Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 8 prej 8

Tema: Cilat jane rregullat e marteses?

 1. #1
  muslim4ever nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  23-09-2006
  Postimet
  124
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 150 herë në 71 Postime
  Rep Fuqia
  293

  Cilat jane rregullat e marteses?

  selam alejkum vr vb...
  Kam pak dijeni sa i perket marteses... Kam bo njet se shpejti mu matu, por ende spo di qysh me ja bo ne detalje... Prind e mi po kan deshir 'Traditat' mi rujt.. TASH EDNE SE KAM TE QJART DERI KU JAN TRADITAT TANE TE LEJUME NE ISLAM?!?!?
  Do ta pervoj me shpejgu pak situaten time...
  Une jetoj ne nje vend ne Skandinavi, vajza ne nje vend tjeter Europian...
  Dimrit inshallah do ta vizitojm familjen e saj.. tsh vjen pytja:
  Qysh me ja bo prej hapit te parë??? A me vet vajzen ne te njetin dakik apo me prit mabi qe shkoj???
  kur me ja dhon unazen??? A me shku te hoxha me deshmitaret apo si te ja boj???

  vertet ndoshta esht pytje pak 'palidhje', por siq e ceka me heret, ende kam pak dijeni sa i perket kesaj teme...
  nese ka mundesi me ma spjegu qysh me ja bo prej hapit te parë deri aty kur esht gruja ime...
  selam alejkum vr br..
  Allahu ju shperbleft per kontributin qe e beni per ketë faqe...

 2. #2
  Edmondi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  02-05-2006
  Postimet
  23
  All-llahu të shpërbleftë
  24
  Falënderuar 30 herë në 15 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: rreth marteses

  Citat Postuar fillimisht nga muslim4ever Shiko Postimin
  selam alejkum vr vb...
  Kam pak dijeni sa i perket marteses... Kam bo njet se shpejti mu matu, por ende spo di qysh me ja bo ne detalje... Prind e mi po kan deshir 'Traditat' mi rujt.. TASH EDNE SE KAM TE QJART DERI KU JAN TRADITAT TANE TE LEJUME NE ISLAM?!?!?
  Do ta pervoj me shpejgu pak situaten time...
  Une jetoj ne nje vend ne Skandinavi, vajza ne nje vend tjeter Europian...
  Dimrit inshallah do ta vizitojm familjen e saj.. tsh vjen pytja:
  Qysh me ja bo prej hapit te parë??? A me vet vajzen ne te njetin dakik apo me prit mabi qe shkoj???
  kur me ja dhon unazen??? A me shku te hoxha me deshmitaret apo si te ja boj???
  vertet ndoshta esht pytje pak 'palidhje', por siq e ceka me heret, ende kam pak dijeni sa i perket kesaj teme...
  nese ka mundesi me ma spjegu qysh me ja bo prej hapit te parë deri aty kur esht gruja ime...
  selam alejkum vr br..
  Allahu ju shperbleft per kontributin qe e beni per ketë faqe...
  Alejkum Selam

  Per tradita vella cka nuk eshte ne kundershtim me parimet Islame dmth nuk eshte haram nuk ma merr mendja se prish pune mi mbajt ato tradita.

  Ti nese e ngje at femren edhe veq e keni bo te dyt njet mu martu veq lypi leje babes ose kujdestarit te saj edhe cakto Mehrin.

  Nashta naj vella ta spjegon me detajisht.

  Allahu te shperbleft e te ndihmoft ne martes.

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 4. #3
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: rreth marteses

  Selam aleikum vellezer. Mos ma merrni per ters, a ka mundesi qe te shkruani pak me qarte qe te marrim vesh se per cfare behet fjale? Allahu ju shperblefte.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 5. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 6. #4
  muslim4ever nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  23-09-2006
  Postimet
  124
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 150 herë në 71 Postime
  Rep Fuqia
  293

  Re: rreth marteses

  salam alejkum..
  ishte pytja rreth marteses dhe hapat e saj.. Dmth siq te veprohet prej hapit te parë e deri ne at moment kur konsiderohet si qift (dmth burrë e gru)..
  Qajo esht pytja.... nese ka mundesi dikush me ma spjegu detalisht siq te veprohet dhe qeshtja rreth MEHRIT...
  se farë ska dijeni per ketë teme..
  Allahu ju shperbleft te gjithë per kontributin qe e beni per ketë faqe...

  selam alejkum vr vb

 7. #5
  muslim4ever nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  23-09-2006
  Postimet
  124
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 150 herë në 71 Postime
  Rep Fuqia
  293

  Re: rreth marteses

  se fare SKAM dijeni per ketë teme... qato dehst edhe me shkru, se e shkruva pak gabimisht...

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #6
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: rreth marteses

  Selam aleikum vella. Allahu te shperblefte per sqarimin. Se pari vella duhet pasur parasysh se me ke zgjedh qe te martohesh.

  Rrasuli na ka thene se gruaja mund te merret per kater arsye: Bukuria, pasuria, statusi social dhe feja e saj. Zgjidhni kete te fundit dhe dilni te fituar.

  Pra edhe pse lejohet te martohesh per te tera keto arsye, fitimtar eshte ai qe zgjedh gruan e tij per fene e saj. Prandaj ajo qe eshte me e mira eshte qe te interesohesh per fene e saj se sa e kapur ne Islam eshte ajo. Kjo vella ngase se pari ajo do te jete inshallah nena e femive te tu dhe se dyti respekti ndaj teje do te jete sikurse duhet dhe problemet familjare qe mund te lindin do te kerkohet zgjidhja vetem ne sheriatin e Rrahmenit.

  Se dyti vella, duhet qe te kesh parasysh se martesa eshte dicka e vyer ne Islam dhe prandaj nuk duhet te nxitohesh ne te ngase qellimi i marteses eshte bashkim mes ciftit per te krijuar familje dhe jo sa per tu martuar tani dhe per tu ndare me vone ngase divorci edhe pse lejohet eshte gjeja me e urryer nga Allahu nga ato gjera qe lejohen. Prandaj vella shikoje nusen dhe ajo te te shikoje ty ngase po qe se pelqeheni atehere dashuri dhe jetegjatesi te marteses jane me konkrete dhe me te mundesuara.

  Se treti vella, persa i perket te parit te saj, kjo nuk eshte e pakufizuar ne vetvehte por edhe kjo ka kushtet e saj. Duhet qe kjo e pare te jete vetem ne prani te nje mahremi te vajzes psh. babai i saj apo vellai i saj...etj pra mashkull i pjekur dhe qe me te cilin ajo nuk mund te martohet. Po ashtu shikohet vetem fytyra dhe duart e saj ngase sikur ka ardhur ne hadithe, fytyra tregon bukurine e saj dhe duart tregojne gjendjen e trupit te saj.

  Se katerti vella, duhet qe te flasesh me vajzen dhe ti parashtrosh asaj ate qe ti pret nga gruaja jote pra po qe se ajo pranon te jete gruaja jote duhet te plotesoje keto kushte dhe po ashtu pyetet edhe ajo per ate qe pret ajo nga burri i saj.

  Desha te permend dicka ketu qe shume vellezer duan te dine nga femra qe shohin dhe shpesh bien ne gabim duke shkelur te drejten e vajzen. Shpesh vellezerit duan te dine nese ajo eshte e virgjer dhe shpesh edhe e bejne kete pyetje ndaj motres duhe i thene a je e virgjer?

  Kjo eshte gabim ngase se pari ti nuk ke asnje te drejte qe te besh nje pyetje te tille intime ndaj motres dhe ajo nuk e ka per detyre qe te te pergjigjet ngase kjo eshte dicka mes asaj dhe Allahut por ajo qe ti mund te besh eshte qe ne ate qe pret nga gruaja eshte qe ajo te jete e virgjer dhe mund te thuash se ky eshte kusht i rendesishem. Keshtu nese motra ka bere mekat me pare dhe ti ia ke bere kete te qarte atehere ajo vete nxjerr ndonje pretekst tjeter dhe vete largohet nga kjo dhe nuk eshte e nevojshme qe ti ta pyesesh per kete drejtpersedrejti.

  Po ashtu duhet ti besh te qarte asaj situaten tende financiare, familjes tende etj qe me vone ajo te mos befasohet nga cfare gjen dhe keshtu fillojne kontradikta pastaj.

  Se peseti, duhet te percaktohet mehri. Nuk do zgjatem tek llojet e mehrit dhe gjykimet e ndryshme rreth tij por thjeshte duhet qe mehri te jete dicka qe pranohet nga te dyja palet ne ate qe as ti te mos tregohesh korrnac dhe as ajo te mos tregohet e pa ngopur. Ajo qe eshte dicka e pranueshme eshte qe mehri te caktohet sipas sasise qe femrat e atij vendi te nje pozite te njejte me kete vajze marrin. Nese ti ke mundesi dhe shton dicka nga vullneti yt nuk ka problem dhe kjo preferohet ngase ka hadith qe e perkrah kete por nuk duhet kaluar ne tejkalime.

  Se gjashti, ti, vajza, waliu i saj dhe dy deshmitare nevojiten per te bere aktin e marteses. Nuk eshrte e domosdoshme qe te shkosh tek hoxha dhe gjithekush qe di se si behet martesa mund ta beje kete per aq kohe sa te respektohen rregullat islame ne te. Ne mos gaboj ne kete forum ke shkrime rreth marteses dhe kushteve te waliut, deshmitareve dhe menyres se kryerjes se marteses. Po ashtu ke edhe nje video te sheikh Abdul-Kader Arnautit qe flet per kete. Po ashtu vella referoju librave te marteses qe jane shkruar nga dijetaret dhe ndoshta ndonje vella apo moter e ketij forumi mund te te drejtoje dikund ku mund te gjesh materiale per kete ceshtje me hollesi.
  Pasi te jete bere nikahu, atehere perpara Allahut jeni burre e grua edhe pse sipas zakoneve mund te quheni te fejuar.

  Ajo qe di une nga zakonet shqipetare dhe vellezerit mund te shtojne dicka per zakone te tjera nga Kosova, Maqedonia por qe keto zakone nuk bien ne kundershtim me sheriatin jane: Berja dhurate per babain e vajzes dicka apo njeresit e aferm te saj. Pra kjo lejohet dhe nuk ka problem ne te, kuptohet po qe se ke mundesi. Lejohet qe mehri ndaj saj te jete bixhuteri pasi sipas zakoneve shqiptare femra merr bixhuteri kur fejohet por kjo kuptohet nese femra eshte dakort qe mehri te jete i tille pasi i takon asaj qe te zgjedhe. Lejohet shtrimi i nje dreke apo darke por jo me muzike dhe jo burra e gra bashke.

  Vella keto jane shume shkurt disa udhezime dhe vellezer dhe motra do te shtojne me teper ne te inshallah apo do te tregojne per libra ne gjuhen shqipe rreth marteses apo materiale ne internet qe mund te download-esh. Allahu ta lehtesofe vella dhe te begatofte ne mertesen tende dhe ju dhente femije te devotshem. Wa selam aleikum wa rahmetullah.
  Së fundi përpunuar nga sunnih: më 24-09-2006 12:27
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #7
  muslim4ever nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  23-09-2006
  Postimet
  124
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 150 herë në 71 Postime
  Rep Fuqia
  293

  Re: rreth marteses

  selam alejkum vr br vella..
  Vella sunnih, allahu te shperbleft per ketë pergjegje shum te kjart...
  por vetem me ka mbet edhe kjo:


  Se gjashti, ti, vajza, waliu i saj dhe dy deshmitare nevojiten per te bere aktin e marteses. Nuk eshrte e domosdoshme qe te shkosh tek hoxha dhe gjithekush qe di se si behet martesa mund ta beje kete per aq kohe sa te respektohen rregullat islame ne te. Ne mos gaboj ne kete forum ke shkrime rreth marteses dhe kushteve te waliut, deshmitareve dhe menyres se kryerjes se marteses. Po ashtu ke edhe nje video te sheikh Abdul-Kader Arnautit qe flet per kete. Po ashtu vella referoju librave te marteses qe jane shkruar nga dijetaret dhe ndoshta ndonje vella apo moter e ketij forumi mund te te drejtoje dikund ku mund te gjesh materiale per kete ceshtje me hollesi.
  Pasi te jete bere nikahu, atehere perpara Allahut jeni burre e grua edhe pse sipas zakoneve mund te quheni te fejuar.  Vetë akti i marteses, ne cilen menyr behet???
  une deri me dje kam mendu se edhe e obligushme me shku te hoxha...
  pe marr si shembull: Baba i saj, baba im, une dhe ajo,dhe 2 deshmitar munden pra me kry aktin e marteses!??!?!? a e kam kuptu mir o vella????
  allahu te shperbleft....

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 13. #8
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: rreth marteses

  Selam vella. Eshte me mire qe te gjeni nje vella qe di dicka rreth fese ne pergjithesi dhe rreth marteses ne vecanti qe ta beje nikahun dhe po vella ata qe ti ke permend jane me se te mjaftueshem por gjej nje vella inshallah qe tua drejtoje martesen dhe tu tregoje per obligimet e burrit dhe te gruas ne martese dhe nuk eshte e nevojeshme te shkohet ne xhami por vellai mund te vije tek ju.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 10-05-2010, 22:41
 2. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 18:34
 3. Rregullat e Marteses - Ferid Selimi
  By ThuajsubhanAllah in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 01:40
 4. Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 25-08-2006, 17:09
 5. 29-07-2006 Rregullat e Marteses
  By Ebu Humaira in forum Video Ligjerata
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-07-2006, 14:14

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •