Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 10 prej 10

Tema: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

 1. #1
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Kam ndegjuar per farat e zeza i paska perdorur edhe Pejgamberi a.s per sherimin e semundjeve te ndryshme ju kisha lut kush e din qka jan ato edhe a ka tek ne fara te zeza apo ku blehen ?

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Fara e zezë (Nigella Sativa), ilaçi i çdo sëmundjeje

  Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre dhe, si një doktor i vërtetë i ka dhënë zgjidhje sëmundjeve të ndryshme. Në një hadith Profeti (a.s.) ka thënë: “Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes”

  Kjo është një recetë e qartë që muslimanëve i është ofruar që në shekullin e 7-të, por fatkeqësisht si shumë receta të tjera edhe kjo pothuajse është lënë e pa shfrytëzuar. Shekujt e fundit në botën islame, përparimet në lëmin e shkencës kane ecur me hapin e një “çalamani” dhe detyrimisht, si shumë hadithe të tjerë, edhe ky thesar ka mbetur jashtë vëmendjes së shkencëtarëve derisa i ra në dorë doktorit gjerman, Maren Franz.

  Nisur nga hadithi i profetit Muhamed (a.s.), siç e përmend në parathënien e librit, doktori gjerman kreu një sërë studimesh dhe rezultatet e arritura i përmblodhi në librin me titull “Shërimi që vjen nga natyra, Fara e Zezë”.

  Fara e zezë përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin. Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban Fara e zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë.

  Fara përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshëm, 21% albuminë dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shume se njëqind substancash të ndryshme. Për t’u përmendur jane: vajrat acidikë të pangopur, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink etj.) dhe amino acidet.

  Veçoritë e vajrave acidikë të pangopur:

  • Ndihmojnë metabolizmin e trupit

  • Nevojiten në rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave

  • Ndihmojnë në zhvillimin e hormoneve dhe në formimin e një sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtës të shendetshem.

  • Pengojnë shtimin e substancave që dërgojne sinjale alergjike

  • Ndalojnë qelizat mbrojtëse (imunitare) të punojnë më shumë se ç’duhet.

  • Kolesterolin në gjak e kthejne në nivelet normalë

  • Pengojnë bllokimin e damarëve duke rregulluar strukturën e tyre dhe njëkohësisht shpejtësinë e qarkullimit të gjakut

  • Ulin tensionin dhe reduktojnë rrezikun e ashpërsimit të damarëve dhe infraktit në zemër

  • Ndihmojnë në përmirësimin e shpejtë të plagëve

  • Trupi i njeriut nuk i prodhon këta vajra dhe është i detyruar t’i marrë nga jashtë, 1gr. vaj i Farës se Zezë është i mjaftueshëm për nevojat ditore.

  Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojnë rrugët e frymëmarjes, lehtësojnë kollitjen, pengojnë qelbëzimin dhe ndalojnë dhimbjen. Nëse përdoren rregullisht ulin sheqerin në gjak.

  Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajnë rol në prodhimin e enzimave dhe forcojnë sistemin mbrojtës. Acidi Folik redukton rrezikun e tensionit dhe sëmundjeve të zemrës, gjithashtu është i nevojshëm në rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A, E, C dhe Beta-Karetin, forcojnë sistemin mbrojtës të trupit.

  Përveç efektit që jep Fara e Zezë në sistemin imunitar, metabolizëm dhe zhvillimin e hormoneve, njëkohësisht pastron trupin nga substancat e dëmshme të quajtura Toxin, përforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon në funksionin e zorrëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës. Ul tensionin dhe temperaturën dhe kryen funksionin e antibiotikëve. Është mjaft efektive ndaj sëmundjeve alergjike si Astma dhe alergjia ndaj polenave.

  Për efektin që ka në sistemin imunitar është i këshillushëm përdorimi në sëmundjet si AIDS-si, kanceri etj.

  Megjithë këto të mira që përmban Fara e Zezë, është vështire të rrijë jashtë vëmendjes së botës perëndimore. Vitet e fundit në Europë dhe SHBA vërehet të ketë kërkesë për këtë farë. Në farmacitë gjermane Fara e Zezë tashmë është e pranishme në formën e saj origjinale si farë, vaj ose tabletë.

  Profeti a.s ka thënë shekuj më parë, ”Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes.”  Semundjet dhe kurimi i tyre


  Profeti(s.aw.s) ka thene:
  “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes”

  Sahihu Buhariut 7:591
  Dhimbja e shpines & dhimbje te tjera muskulore

  Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares se Zeze dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes,kjo te shoqerohet bashke me pirjen 3 here ne dite te nje luge caji Vaji Fare Zeze(5 ml).Sherimi do te arrihet brenda pak javeve.(Insha’Allah)


  Dhimbja e kokes

  Ferko me vajin e Fares se Zeze pjesen e ballit dhe zonat afer veshit,me pas fasho ballin.Gjithashtu pi nje luge caji (5ml) vaj Fare Zeze para mengjesit.


  Hipertensioni

  Perziej cdo lloj lengu me nje luge caji (5 ml) te vajin te Fares se Zeze dhe shoqeroje me 2 thelpi hudhra cdo mengjes ne vaktin e ushqimit.Ferkoje te gjithe trupin me vajin e Fares se Zeze dhe ekspozoje ate ne rrezet e diellit per gjysem ore cdo 3 dite.

  Tensioni nervor & stresi

  Nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze i shoqeruar me nje gote caj apo kafeje ju ndihmon te qetesoheni dhe te ulni simptomat e tensionit.

  Problemet e stomakut

  Pini nje gote qumesht te shoqeruar me nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze 3 here ne dite per 5 dite rradhazi.Kjo do ndihmoj ne sherim (Insha’Allah)

  Dihareja

  Perziej nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze me nje gote kos,pijeni perzierjen 2 here ne dite per 3 dite rradhazi.

  Kolla & Azma

  Ferkojeni kraharorin me vajin e Fares se Zeze,dhe pini nje luge caji (5 ml)vaji Fare Zeze ne mengjes,mesdite dhe naten.Thith avujt e vajit te Fares se Zeze te hedhur ne uje te nxehte.

  Diabeti

  Perziej nje gote me gjethet e lules WaterCress,nje gote fara te Zeza,gjysem gote me lekura shege,dhe gjysem gote gjethe Fumaria.Bluajini ne grirese deri sa te behen si puder.Pini gjysem luge caji te kesaj perzierje me nje luge caji (5 ml) vaji te Fares se Zeze para se te hani mengjesin per rreth 1 muaj.


  Semundjet e zemres

  Pini Vaj te paster Fare te Zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte.Kjo ndihmon te shkrirjen e dhjamrave,hapjen e venave dhe arterieve.

  Temthi & guret ne veshka

  Grini teresisht 250 gr Fara te Zeza dhe perzieni me 250 gr mjalt te paster.Merrni 2 luge caji te kesal perzierjeje me uje te ngrohte.Kjo perzierje eshte mire te shoqerohet edhe me nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze cdo dite para mengjesit.

  Impotenca seksuale

  Perzieni 200 gr fare te zeze me vaj ulliri.50 ml vaj ulliri + 50 ml vaj Fare Zeze + 50ml majt te paster.Perzieni teresisht dhe pini nje luge caji nga kjo perzierje para cdo vakti buke.Kjo do te rikthej vitalitetin (Insha’Allah)

  Meningjiti

  Thish avujt e vajit te Fares se zeze dhe pi 2 luge luge caji ( 10 ml)vaji Fare Zeze me leng limoni cdo mengjes dhe darke.

  Leukoderma (Humbja e pigmentit ne pjese te ndryshme te trupit) & Lebroza

  Ferko zonen e prekur nga semundja me uthull molle dhe vaji Fare Zeze per 15 dite rradhazi.


  Renia e flokeve

  Ferko skalpin e kokes me leng limone me lereni per 15 minuta.Lajini me shampoo dhe uje teresisht dhe ne fund thajini floket.Me pas aplikoni ne skalpin e kokes vajin e Fares se Zeze dhe pini nje luge caji (5 ml)vaji Fare Zeze te shoqeruar me caj pse kafe.

  Skuqja e kofsheve & ijeve

  Lajeni zonen e skuqur me uje dhe sapun.Thajeni zonen dhe ferkojeni me vajin e Fares se Zeze,lereni keshtu nga mbasditja deri ne mengjesin tjeter.

  Per lekure te shendetshme

  Perziej barazisht(ne mase) si vajin e Fares se Zeze dhe vajin e ullirit.Ferkojeni me perzierjen fytyren dhe lereni keshtu per rreth 1 ore,me pas lajeni me sapun e uje.

  Pertacia

  1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

  Permiresimi i kujteses

  1 luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze te shoqeruar me 100 mg mente te zier mire

  Per gjume te qete

  Nje luge caji ( 5 ml) vaji Fare zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte ju garanton nje gjume te qete gjate gjithe nates.(Insha’Allah)


  KUJDES

  Femijet nen moshen 12 vjec te perdorin gjysmen e dozes se te rriturve.Nuk keshillohet er femijet nen 5 vjec

  Poashtu shiqoni te postimet e shkencës dhe medicinës këtu në forum se ka mjaft të dhëna për këtë bimë të bekuar.

  All-llahu azze ve xhel ju dhashtë sukses

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Allahu ju shperbleft oj moter rubina por nuk me treguat se ku mundë ta gjeje te lutem me trego nese e din?

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Selamun alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu!

  Po oj motër e nderuar mundesh të gjesh InshaAll-llah cdokund por une nuk e di se ku gjindesh që të ndihmoj sa më shpejt.

  Përgjigju të lutem.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  artemisa nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  06-05-2008
  Postimet
  233
  All-llahu të shpërbleftë
  1,338
  Falënderuar 407 herë në 178 Postime
  Rep Fuqia
  290

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  selam Alejkum moter ALl-llahu te shperblefte per pergjigjje e jom e interesuar edhe une ta di saktesisht se ku muj em gjet ket vaj a apo faren e zez a duht me lyp ne barnatore apo diku tjeter edhe a me ly faren e zez apo vajin e fares se zez.

  Edhe ni vaj qe esht thirret habetul sevda qishtu diqka ndoshta edhe kom gabu emrin e vajit a mos esht qeky vaj qai per te cilin po flasim .
  selam alejkum e ma bon hallall

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #6
  vlora nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  19-07-2006
  Lokacioni
  Toronto
  Postimet
  31
  All-llahu të shpërbleftë
  76
  Falënderuar 34 herë në 16 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  WOW...Allahu te shperblefte moter kjo pergjigje esht ndihme per te gjith neve...do ta kerkoj ktu ne health store me siguri do ta gjej kto i thoshkan edhe ne ket emer BLACK
  CUMIN SEED...ju falemnderit shum

  Elhamdulilah
  Falemderimi i Takon All-llaut
  Our Lord, cover us all with Your forgiveness:

  me, my parents and the believers, on the

  Day when the account is cast.’


 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 13. #7
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Vajin e kokres se zez apo Nigella Sativa mund ta gjeni ne qdo librari islami ku shesin libra fetar, vetem i thuani vaj te kokres se zez ata to te ta tregojne.

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 9 Përdorues në vijim:


 15. #8
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  Alejkum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu!  [QUOTE][/Edhe ni vaj qe esht thirret habetul sevda qishtu diqka ndoshta edhe kom gabu emrin e vajit a mos esht qeky vaj qai per te cilin po flasim . QUOTE]

  I nëjti është oj motër artemisa: Habetul Sevda ose Habetul berekeh i thuhet arabisht.


  do ta kerkoj ktu ne health store me siguri do ta gjej kto i thoshkan edhe ne ket emer BLACK
  CUMIN SEED...ju falemnderit shum
  Po ashtu quhet anglisht motër vlora dhe në të shumtën e rasteve në vendet perëndimore dhe në vendet posatlantike gjindet dhe shitet në të shumtën e rasteve në shitoret arabe. Por ka edhe në secilën Drogerie dhe Pharmacie në forma të ndryshme: si vaj; tableta edhe fara.

  Gjermanisht quhet Schwarzkümmelöl - vaji kurse Schwarzkümmel fara e zezë.

  Kurse për në vendet: Kosovë: Maqedoni dhe Shqipëri ka sikur që u përgjigj vëllau ebu_muadh:
  Vajin e kokres se zez apo Nigella Sativa mund ta gjeni ne qdo librari islami ku shesin libra fetar, vetem i thuani vaj te kokres se zez ata to te ta tregojne.
  por ka edhe nëpër Pharmacie të mëdha.

  All-llahu azze ve xhel shëroftë cdo të sëmurë dhe ju ndihmoftë të gjithë muslimanëve në cdo cast.

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 17. #9
  how
  how nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  13-09-2008
  Postimet
  30
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 54 herë në 20 Postime
  Rep Fuqia
  180

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  selam alejkum
  nuk e di ne Kosove apo ne qytete te tjera por ne Tirane eshte nje dyqan i cili pervec hixhabeve,kapuceve librave,kasetave,etj shet dhe pothuajse te gjitha keto barnat sheruese vaj i fares se zeze,mjalt te fares se zeze,talbina etj.Ky dyqan reklamohet dhe tek faqja http://mjekesia-profetike.com.Dyqani ndodhet perballe xhamise se dine hoxhes tek rruga e Kavajes,ngjitur me restorant Sofra e Hallallit

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 19. #10
  dibrane nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  22-12-2008
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  316
  Falënderuar 26 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: Çka është fara e zezë (nigella sativa), për çfarë përdoret dhe ku gjindet për t'a blerë ?

  All-llahu ju shperbleft me te mirat e tija ,moter rubina per ndihmen e ju aj.
  we-selam alejkum we rahmetullahi we berkadehu.

 20. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-04-2010, 23:41
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 13-11-2009, 17:37
 3. A eshte muzika Popullore haram ?
  By yeaRs? in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 11-09-2009, 16:21
 4. Pjeshka dhe shega në mjekësinë popullore
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 22:24
 5. Ilaqe të dobishme popullore
  By Muhlis in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 22-10-2008, 00:28

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •