Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Çka do të thotë Tuana, Rumejsa dhe a janë emra Islam ?!

 1. #1
  nejla nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  29-04-2009
  Lokacioni
  zvicer
  Postimet
  65
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 116 herë në 59 Postime
  Rep Fuqia
  181

  Çka do të thotë Tuana, Rumejsa dhe a janë emra Islam ?!

  Cka do te thot Tuana?Rumejsa dhe ajan emra islam?

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  AmarSiddik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  27-06-2009
  Lokacioni
  Vushtrria(Koolla)
  Postimet
  371
  All-llahu të shpërbleftë
  3,823
  Falënderuar 684 herë në 280 Postime
  Rep Fuqia
  336

  re: Çka do të thotë Tuana, Rumejsa dhe a janë emra Islam ?!

  -Emri "Tuana" e ka prejardhnjën nga persishtja, i cili është "Tevana" dhe e ka kuptimin :"E fortë,e çëndrueshme,e durueshme,e vendosur"...
  -" Rumejsa" rrjedh nga fjala arabe ??????(Remisa) e cila është një yllë në gjuhën arabe, është quajtur përshkak të madhësisë së vogël që e ka si yllë - kështu që i bjen ylli i vogël rumejsa....Këtë emër e ka bartur një sahabije(një grua e kohës së resulit s.a.w.s.), e cila quhej:Rumejsa Ummu Sulejm Bintu Melhan.

  ---"Ju do të thirreni në ditën e kijametit me emrat tuaj dhe me emrat e baballarëve tuaj"
  "Emërtoni fëmijët tuaj me emra të bukur"---

  ...esselam alejkum...
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 08-04-2010 18:28 Arsyeja: ajan domethene sy ose shikim dhe jo dhurate prej Allahut

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2010, 21:24
 2. Të japësh zekatin do të thotë...?
  By sunna in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2010, 11:27
 3. Ç'do të thotë kjo?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 23:11
 4. Çka do të thotë Sheik?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 17:51
 5. Çka do të thotë Hatme?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 18-09-2008, 04:30

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •