Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

 1. #1
  Belonni nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  13-06-2010
  Postimet
  42
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 37 herë në 24 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  Selam Alejkum
  Semunja e shizofrenise a shkaktohet vetem prej xhineve.Dhe a ka mundesi qe njeriu te sherohet me ane te rukjes.Allahu Ju Shperbleft me xhennet.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  alejkum selam

  vella nese ke mundesi te na spjegosh se qfar semundje qenka kjo shizofrenise, qfar simptome ka.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Belonni nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  13-06-2010
  Postimet
  42
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 37 herë në 24 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  Selam Alejkum

  Shizofrenia është një prej çrregullimeve mendore,simtomet e shizofrenise jane:
  1. Deluzione
  2. Halucinacione(degjimit,prekjes,te pamurit,nuhatjes,shijes)
  3. Fjalim/mendim i çrregullt (jo i rrjedhshëm)
  4. Sjellje katatone, ose çrregullsi e theksuar në sjellje

  Halucinacionet e degjimit jane nder simptomat me te shpeshta ne shizofreni.Mund te perjetohet si zhurma te thjeshta ose tinguj te zerave apo te muzike.Zerat mund te shqiptojne fjale te vetme,fjali te shkurtera ose bashkebisedime te plota.Ndonjeher dy ose me shum zera diskutojne me pacientin,mund te japin urdhera dhe mund te shqiptojne mendimet e pacientit me ze te larte.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  alejkum selam

  Po vella ka mundesi qe kjo semundje te jet nga xhinet dhe kjo mund t evertetohet me rukje, nese njeriu eshte i semur nga xhinet atehere mund te sherohet me rukje.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Nahla nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  05-06-2010
  Postimet
  39
  All-llahu të shpërbleftë
  63
  Falënderuar 60 herë në 28 Postime
  Rep Fuqia
  141

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  Citat Postuar fillimisht nga Belonni Shiko Postimin
  Selam Alejkum
  Semunja e shizofrenise a shkaktohet vetem prej xhineve.Dhe a ka mundesi qe njeriu te sherohet me ane te rukjes.Allahu Ju Shperbleft me xhennet.
  Ka shume mistere te cilave ,megjithe evoluimin e shkences ,njerezit nuk kane arritur qe t'i japin shpjegim. Nder keto mistere perfshihen edhe semundjet mendore.

  Semundjet mendore jane shkaktare te gjendjeve te ndryshme patologjike te njeriut.
  Keshtu skizofrenia ,psikopatia vijne si pasoje e shtimit te nje lende kimike ne tru ,neurotransemetuesit Dopamine. Shtimi mbi norme i kesaj lende ne trurin e njeriut ,ben qe njeriu te shfaqe sjellje jonormale ,jo te lidhura me realitetin ,qe mund te precipitojne deri ne sjellje agresive ndaj vetes ose ne drejtim te nje personi tjeter.
  Depresioni ,crregullimi i humorit,c'rregullimi bipolar ,etj vijne si pasoje e paqendrueshmerise ne norme se tre neurotansmetuesve : dopamines ,serotonines dhe noradrenalines.
  Epilepsia njihet si nje tjeter semundje nervore qe prek koren e trurit. Kjo semundje karakterizohet nga sulme te papritura konvulsive si pasoje e axhitimit te nje grup qelizash nervore . Per kurimin e kesaj semundje ekzistojne preparate te cilat stabilizojne punen e ketyre qelizave nervore dhe ne te njejten kohe veprojne duke mbajtur ne norme nje tjeter neurotransmetues GABA (acidi gama-amino butirik ).

  Shkenca ka arritur deri aty sa te analizoje shkaqet gjenetike ,shkaqet ambientale ose edhe sociale ,si dhe te analizoje pasojat e traumave fizike ose emociolale.

  Ashtu sikurse ne njerezit ,Allahu ka kriju engjejt edhe xhindet.
  Nga engjejt ka vetem te mira . Por nga xhindet edhe jo ! Ka xhinde besimtare ,ashtu sikurse ka xhinde jobesimtare. Ne na ka dhene ALLAHU disa aftesi e karakteristika,ashtu sikurse edhe engjejve e xhindeve. Por ne nuk mund t'i shohim ata ,ndonese ata na shohin ne.

  Ka xhind jobesimtare ,te cilet ne momente te caktuara mund t'i sulmojne njerezit.
  Ne cfare momentesh dhe cilet njerez ??
  I sulmojne njerezit ne momente kur keta paraqesin dobesi.

  Ne nje traume emocionale , prandaj as nuk duhet te gezohemi e as te hidherohemi me tepri.
  Ne Kur'an udhezohemi qe per cdo gje te veprojme me mase dhe theksi vendoset edhe per menyren e te ushqyerit. Nese porositemi te largohemi nga ushqimi i tepert,Allahu na ka udhezu qe te ruajme gjendjen e shendetit. Nese porositemi qe t'i evitojme pijet e lendet dehese e trullosese per trurin tone ,Allahu na ka udhezu per te na ruajtur mendjen.

  Allahu eshte krijuesi jone dhe i njef me se miri dobesite e njeriut.

  Pra para 1400 viteve ,jane zbritur udhezime te cilat kane dhe do te kene gjithmone shume vlere. Pse e them kete ? Vetem ne 2 shekujt e fundit shkenca po e pranon fjalen e fese. Eshte vertetu se pijet si alkooli,drogat e ndryshme narkotike dhe stupefiante e demtojne rende aktivitetin e trurit duke bere qe te shfaqen patologji te renda si ato qe permenda me siper.

  E bashkangjitur pijeve edhe ushqimi i tepert behet shkak i lindjes se nje sere patologjish per organizmin e njeriut si per metabolizmin deri tek semundjet e eneve te gjakut.

  Ne menyre te permbledhur do te them ate qe kam lexu rreth kesaj ceshtjeje.
  Xhindet sulmojne njeriun kur njeriu s'e ka mendjen ,pra kur njeriu mund te jete shume i gezuar ose i hidheruar ne tepri. Ne nje traume fizike ose emocionale. Ashtu sikurse njeriun jobesimtar. Gjithashtu kujdes i vecante duhet per temperaturen e larte. Mos harroni se Zoti thote :'' ruaju se te ruaj ! '' .

  Pervec permendjes ,falenderimit ,mbeshtetjes ndaj Allahut eshte e keshillueshme qe te kendohen keto sure :En-Nass dhe sure El-Felek.

 10. #6
  kreshnik1987 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  31-05-2011
  Postimet
  13
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 18 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  Citat Postuar fillimisht nga Nahla Shiko Postimin
  Ka shume mistere te cilave ,megjithe evoluimin e shkences ,njerezit nuk kane arritur qe t'i japin shpjegim. Nder keto mistere perfshihen edhe semundjet mendore.

  Semundjet mendore jane shkaktare te gjendjeve te ndryshme patologjike te njeriut.
  Keshtu skizofrenia ,psikopatia vijne si pasoje e shtimit te nje lende kimike ne tru ,neurotransemetuesit Dopamine. Shtimi mbi norme i kesaj lende ne trurin e njeriut ,ben qe njeriu te shfaqe sjellje jonormale ,jo te lidhura me realitetin ,qe mund te precipitojne deri ne sjellje agresive ndaj vetes ose ne drejtim te nje personi tjeter.
  Depresioni ,crregullimi i humorit,c'rregullimi bipolar ,etj vijne si pasoje e paqendrueshmerise ne norme se tre neurotansmetuesve : dopamines ,serotonines dhe noradrenalines.
  Epilepsia njihet si nje tjeter semundje nervore qe prek koren e trurit. Kjo semundje karakterizohet nga sulme te papritura konvulsive si pasoje e axhitimit te nje grup qelizash nervore . Per kurimin e kesaj semundje ekzistojne preparate te cilat stabilizojne punen e ketyre qelizave nervore dhe ne te njejten kohe veprojne duke mbajtur ne norme nje tjeter neurotransmetues GABA (acidi gama-amino butirik ).

  Shkenca ka arritur deri aty sa te analizoje shkaqet gjenetike ,shkaqet ambientale ose edhe sociale ,si dhe te analizoje pasojat e traumave fizike ose emociolale.

  Ashtu sikurse ne njerezit ,Allahu ka kriju engjejt edhe xhindet.
  Nga engjejt ka vetem te mira . Por nga xhindet edhe jo ! Ka xhinde besimtare ,ashtu sikurse ka xhinde jobesimtare. Ne na ka dhene ALLAHU disa aftesi e karakteristika,ashtu sikurse edhe engjejve e xhindeve. Por ne nuk mund t'i shohim ata ,ndonese ata na shohin ne.

  Ka xhind jobesimtare ,te cilet ne momente te caktuara mund t'i sulmojne njerezit.
  Ne cfare momentesh dhe cilet njerez ??
  I sulmojne njerezit ne momente kur keta paraqesin dobesi.

  Ne nje traume emocionale , prandaj as nuk duhet te gezohemi e as te hidherohemi me tepri.
  Ne Kur'an udhezohemi qe per cdo gje te veprojme me mase dhe theksi vendoset edhe per menyren e te ushqyerit. Nese porositemi te largohemi nga ushqimi i tepert,Allahu na ka udhezu qe te ruajme gjendjen e shendetit. Nese porositemi qe t'i evitojme pijet e lendet dehese e trullosese per trurin tone ,Allahu na ka udhezu per te na ruajtur mendjen.

  Allahu eshte krijuesi jone dhe i njef me se miri dobesite e njeriut.

  Pra para 1400 viteve ,jane zbritur udhezime te cilat kane dhe do te kene gjithmone shume vlere. Pse e them kete ? Vetem ne 2 shekujt e fundit shkenca po e pranon fjalen e fese. Eshte vertetu se pijet si alkooli,drogat e ndryshme narkotike dhe stupefiante e demtojne rende aktivitetin e trurit duke bere qe te shfaqen patologji te renda si ato qe permenda me siper.

  E bashkangjitur pijeve edhe ushqimi i tepert behet shkak i lindjes se nje sere patologjish per organizmin e njeriut si per metabolizmin deri tek semundjet e eneve te gjakut.

  Ne menyre te permbledhur do te them ate qe kam lexu rreth kesaj ceshtjeje.
  Xhindet sulmojne njeriun kur njeriu s'e ka mendjen ,pra kur njeriu mund te jete shume i gezuar ose i hidheruar ne tepri. Ne nje traume fizike ose emocionale. Ashtu sikurse njeriun jobesimtar. Gjithashtu kujdes i vecante duhet per temperaturen e larte. Mos harroni se Zoti thote :'' ruaju se te ruaj ! '' .

  Pervec permendjes ,falenderimit ,mbeshtetjes ndaj Allahut eshte e keshillueshme qe te kendohen keto sure :En-Nass dhe sure El-Felek.
  O moter e nderuar jam dakort qe shkenca ka avancuar shum tek gjetja e ketyre ilaçeve per stabilizimin e semundjes te skizofrenis por shkenca ri ne mos aritjen e sherimit te plot te kesaj semundje! Po do deshiroja te dija a vall ka pas ose ka rast i sherimit plotesish i kesaj semundje, i prekur nga xhindi apo jo, plotesisht me kuranin e shenjt duke mos e ven ne dyshim megjithate po po pyes thjesh nje njohje e sherimit profetik!
  Nese vllezer e motra deshiroin te pergjigjen per ndihmen e vllezerve e motrave musliman ,mbi njohjen edhe sherimin e kesaj semundje, do te ishte nje ndihm e mir!
  Allah ju a shperbelfte per ndhimen tuaj!

 11. #7
  Ebu Besir nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2008
  Postimet
  1,216
  All-llahu të shpërbleftë
  2,304
  Falënderuar 757 herë në 450 Postime
  Rep Fuqia
  1055

  re: A shkaktohet sëmundja e shizofrenisë prej xhinnëve ?

  Selamun alejkum

  Vella, ne pyetjen se a ka raste kur te semuret nga sihri, xhinnet, mesyshi etj, jane sheruar plotesisht me ane te rukjes, themi se ka raste, dhe shumica e atyre qe bejne rukje sherohen.

  Edhe pse rukja dhe rukjegjia jane sebep apo shkaktar, ndersa besimtari e di se sherimi eshte vetem ne Doren e Allahut azze ue xhel.

  Amin edhe ty.

  Citat Postuar fillimisht nga kreshnik1987 Shiko Postimin
  O moter e nderuar jam dakort qe shkenca ka avancuar shum tek gjetja e ketyre ilaçeve per stabilizimin e semundjes te skizofrenis por shkenca ri ne mos aritjen e sherimit te plot te kesaj semundje! Po do deshiroja te dija a vall ka pas ose ka rast i sherimit plotesish i kesaj semundje, i prekur nga xhindi apo jo, plotesisht me kuranin e shenjt duke mos e ven ne dyshim megjithate po po pyes thjesh nje njohje e sherimit profetik!
  Nese vllezer e motra deshiroin te pergjigjen per ndihmen e vllezerve e motrave musliman ,mbi njohjen edhe sherimin e kesaj semundje, do te ishte nje ndihm e mir!
  Allah ju a shperbelfte per ndhimen tuaj!

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •