Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Falja e namazit te sabahut

 1. #1
  Grafika e alba86
  alba86 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  04-06-2008
  Postimet
  97
  All-llahu të shpërbleftë
  375
  Falënderuar 216 herë në 77 Postime
  Rep Fuqia
  224

  Falja e namazit te sabahut

  Selamu alejkum
  kisha nje pyetje persa i perket namazit te sabahut nqs eshte e domosdoshme te falet mbas 20 min te orarit te percaktuar
  Pershembull nqs koha e faljes se tij eshte ne oren 5:30 duhet ta falim ne oren 5:50 apo mund ta falim dhe ne oren 5:30

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Hisen_Ceka nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  24-09-2008
  Lokacioni
  qafshqipe\KAÇANIK
  Postimet
  18
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 37 herë në 16 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Falja e namazit te sabahut

  Sabahu falet në agim, prej kur fillon dallimi mes errësirës së natës dhe dritës së zbehtë të mëngjesit, dhe vazhdon deri para lindjes së diellit.
  Andaj eshtë mirë te falet sa ma heret kuptohet para se me lind dielli sepaku 30 minuta ma heret.
  "...hani e pinin derisa qartë të dallohet peri i bardhë nga peri i zi në agim..." el bekare ,187.
  Koha mes syfyrit dhe namazit është përcaktur në një hadith, që transmetohet nga Zejd Ibën Thabiti r.a., i cili ka thënë:
  "Hëngrëm syfyr me Pejgamberin a.s. pastaj u ngritëm për t'u falur”. Tha Enesi: "Sa kohë kishte kaluar mes dy vakteve (të ngrënit dhe faljes)? Iu tha: "Aq sa të këndohen 50 ajete (të Kur'anit-koha që duhet për të lexuar 50 ajete)"[46].

  Pra shikohet sa eshtë imsaku dhe pas imsakut dikun rreth 20-25 minuta pas imsakut falet sabahu.
  esselamu alejkum ve rahmetullah.
  Besimtari që hynë në kontakt me njerzit dhe i duron shqetsimet që mund ti vijn prej tyre, është më i mirë se një besimtar që nuk hynë në kontakt me njerzit dhe nuk i duron shqetsimet qe mund te vijnë prej tyre"
  MUHAMMEDI s.a.v.s

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Falja e namazit te sabahut

  Pergjigjen mund ta gjesh ne linkun me posht

  http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...it(10686).html

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Falja e sabahut tregon sa e don All-llahun
  By Abdurrezak in forum Salati - Namazi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2009, 23:42
 2. Falja e namazit te Sabahut para kohe???
  By beni76 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 21-08-2008, 20:13
 3. Falja e namazit të sabahut mbronë nga sëmundjet e zemrës
  By Ebu Velid in forum Salati - Namazi
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 13:19

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •