Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 3 123 FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 22

Tema: Etiketimet që i drejtohen hoxhallarëve!

 1. #1
  Islam nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  28-08-2005
  Postimet
  30
  All-llahu të shpërbleftë
  49
  Falënderuar 48 herë në 14 Postime
  Rep Fuqia
  253

  Etiketimet që i drejtohen hoxhallarëve!

  Selamun alejkum

  Isha nje dite ne paltalk duke ndegjuar ligjerat, dhe papritmas futet ne dhome nje vella qe ishte talebe dhe me thoshte se mos e ndegjo kete hoxhe se eshte bidatgji, havarixh dhe therret me ilm te shejtanit!!!! Kjo me habiti tej mase pasi une jame udhezuar me ligjeratat e atij hoxhes Allahu e ruajte dhe ja shtoft diturin.

  Ai hoxha qe ai vellau e fyente jeton ne Kairo dhe quhet Sadullah nese e njeh ndokush prej juve, dhe pasi pyeta disa vellezer per keta njerz qe e fyen me thane qe e kane zakon te fyen dijetaret e mdhej arab dhe hoxhallaret shqiptare!

  Pytja ime eshte se kush eshte ky grup qe i bejne bidatgji dhe havarixh hoxhallaret dhe persona te rendomt ???? Ne qka therasin keta dhe pse me konsiderojn edhe mu bidatgji pasi ndegjoj derse te hoxhes Sadullahit!

  Vallahi une me derset e hoxhes se nderuar dhe me pyetjet qe i jane bere jam udhezu ne menhexhin e vertet para disa kohe dhe me lendoi se si me emertoi ai vellau ashtu dhe kam shume deshir ta njoh se kush jane dhe pse i etiketojn muslimant me keto emra te sekteve ?


 2. #2
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  esselamu alejkum

  Vella i dashur Islam,Allahu te shperblefte per kete pyetje,dhe Allahu te rujt nga fitneja e tyre.

  Vella i nderuar keta jane nje grupacion i cili fshihet me emrin selef kurse nuk jane as afer selefeve.
  Vella sa i perket pyetjes tuaj :"Pytja ime eshte se kush eshte ky grup qe i bejne bidatgji dhe havarixh hoxhallaret dhe persona te rendomt ???Ne qka therasin keta dhe pse me konsiderojn edhe mu bidatgji pasi ndegjoj derse te hoxhes Sadullahit!"

  Keta jane grup qe e quajne veten Selefi, siq e ceka, mirepo e kane akiden e Murxhieve (murxhietul fukaha). Dhe keta, ashtu edhe siq kane thene selefet se: " Selefijte me akiden e pastert, ne syt e murxhieve jane Havarixh (tekfirca)"

  Vella, keta therrasin ne Irxha, therasin ne akiden e murxhieve, per te cilet selefet kane thene se: " Murxhiet jane JEHUDET E KETIJ UMMETI!"

  Vella, Imani tek keta eshte "besim me zemer shqiptim me goje dhe kryerja e veprave, mirepo per dallim nga ehli sunneti ata thojne se veprat jane plotesim i Imanit, qe don te thote se nuk ka veper qe e ben njeriu apo e len ate, e qe te nxjerr nga imani." Vella, shkurt thene, motoja e tyre eshte: "be qka te duash, perderisa thua La ilahe il-laAllah je musliman"

  Per kete shkak, ata i quajne selefijt, hoxhallaret selefij qe e kan akiden e pastert, i quajne Tekfirca apo Hawarixh, sepse ai hoxhe i thote qafir ati i cili nuk gjykon me ligjin e Allahut, apo i thot qafir ati i cili i ndihmon qafirave kunder muslimaneve.
  Dhe dihet se, ne kete te fundit ka Ixhma se ai i cili i ndihmon qafirave kunder muslimaneve eshte qafir.

  Pastaj vella, keta e mohojne edhe xhihadin. Sipas tyre, thene shkurt, duhet me shku me i pyet kryetaret tane qe a ben me shku ne xhihad apo jo.
  Do ta ceki nje shembull qe ka ndodh ne univerzitetin e medines, ku nje prej ketyre murxhieve eshte ngrit dhe e ka pyet profesorin se: " A duhet me ju nenshtru urdherave te ibrahim rugoves?"
  Vella a halife me ishte ibrahim rugova qe ti nenshtrohemi urdherave te tij?!!!!!!

  Kurse nje tjeter prej tyre ka thene: " UNE I AFROHEM ALLAHUT DUKE E URREJTUR BIN LADENIN DHE ATA QE JAN AFER TIJ!"
  Kjo eshte akideja e tyre. Nuk ndegjon tek ta se si te shpetoj ky ymmet nga qafirat, por ndegjon se ky hoxhe eshte bidatgji e ky tjetri hawarixh.

  Vella, ata jane njerez te humbur te cilet e kane humbur rrugen e drejt. Jane duke i ndegju Ulemat e Regjimeve, dhe jane spiuna te shtetit, sepse sipas tyre: " eshte ibadet me i tregu shtetit se qka po bejne "vllaznija" ". Vella, ata me mujt e vrajn sadullahun e hoxhallaret tjere sepse hawarixhet duhet me i vra vella, e pasi qe edhte keta hoxhallar jane hawarixh edhe ata me mujt me i vra duhet me i vra.

  Vella ke kujdes ndaj tyre, sepse ata jane si krimbat dhe mikrobet. Futen cdokund dhe mundohen me i ndote vendet dhe me fut dyshime. Edhe ne kete forum vella ka asi njerez, mirepo elhamdulilah duke i falenderuar administratoret dhe moderatoret e forumit jane larguar nga ky forum, apo se paku nuk shkruajne ne kete forum.


  Kjo ishte vella nje sqarim ne pika te shkurta, insha Allah mjafton vella

  Allahu te ruajt

  wesselamu alejkum


 3. #3
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  All-llahu të shpërbleft vëlla i dashur Ebu Usame për përgjigjen, mirpo unë deshta t´i shtoj edhe disa fjalë.

  Vëlla i dashur Islam, të këshilloj fuqishëm të largohesh mexhliseve dhe vendeve ku ka njerëz të till, me të vërtet ata janë Murxhia dhe disa prej tyre jan Xhehmij.

  Për disa prej tyre nëse një pabesimtarë apo Bushi ndoshta e ka Imanin sikur të Ebu Bekrit r.a mirpo që e lufton Islamin ajo nuk e qet prej Islami (ani edhe pse Bushi nuk është musliman All-llahu e shkatërroft) dhe krerët apo udheheqësit arab që e përkrahin Bushin ata nuk janë kafira!


  Ç’farë thanë dijetarët e selefit për Murxhiet ?

  Vini re: Këta nuk janë vetëm Murxhia, por këta (disa prej tyre) janë edhe Xhehmij kurse disa prej tyre kanë cilësi dhe tipare të sektit të humbur Xhehmi.

  Ibrahim el-Nehai thotë: “Fitneja e murxhive është më e frikësueshme për umetin se fitneja e Ezarikve" (një fraksion i Havarixhve)

  Imam Zuhriu thotë:”Nuk është paraqitur në islam bidat më i dëmshëm për muslimanët se medhehbei i Irxhaut”.

  Evzaiu thotë:”Jahja dhe Katadeja thonin se nuk ka ndonjë fraksion që na frikëson për ummetin sikurse irxhau”.

  Sheriku thotë:”Murxhit janë njerëzit më të këqinjë, të mjaftojnë rafidit si të këqinjë, mirëpo këta murgjit i shpifin All-llahut”.

  Sufjan el-Thevriju thotë: “Murxhitë e kanë bërë islamin më të holle se rroba e Sabiriut…."

  Është pyetur Mejmun ibn el-Mehran për fjalët e murxhive, ka thenë: “Unë jam më i madhë se të flas për atë gjë

  Seid ibn Xhubejri i tha Dherr el-Hemedanit: "A nuk ke turp për atë mendim që mbanë, ti je më me vler se të mbash atë mendim

  Ejub el-Sihtijani thotë: “Unë jam më i madhë se dini i murxhive

  Andaj vëlla i dashur, ke kujdes nga ky grup se me të vërtetë janë jehudët e Ummetit ashtu sikur se kanë thënë të parët tanë të mirë, dhe Murxhiet janë helm për muslimanët, andaj kush helmohet edhe smuhet dhe bjen në sekt të humbur.

  Selamun Alejkum
  Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

  "...e kush iu përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,
  3. dhe e furnizon atë prej nga nuk kujton fare
  ." (Et-Talak, 2-3)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 21 Përdorues në vijim:


 5. #4
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  Selam aleikum. Vellezer te dashur. Allahu na ruajte e na dhente dije sahih. Eshte nga fitnet me te medha ne ymetin Islam qe vellezerit te kthehen kunder vellezerve duke etiketuar dhe braktisur njeri-tjetrin. Wallahi nuk gezohen qafirat dhe munafikinet me teper se kur vellezerit muslimane percahen. Ne kohen tone po dalin ata qe nuk dijne as te marrin avdes dhe po diskutojne per ceshtje me te medha. Sot po gjykohet haku sipas njerezve dhe jo sikurse eshte gjykuar ne kohen e Rrasulit ku njerezit gjykoheshin nga haku. Po i jepet fre gjuhes aq shume sa nuk po arrijne te mbajne mend se c'kane thene. Subhanallah. Keta njerez qe etiketiketojne hoxhallare apo talebe apo muxhahidine me khawarixh, jane ata qe besojne se khawarixhet jane kufare. Nga njera ane thone se ne absolutisht nuk duhet te bejme tekfir dhe nga ana tjeter etiketojne njerezit me termin khawarixh qe sipas tyre jene kufare. Pra thone se tekfiri eshte haram dhe vete bejne tekfir. Thone se jeta dhe pasuria e qafirave qe na luftojne eshte e garantuar nga ligji Islam dhe nuk e kane per gje te luftojne apo spiunojne vellezerit e tyre tek kufaret edhe nese e kane te qarte se ata mund te vriten nga kufaret. Sigurojne pasurine e kufareve dhe uzurpojne pasurine e muslimaneve. Nderojne kufaret dhe marrin neper kembe nderin e muslimaneve. Etiketojne njerez si khawarixh per idete qe kane edhe pse ka ulema nga ulemate e medhenj te ketij ymeti qe kane pasur po te njejtin mendim. Marrin si hak vetem ate qe u perputhet me epshet e tyre te terbuara nga fjalet e dijetareve dhe nese dijetari tyre thote dicka qe nuk u pershtatet epshit te tyre thone se nuk eshte i pagabueshem. Nese dikush u thote per dijetaret e tyre qe nuk jane te pagabueshem thone se ki frike Allahun. Thone se nuk jepet fetwah nga njerez te thjeshte po vete nuk i vene fre gjuheve te tyre. Abuzojne vellezerit e tyre pa pike problemi dhe as qe i vret ndergjegja fare. Harrojne se "Te abuzosh muslimanin eshte fusuk dhe ta luftosh ate eshte kufr". Te thone se po i luftojme vellezerit ngase Rrasuli ka thene qe ndihmoje shtypesin dhe te shtypurin. Harrojne se po aty dhe hadithet jane njeri pas tjetrit ku thuhet se "Muslimani eshte vellai i muslimanit ai as nuk e tradheton ate e as nuk e dorezon ate". Kur behet fjala per sundimtare thone Subhanallah ata falen dhe Rrasuli na e ka ndaluar ti luftojme ata derisa te falen. Por ne te njejten kohe harrojne se e njejta gje eshte thene nga Rrasuli edhe per koken e khawarixhve kur Khalidi iu lut atij qe ti jape leje ta vrase koken e khawarixhve dhe Rrasuli i tha "mbase falet". E me pas i tha "une nuk jam urdheruar te hap zemrat e njerezve". Kur vjen puna per sundimtare ata nuk jane urdheruar te hapin zemrat e njerezve por kur vjen puna per muxhahidine apo vellezer te sinqerte qe mbase edhe gabojne ne ndonje ceshtje ata ia bejne vehtes waxhib te shohin "c'ka ne zemrat e tyre". O Allah. Si mund te presin njerez te tille shperblim kur e lakojne drejtesine dhe barazpeshimin sipas epshit te tyre?! O Allah udhezoji ata dhe ne. O vellezerit e mi. Mos ua vini veshin njerezve pa argumenta, kushdo qofshin ata. Sikurse Ibn Uthejmin ka thene "Dijetari mund te permendet si argument ashtu sikurse argumente mund te permenden kunder thenies se dijetarit dhe fjala e nje dijetari nuk hedh poshte fjalen e dijetareve te tjere". Ndiqeni kete princip se eshte nje rregull e arte. Dijetaret fillojne nga sahabat, tabiinet, tabatabiinet, kater imamet, ata qe erdhen pas tyre e keshtu me rradhe deri ne ditet tona. Feja jone eshte me zinxhir transmetimi. Kush e pranon hadithin pa zinxhir si argument?! Sigurohuni qe dija u vjen nga sahabat dhe dijetaret e hershem dhe pastaj nga te vonet. Kerkoni zinxhirin e plote dhe mos e lini zinxhirin me te larte per zinxhirin me te ulet. Wa selam aleikum wa rahmetullah.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 19 Përdorues në vijim:


 7. #5
  E_Ndritura nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  03-01-2006
  Lokacioni
  GB
  Postimet
  34
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 32 herë në 19 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  [QUOTE=Muhammed AbdulMalik]Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Vëlla i dashur Islam, të këshilloj fuqishëm të largohesh mexhliseve dhe vendeve ku ka njerëz të till, me të vërtet ata janë Murxhia dhe disa prej tyre jan Xhehmij.


  Es-selamu alejkum,

  Per momentin jam duke lexuar librin "Akideja e selefeve dhe dijetareve te Hadithit.", autor libri; Imam Ebu Uthman Ismail iben Andurrahman es Sabuni.

  Ne kete liber permendet shume ky emer "Xhehmij!". Ne kete liber flitet se Xhehmijet jane pasuesit e Xhehem iben Safvan, (qe s'kam fare njohuri per te?). Ku bidati i tij eshte shfaqur ne Tirmidh. Por, hajer se shume pak apo me mire te them fare nuk kuptoj se cila eshte origjina e tyre? Dhe a eshte e vertete se "Xhehmijet" kane mohuar cilesite e Allahut andaj dhe njifen per njerez te devijuar?!

  Thjeshte, lus vellezerit qe posedojne njohuri rreth tyre (Xhehmijeve) te e shtjellojne me hollesisht duke me dhene mundesin te mesoj dic per ta! Allahu ju shperblefte.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 9. #6
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  esselamu alejkum

  moter E_Ndritura,keta murxhit e sodit nuk jane xhehmijj,sepse xhehemijt jane qafira.Ata kane thene se Imani eshte vetem njohje.Pra edhe nese nuk shqipton me goje dhe nuk bene vepra te islamit ti je musliman.Per kete tek ata edhe Firavni edhe iblisi jane musliman dhe do te hyjne ne xhennet sepse edhe ata e njohin Allahun.
  Pra ky eshte mendimi i tyre,shkurtimisht.

  Dhe ky fraksion gjindet shume pak,apo nuk gjindet fare.Mirepo ka mundesi qe dikush te bie ne ndonje qeshtje ashtu sikurse thojne edhe ata,mirepo keta murxhiet e sodit jane Murxhietul Fukaha,dhe nuk jane prej xhehemijjeve.

  wesselamu alejkum

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 11. #7
  E_Ndritura nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  03-01-2006
  Lokacioni
  GB
  Postimet
  34
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 32 herë në 19 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  Allahu ju shperblefte vella.

  We alejkum selam.

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 13. #8
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Nuk ka dyshim se edhe në kohen tonë ka njerëz me cilsi të Xhehmive! Më ka ra rasti mu taku me disa prej tyre, mirpo jo të gjithë prej tyre janë kafira (po nëse ka një cilësi të tyre që është kufr, atëherë ka bërë kufer edhe ai, mirpo nëse ka një apo dy cilësi të tyre që nuk janë kufer ai ende është muslimanë mirpo mëkatar), për arsye se disa prej tyre marrin disa mesele tek xhehmijët e jo të gjitha, mirpo e kisha qëllimin se ka që janë Murxhia edhe Xhehmij në disa çështje, dhe kjo nuk mohohet, dhe ka prej tyre që janë Xhehmij mirpo nuk e dinë! Si ndodhë kjo ? Një njeri thotë që unë vetëm me zemer jam besimtarë kurse namaz kurr nuk fal, me agjëru kurr nuk agjëron, zeqatin kurr nuk e jep, në haxh kurr nuk ka qenë! Dine vëllezër se këta janë has Xhehmij!

  Kjo për arsye se All-llahu tha në Kur´ani Kerim në Suren En-Nahl (ajeti nr. 14) se Faraoni dhe njerëzit e tij e mohuan All-llahun me gjuhat e tyre, ndërsa zemrat e tyre ishin të bindura ndaj All-llahut!

  Ka prej Murxhiave të sotit që p.sh edhe nëse Bushi ndoshta e ka imanin sa të Ebu Bekrit r.a mirpo që i lufton muslimanët kjo nuk e qet prej besimi !!!!!! Vini re se këta nuk janë vetëm Murxhia por edhe Xhehmij! Dhe ka plotë prej tyre që pabesimtarët që i luftojn muslimanët nuk i qesin prej besimit për arsye se tek ata qëndron se janë besimtarë me zemer dhe kjo mjafton!

  Selamun Alejkum
  Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

  "...e kush iu përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,
  3. dhe e furnizon atë prej nga nuk kujton fare
  ." (Et-Talak, 2-3)

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 15. #9
  kraja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  24-06-2007
  Postimet
  16
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 18 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Ismail Baedhoshi??????

  edhe une kisha nje pytje persa i perket nxensave te dijes. shum mos marrveshje kan midis tyre, flas per rastin qe personi Ismail Bardhoshi ka shum mos marrveshje me disa nxensa dijet qe kan studiuar me te ne medine. kisha deshir te ma beni nje bjografi te shkurt, se kushe eshte Ismail Bardhoshi? ka ai ndo nje xhami ne ngarkim (esht imam i ndo nje xhami). pyes per nje gje te tille se, me sa di une shum fitne ka kriuar neper shum xhamia ne shqiperi, (rasti i funit ne shkoder), midis partisantave te tij dhe xhematit te xhamis. ka ai ndo nje interes personal? paguhet ai per kete gje qe po ben?

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 17. #10
  Kuds nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  16-02-2008
  Postimet
  133
  All-llahu të shpërbleftë
  144
  Falënderuar 381 herë në 120 Postime
  Rep Fuqia
  292

  Re: Etiketimet qe i drejtohen hoxhallareve!

  Ka prej tyre qe shpikin per Ibn Tejmijjen rahimullah se kinse ai e ka leju me punu per tatart, duke u mbrojtur ne kete shpikje e kan leju te punohet ne polici dhe ushtri te kjafirave ne maqedoni.

  Ka edhe prej atyre qe e kan nxjer ni bidat te ri, cdoher kapen per 3 hoxhallart ( Allahu i meshiroft ), sipas tyne krejt dini Islam eshte ne Shejh Uthejminin, Shejh Bin Bazzin dhe Shejh Albanin, duke haru hoxhallar te tjere qe ishin shembelltyra e ketij ummeti.

  Ka prej tyre qe thone se "ne miremi me mesele tekfiri", duke e ba vellain musliman gibet 24 or ai vet miret me meselet e tona, ka than filani e fisteki, duke shty fitne ndermjet vehte.

  Ka prej atyre qe punojne ne "polici" dhe kur i mshelin vllaznit se pari i pershendetin me ESSELAMU ALEJKUM, masanej perdorin fjal si p.sh "Hajt mos ta nin se un jam pi vllaznive" dhe ja vnojn prangat.

  Po elhamdulilah se rinia kohes fundit e sheh te verteten, lusim All-llahun qe ti udhezon ato ne rrug te drejt dhe perseri te jemi bashk ashtu si jemi kan perpara ( me Akide te pastert ), te jemi krejt te nje fjales, ta kemi ne jeten ton ligjin e All-llahut subhanehu we teala dhe te Pejgamberit sal'allahu alejhi we selem.

  All-llahu na rujt nga dora e kjafirave, na mbrojt nga mendja e tyre, na forcoft kunder tyre.

  Esselamun Alejkum

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Faqja 1 prej 3 123 FundFund

Tema të Ngjashme

 1. Drejtuar grave të hoxhallarëve
  By Ubejdullah in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 00:06
 2. Hoxhallarëve të rinj në vendin tim...
  By Hisen_Ceka in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 24-10-2008, 11:38
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-09-2008, 15:15
 4. Më nevojiten derse të disa hoxhallarëve për shkarkim ?
  By Esselamu_Alejkum in forum Kërkesa
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 19-06-2007, 16:41

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •