po tash rrethinen qe e kam babain qe e kam pyet dhe disa tjer shumica prej atynve thonjin qe nuk eshte haram dhe me ate une u nisa dhe tash jam pendu sinqerisht per ate qe punonja atje (po duhet me dit se edhe prej qefit asnjiher nuk kum shku, po qe puna teper teper ngusht ishte ne shtepi dhe nuk shifsha tjeter rrugdalje). Po qe deshti allahu shkova dhe erdha shnosh e rahat ne vendin tim.

  Po desha veq edhe diqka me dit? Si e komentoni qështjen qe disa shqiptar punojn si perkthyes ne Kosov (per amerikanet), apo ne kujnë pamarparasysh ?
  Es selamu alejkum

  Eshte pyetur dijetari Muhamed Salih el-Uthejmini, Allahu e meshirofte, rreth besimtarit qe punon me kafira, se cfare duhet te veproje, dhe hoxha i eshte pergjigjur se duhet te kerkoje pune tjeter, ne te cilen nuk do te kete bashkepunetor, nje prej armiqve te Allahut subhanehu ue teala dhe te Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

  Ai, ka thene se, nese egziston mundesia ta beje kete, le ta beje ne te kunderten, nuk ka asgje te keqe te punojme ne pune te tilla (te cilat nuk iu behen dem muslimaneve ose fese Islame ne pergjithesi), por me kusht qe te mos kete ndonje simpati ndaj tyre, miqesi apo dashuri, ndaj kafirave, dhe t'iu permbahet ligjeve islame qe kane te bejne me pershendetjen ndaj tyre.

  Gjithashtu te mos festoje festat e tyre, te mos ua uroje ato, dhe te mos merr pjese ne vdekjet e tyre, por te mundohet qe ata te udhezohen dhe te pranojne fene Islame.

  Es selamu alejkum

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 31-03-2010, 15:14
 2. Ne cilat vende te botes punohet me sheriat?
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2009, 20:47
 3. Hadithe të dobëta (daif) që nuk lejohet të punohet me to
  By mevlo in forum Hadithi dhe Shkencat e Hadithit
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 16:25
 4. Amerikanët pas një sulmi në Dijali
  By arton in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 09:45
 5. Në cilin vend të botës mësohet dhe punohet me dije sahih (dije të pastër islame) ?
  By Etheristi in forum Fetua nga Sheikh Nasiruddin Albani (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 09-07-2006, 18:42

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •