Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 6 prej 6

Tema: Ardhja e Imam Mehdiut...?

 1. #1
  Grafika e ZARKAVI
  ZARKAVI nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  15-07-2006
  Lokacioni
  ZVICER
  Postimet
  89
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 94 herë në 40 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Thumbs up Ardhja e Imam Mehdiut...?

  1- Cfare baze ka ne islam?
  2-pse imam ?
  3-pse alejhi selam?

  se di sa jame i qarte.

  allahu ju shperblefte ...

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Sulejman Ahmedi nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2006
  Postimet
  35
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 90 herë në 35 Postime
  Rep Fuqia
  239

  Arrow Re: Ardhja e Imam MEHDIUT A.S ???

  Citat Postuar fillimisht nga ZARKAVI Shiko Postimin
  1- Cfare baze ka ne islam?
  2-pse imam ?
  3-pse alejhi selam?

  se di sa jame i qarte.

  allahu ju shperblefte ...
  --------------------------------------------------------------------------

  Es-selamu alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu (Paqja dhe shpëtimi si dhe mëshira dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi ju!) vëllezër dhe motra të nderuar/a

  Në një hadith të transmetuar nga Ali ibën Talib qëndron se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: Mehdiu është një prej nesh, nga familja jonë (pasardhësit tanë). Allahu do ta përgatitë atë në një natë. (Musned Ahmed 645, Sunen ibën Maxhe 4085).Disa dijetarë e kanë ngritur atë në shkallën e hadithit të mirë por zinxhiri i transmetimit të tij është i dobët sepse përmban Jasin ibën Shajban el Ijli. Buhariu e konsideron këtë transmetues si të diskutueshëm dhe kjo fjalë e tij kuptohet si mospajtim.Abu Zurah dhe Ibën Main në anën tjetër konsiderojnë se nuk ka problem me këtë transmetues.

  Ka gjithashtu tre hadithe të transmetuar nga Ebu Said el Hudri në lidhje me Mehdiun, të cilët gjenden në përmbledhjen e el Hakimit.Disa prej tyre janë përmbledhur dhe nga Ebu Daudi, Ahmedi, Tirmidhiu etj. Njëri nga këto është: Mehdiu do të jetë nga gjenerata e fundit e popullit tonë. (Mustedrek el Hakim 8716) dhe el Hakimi e deklaron të saktë dhe Dhehebiu pajtohet me të. Ka diskutim vetëm në lidhje me zinxhirin e transmetuesve.

  Një hadith tjetër është: Mehdiu do të jetë prej pasardhësve të mi. Ai do të ketë një ballë të gjërë dhe hundë të ngritur. Ai do të mbushë botën me drejtësi e barazi ashtu siç ishte ajo e mbushur me tirani dhe shtypje. Ai do të mbretërojë shtatë vite. (Sunen Ebu Daud 4285).

  Marrë nga artikulli "Waiting for Mehdi" të Selman el Avde.  Më tutje vëlla i nderuar ZARKAVI, Përgjigje direkte:

  Citat i juaji: 1- Cfare baze ka ne islam? --- Ka qenë, është dhe do të jetë në Islam, Muhammedi s.a.v.s siç ka thënë në hadithin e lartpërmendur se Mehdiu është nga ne (Muslimanët).
  Citati i juaj: 2-pse imam ? --- I nderuar vella ZARKAVI, imam nuk nënkupton vetëm ai që e e fal namazin në Xhami/a por nënkupton shumë, një nga to është imam-drejtues dhe këtë e kan thirr ashtu pasi që në kohën e tij ishte drejtues i popullit të tij.
  Citat i juaji: 3-pse alejhi selam? --- Ky nuk është nga ata Pejgamber që nifet në Kur’an nga ata të 25+3=28 por most ë harrojm se ka argumente që All-llahu tebereke we te’ala ka dërguar Pejgamber në secilin popull (deri në ardhjen e Pejgamberit të fundit Muhammedit s.a.v.s). Poashtu mendimi i dijetarëve është se disa e pranojn se ka qenë Pejgamber, por ka dhe prej tyre që nuk e pranojn se ka qenë Pejgamber, All-llahu a’lem më së miri për këtë.

  Kërkoj hallall nëse diçka nuk është sipas hakut, por këtë e kam lexuar në literaturë Islame dhe se shpresoj se në këtë drejtim do të përgjigjet edhe ndonjë antarë i këti forumi me i bërë gjërat ende më të qarta insha’All-llah.

  --------------------------------------------------------------------------
  Sulejman Ahmedi:

  (79:40,41) - E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve, Xhenneti është vendi i tij.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e ZARKAVI
  ZARKAVI nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  15-07-2006
  Lokacioni
  ZVICER
  Postimet
  89
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 94 herë në 40 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ardhja e Imam Mehdiut...?

  ALLAHU ju sperblefte vellahu Sulejman, dhe ju begatofte me dituri edhe me te gjer.
  eselaMUN ALEJKUM

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: Ardhja e Imam Mehdiut...?

  Selam aleikum. Vetem desha te them se Mehdi nuk eshte pejgamer por imam i drejte qe do te jete udheheqesi i Muslimaneve dhe Isa a.s do te falet pas tij. Eshte gabim te thuhet a.s pas Mehdit ngase eshte egzagjerim.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Sulejman Ahmedi nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2006
  Postimet
  35
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 90 herë në 35 Postime
  Rep Fuqia
  239

  Arrow Re: Ardhja e Imam Mehdiut...?

  Citat Postuar fillimisht nga sunnih Shiko Postimin
  Selam aleikum. Vetem desha te them se Mehdi nuk eshte pejgamer por imam i drejte qe do te jete udheheqesi i Muslimaneve dhe Isa a.s do te falet pas tij. Eshte gabim te thuhet a.s pas Mehdit ngase eshte egzagjerim.
  --------------------------------------------------------------------------

  Es-selamu alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu (Paqja dhe shpëtimi si dhe mëshira dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi ju!) vëllezër dhe motra të nderuar/a

  Ashtu është vëlla i nderuar sunnih, atë mendim që ju e thatë e kan shumica e Dijetarëve dhe All-llahu A’lem më së miri.
  Nëse dikush ka dëshirë të lexoj dhe të din më shumë për ardhjen e Imam Mehdiut (një nga Shenjat e Kijametit) KLIKO KETU:

  All-llahu tebereke we te’ala është një dhe është i gjithëdijshëm për çdo gjë.

  --------------------------------------------------------------------------
  Sulejman Ahmedi:

  (79:40,41) - E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve, Xhenneti është vendi i tij.

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #6
  katili99 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  30-09-2007
  Postimet
  4
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 3 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ardhja e Imam Mehdiut...?

  Selamalejkum dashta me dit per
  Imam Mehdiu a do te lind prej nenes (si njerzit tjer)
  Imam Mehdiu prej cilit vend te botes do te vjen (a do te jet arab apo??) edhe sa vjeqar do te jet???

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. 2012 Planeti X, ardhja e Imam Mehdiut!!!
  By dijar in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 08-11-2009, 11:23
 2. Pritja e Imam Mehdiut- Premtim apo besim
  By Katade in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 9
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 22:17
 3. Çfarë transmetohet rreth Mehdiut?
  By Ubejdullah in forum Hadithi dhe Shkencat e Hadithit
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-06-2009, 17:07
 4. Shefqet Krasniqi-Ardhja e Isait a.s
  By Ebu Hatib in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2009, 10:04
 5. Ardhja h.z Ises - Shukri Aliu
  By Fidan in forum Ligjërata
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2008, 20:07

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •