Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Autizmi

 1. #1
  lata nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2009
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 5 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Autizmi

  Selam Alejkum!

  Kam nje vajz 3 vjet e gjys, dhe sipas te gjitha te dhanura nga mjeket asaj do ti jepet diagnoza e nje Autistes, nje semundje qe i prek femit deri ne moshen 3 vjeqare. Priten vetem dhe disa teste per te konfirmuar se qfar grade te spektrit Autist gjendet vajza.

  Sipas mjeksis e sotme nuk ka sherim te plot ne ket semundje, por mvaret se ne cilen grad te spektrit gjindet femia, dhe sa me kohe (ose me vones) qe ja nisin ushtrime mund te ket permisim.

  Nuk po ja nisi me tregu shum per ket semundje por ja disa gjera qe vajza ime i ben qe sjan normale per nje thmi 3 vjet e gjys.

  * Vajza ime nuk flet, deri sa i ka ba 1 vjet e gjys/2 vjet, ajo ka dit shum fjal, dhe ne vend se me ja nis me i lidh fjalt bashk ajo nisi mos me i permend shum nga fjalt qe i ka dit dikur.

  * Mas nje kohe filloj te mos te pergjigjet ne emer, dhe nuk te shikon ne sy fare.

  * Nuk ka deshir te rrin me njerz, dhe sidomos jo em bashkemoshatar te saj.

  * Rrin shum veten, dha ja nis me kajt, ose me kesh pa asnje arsye (sipas neve, familjes).

  Keto jan disa shenja qe vjaza ime i ka, dhe te gjitha keto shenja jan edhe tek semundja e autisteve.

  Kisha pas deshir te me tregoni nese dikush prej jush ka degju ose ka pa ndonje rast te ndonje femie me ket semundje (Autist), dhe nese mund te me tregoni se qfar veprimesh kan marr familjet e tyre, si dhe a ka pas ndonje sukses.

  Ju faleminderit shum per kohen qe murret te lexoni ket shkrim, shpresoj se dikush prej jush dot mund te me jep ndoje ndihme sa do te vogel te qoft ajo.

  Zoti ju shperbleft!

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Autizmi

  alejkum selam

  Vella per kete semundje se pari her po ndegjoj, mirepo keto simptome qe i tregove ti ka mundesi te jen edhe prej sihrit apo nese femija yt ka mesysh apo Hased, qe te gjitha keto jan te pranishme tek keto semundje.

  Per te vertetuar se vajza juaj a eshte prej Autistit, apo prej semundjeve qe i permenda une, duhet qe ajo te shkoj tek nje hoxh qe ben rukje (sherim me kuran) dhe ai do ta vertetoj se qfar eshte ne pyetje me te.

  Na tregoni vendin ku jetoni ne privat dhe insha Allah do te dergojme nje numer te hoxhes ne vendin ku jetoni qe te kontaktni me te.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 5. #3
  lata nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2009
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 5 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Autizmi

  Selam Alejkum

  Urime festa e Bajramit, ishalla Zoti ja u ka pranu muajin e Ramazanit, dhe lutjet tuaje ne ket muaj te shejnt

  Deshta vetem te tregoj se nuk po mundem te shkruaj ne privat tek ju.

  Une shkruaj nga Norvegjia/Oslo, dhe me origjin jam i Mitrovices.

  Kam njet me fol me ndonje hoxhe te Xhamis kur te vi per pushime dhe ta pys nese mund te bej ndonje gje.

  Vajzes jan kan jep diagnozen Autisme, dhe se shpejti dot ja nis disa ushtrimeve te veqanta per keta femi qe kan ket diagnoz.

  Ju pershendes!

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  muhaxher nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  02-11-2008
  Lokacioni
  Dunja
  Postimet
  82
  All-llahu të shpërbleftë
  374
  Falënderuar 215 herë në 69 Postime
  Rep Fuqia
  244

  Re: Autizmi

  Selam Alejkum

  Une nuk deshta te shkruaj sepse ka per te fol me shume per kesi raste ,por do te themi diqka sa te kemi mundesi

  Se pari une shiqova per ate semundje dhe kjo semundje eshte semundje e trurit

  Autizmi - Wikipedia

  Vella ti ke mundesi ti bejsh rukje ,seshte problem ajo gje dhe dergo te ndonje qe ben rukje ,por qeshtja eshte se nuk dihet se qka eshte problemi tek kjo semundje ,ku ka mundesi te jete ndonje qrregullim ne tru ose ka mundesi qe mos te jete ajo semundje qe te kane thene ,Allahu e din me se miri ,por ti duhet te fillosh dhe te pergaditesh per qkado qe do te ndodhe

  Ti vella prej ketij momenti duhet te fillosh nje betej e cila ka mundesi te zgjas shume por ka mundesi te zgjas edhe pak kohe , ka raste sa i perket ketyre lloje semundjeve qe per nje kohe te shkurt eshte arrit sukses ,por ka raste ku nje prind i ka kaluar disa vite ne lufte per tja ofruar femijut te saj nje mundesi qe ai te jetoj sa me mire

  Dhe e ka arritur me lejen e Allahut ,dhe ai prind ka qen mosbesimtar ,dhe ai prind per tere ate mund ska shperblim ne boten tjeter ,ndersa ne kete bote po, ndersa ti vella ke mundesi te shperblehesh ne dy botrat per mundin dhe sakrificen tende

  Fillo duke ja leshuar Kuranin,pra meso qe te ndegjon Kuran ,dhe fillo vella te lexosh me shume per kete semundje nese dihet sigurt qe e ka kete semundje ,ke pa kurfar dyshimi ne internet te dhena per kete semundje ,dhe une veq kuptova se kjo semundje fillon heret qe nga moshe 3 vjeqare dhe aty tregonte te dhena rreth kesaj semudje ,dhe vella mesohu te besh saber dhe shiqo me vemendje gjdo levizje dhe kerkes te femijes , dhe ofroj nje siguri dhe nje qetesi ,qe ai te arrin perparim ,edhe sado i vogel te jete ai perparim ka vleft teper te madhe ,teper te madhe per ate femije

  Dhe gjdo gje qe deshiron tja mesosh apo te veprosh me te ke kujdes te madhe ta besh ne qetesi dhe pa dhune as me voglen ,sepse shume semundje te trurit jane te lidhura shume ngusht me gjendjen shpirterore dhe keta njerz jane shume te ndieshem ne shume qeshtje ,keshtu qe ke kujdes dhe siq e ceka percjellne me vemendje se qka ajo deshiron ,qka eshte ajo gje qe ndikon te ajo pozitivisht ,apo qka eshte ajo gje qe ja terheq vemendjen dhe e drejton nga pak tek gjerat e dobishme ,edhe nsse me ate veprim tuajin arrin shume pak ,prap ajo ka teper vleft te madhe ne kesi raste ,shume vleft ,sepse keto raste shkojn ngadal dhe me kujdes te madhe

  Dhe mundohuni te sakrifikoni kohen e juaj sa me shume ,nese ndodhe gruaja jote dhe ti keni shikuar tv ,duhet te fillon ti leni anash shume gjera defruese per te patur kohe qe te mireni me ate femij te bekuar ,Allahu i dhasht sukses motres sone te vogel

  Pastaj nese e ka ate semundje mundohu te gjesh ne internet te dhena se qka kan thene prind qe jane sprovuar me kete gje ,sepse shume njerz ne bote i shkembejn njohurit e tyre rreth shume semundjeve dhe keta njerz,pra keta prind arrijn te mesojn me shume prej prinderve qe jane provuar me keto semundje me femijet e tyre sesa prej mjekut ,sepse ata qe jane sprovuar e dijn se qka pason dhe qka duhet bere ne shume raste te ndryshme ,eshte nje mesim i madhe pervoja me keto gjera ,ku edhe vet mjeket mesojn nga pervoja e prinderve ne keto raste .

  Pastaj fillo te lexosh per ilaqe natyrale qe ndikojn ne keto qeshtje ,ka edhe ne mjeksin profetike dhe besoj qe ka edhe tema ketu rreth atyre ilaqeve te cilat ndikojn pozitivisht ne kesi raste ,qoft edhe vetem pak nese ndikon ,per kesi raste eshte shume ajo gje,dhe ne faqen forum-islamik.com nje moter qe eshte antare ka pare qe ka njohuri per ilaqe natyrale dhe ato te mjekesis profetike ,pyete edhe ate moter -Abida,dhe besoj qe ka edhe ketu antar qe i njohin ato gjera dhe pa dyshim do te tregojn ate qka dijn se kan shperblim te madhe tek Allahu

  18:30. E ata që besuan dhe bënë vepra të mira, s'ka dyshim se Ne nuk i humbim shpërblimin atij që është bamirës.

  Ne shpresojm qe nuk eshte ndonje problem i madhe kjo gje ,dhe ka mundesi te jete ndonje qrregullim jo i rende ,e nese eshte me te vertet ajo semundje ateher vella ti mbeshtetju Allahut dhe gjithashtu merri shkaqet dhe nese vepron keshtu pa dyshim suksesi do te vije me lejen e Allahut dhe suksesi per gjdo qeshtje eshte me Allahun ,Ai eshte qe sjell sukses

  18:44."Në atë vend ndihma është vetëm e All-llahut të vërtetë. Ai është shpërblyesi më i mirë dhe te Ai është përfundimi më i mirë."

  Nese ka ndonje gje qka don te pyetesh apo te kjartosohet ,do te shkruajm inshaAllah prap nese kemi njohuri.  Allahu te forcoft dhe te dhasht sukses

  Fudajli ka thënë:
  “Nuk ka Haxh, as xhihad, e as përgatitje për xhihad, më të fortë e të vështirë se ruajtja e gjuhës…”

  Hasan el-Basri ka thënë:
  “Shenja e largimit prej All-llahut është te preokupimi i njeriut me gjërat që nuk i përkasin.”

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 9. #5
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: Autizmi

  Citat Postuar fillimisht nga lata Shiko Postimin
  Selam Alejkum!

  Kam nje vajz 3 vjet e gjys, dhe sipas te gjitha te dhanura nga mjeket asaj do ti jepet diagnoza e nje Autistes, nje semundje qe i prek femit deri ne moshen 3 vjeqare. Priten vetem dhe disa teste per te konfirmuar se qfar grade te spektrit Autist gjendet vajza.

  Sipas mjeksis e sotme nuk ka sherim te plot ne ket semundje, por mvaret se ne cilen grad te spektrit gjindet femia, dhe sa me kohe (ose me vones) qe ja nisin ushtrime mund te ket permisim.

  Nuk po ja nisi me tregu shum per ket semundje por ja disa gjera qe vajza ime i ben qe sjan normale per nje thmi 3 vjet e gjys.

  * Vajza ime nuk flet, deri sa i ka ba 1 vjet e gjys/2 vjet, ajo ka dit shum fjal, dhe ne vend se me ja nis me i lidh fjalt bashk ajo nisi mos me i permend shum nga fjalt qe i ka dit dikur.

  * Mas nje kohe filloj te mos te pergjigjet ne emer, dhe nuk te shikon ne sy fare.

  * Nuk ka deshir te rrin me njerz, dhe sidomos jo em bashkemoshatar te saj.

  * Rrin shum veten, dha ja nis me kajt, ose me kesh pa asnje arsye (sipas neve, familjes).

  Keto jan disa shenja qe vjaza ime i ka, dhe te gjitha keto shenja jan edhe tek semundja e autisteve.

  Kisha pas deshir te me tregoni nese dikush prej jush ka degju ose ka pa ndonje rast te ndonje femie me ket semundje (Autist), dhe nese mund te me tregoni se qfar veprimesh kan marr familjet e tyre, si dhe a ka pas ndonje sukses.

  Ju faleminderit shum per kohen qe murret te lexoni ket shkrim, shpresoj se dikush prej jush dot mund te me jep ndoje ndihme sa do te vogel te qoft ajo.

  Zoti ju shperbleft!
  Selamun alejkum.

  Allahu i shperblefte ata qe jane pergjigjur me siper per pergjigjet e tyre.

  Nuk ka te keqe nese i recitohet Kur'an por nuk do te thote patjeter qe nese dikush ka probleme te jene keto nga xhindet. Ka raste kur jane nga xhindet e ka raste kur jane thjeshte semundje. Nuk ka dushim se cdo semundje e ka kuren e saj dhe kur kura ballafaqohet me semundjen me lejen e Allahut semundja sherohet. Autizmi eshte semundje shkaqet e te cilave jane akoma te paqarta edhe per mjekesine sikurse edhe trajtimi i tyre. Nuk ka te keqe qe te merren masat se mbase nuk eshte autizem por magji apo cytje nga xhinet por nuk duhen lene menjeane edhe keshillat e mjekut njekohesisht.

  Allahu u dhente sherim te gjithe muslimaneve me autizem dhe u dhente saber prinderve te tyre.

  Allahu e di me mire.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Mosha e nënës dhe autizmi i fëmijës
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2010, 20:23
 2. Autizmi te vajzat
  By Muhlis in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2008, 04:09

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •