Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 10 prej 10

Tema: Habetu Seuda (fara e zezë), si të përdoret ?

 1. #1
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Habetu Seuda (fara e zezë), si të përdoret ?

  Es Selamu Alejkum

  Allahu xh sh ju mbrojt nga zjari i xhenemit vellezer dhe motra pytja ime esht si te perdoret fara e zez nese ka njohuri dikush inshallah let pergjigjet edhe p sh me cek per qka dhe si perdoret per gjera te ndryshme Allahu xh sh ju shperbleft Selam.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamun aleikum. Ajo qe ka ardhur ne sunnah eshte se tek fara e zeze ka sherim per cdo semundje pervec vdekjes (Bukhari). Shume kane shkruar rreth kesaj bime si edhe permbajtjeve te saj dhe miresive te saj por ne sunnah ne fakt nuk kemi ndonje perdorim specifik per te pra ne cfaredolloj menyre te duash mund ta perdoresh. Sipas gjendjes se saj edhe perdorimi dhe ate e gjen si vaj, kokerr, tablete, krem.....etj pra si te te vije per mbare ta perdoresh nuk ka problem ne te vetem se nuk duhet harruar se sherimi nuk ndodh pos me lejen e Allahut.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Tewhid_5 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2007
  Postimet
  303
  All-llahu të shpërbleftë
  1,234
  Falënderuar 726 herë në 254 Postime
  Rep Fuqia
  380

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamun alejkum,
  Ashtu siq e ceku edhe vellau me lart ,tek fara e zeze ka sherim,me lejen e Allahut per qdo semundje perveq pleqerise dhe vdekjes.
  Me se lehti mund ta perdorim ,qdo mengjes nje luge e gjelles vaj te kesaj fare te bekuar me nje luge mjalte,kete dy ore para buke. Poashtu mund te perdoret edhesi krem per fytyre(kjo me shume per motrat )poashtu ne kombinim me mjalte.
  Per ata qe kane dhembje ne stomak dhe kane probleme me acide,merrni nje gote qumeshtdhe nje luge te madhe vaji ,kjo perdoret pese dite rresht tre here ne dite dhe,me lejen e Allahut do te lehtesohet.
  Selamun alejkum Hadixhe
  Së fundi përpunuar nga Abu Enes: më 27-04-2008 21:48
  ''Adhuroje Allahun sikur e sheh Ate.Sepse,edhepse ti nuk e sheh Ate,Ai te sheh ty.''

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Tewhid_5 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2007
  Postimet
  303
  All-llahu të shpërbleftë
  1,234
  Falënderuar 726 herë në 254 Postime
  Rep Fuqia
  380

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamun alejkum we rahmetullah,
  Ashtu siq shkroi edhe vellau me lart,fara e zeze ,kjo bime e bekuar ,eshte e permendur me hadith;''Kujdesuni ndaj habes-sewda,se ne te ka sherim per qdo semundje,me perjashtim te vdekjes''.
  Fara e zeze (edhe voji i saj poashtu),ne kombinim me mjalten jane nje parandalues po edhe ilaq shume efikas per shume semundje.Mund ta perdore qdonjeri prej neshdhe ate,qdo mengjes nga nje luge te madhe mjalte se bashku me nje luge vaj.Poqese e perdorim kete rregullisht,nuk do te kemi nevoje per doktore.Etere suksesi vjen prej Allahut.
  Selamun alejkum Hadixhe
  ''Adhuroje Allahun sikur e sheh Ate.Sepse,edhepse ti nuk e sheh Ate,Ai te sheh ty.''

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamu alejkum pasi se ka lloje ndryshme perdorimit.
  Une vec dosha ceki se e kam lexuar me nje vend sdi sa eshte e sakt se perdorimi i tepert pra nuk e kryn efektin esaj.
  Sdi pse?Po duhet kapak me perdor d.m.th po per dit po jo shum dhe bile me nje shishe thonte nga nje pik shkaku prej vetive qe i ka te madhe sheruese,ajo me perdorimin e tepert mund mos sjell sherim.
  Pra efektin e ka sherues mirpo perdorimi i tepert per nje dit mund sjell sherim e sdi a shkrunte se sjell semundje se di.
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #6
  Tewhid_5 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2007
  Postimet
  303
  All-llahu të shpërbleftë
  1,234
  Falënderuar 726 herë në 254 Postime
  Rep Fuqia
  380

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamun alejkum,
  Perdorimi i tepert i habetusewda ,jo qe nuk sjell sherim ,po mund te kete edhe pasoja te medha ne teprimin e dozes per shendetin tone.Duhet konsultuar ata qe dine si perdoret ajo ,fara e bekuar.
  selam alejkum Hadixhe
  ''Adhuroje Allahun sikur e sheh Ate.Sepse,edhepse ti nuk e sheh Ate,Ai te sheh ty.''

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 13. #7
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve berekatuhu!

  Pasi në farën e zezë ka shumë selen, nëse përdoret në doza të tepruara mund të jetë vdekjeprurëse. Unë personalisht e përdori por askund nuk kam lexuar se përdoret një lugë Ushqimi por një lugë e kafes 1-3 x në ditë. Kam lexuar 3 libra vetëm mbi farën e zezë dhe aty gjinden edhe të dhënat për përdorim.

  All-llahu Alem, por vetëm desha të ceki këtë. Kurse sa për lexim ka shumë faqe ku tregohet përdorimi i kësaj fare të bekuar.

  All-llahu ju ndihmoftë.

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 15. #8
  dibrane nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  22-12-2008
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  316
  Falënderuar 26 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  eselam alejkum
  elus rubina nese ka mundsi te tregoj se ne cilen faqe mund te lexohet meshum mbi faren e zez.
  All-llahu ju shperbleft per ndihmen
  Weselam alej kum we rahmetullahi we berekadehu.

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 17. #9
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Alejkum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu!

  E dashura motër dibrane, këtu në forum ka të postuar temë për farën e zezë. Nëse ju nevojitet më shumë tregoni se InshaAll-llah ju gje edhe ndonjë material për te. Kurse librat janë në gjuhë gjermane por nuk gjinden në net.

  All-llahu azze ve xhel të ndihmoftë dhe të shpërbleftë me cdo të mirë.

  http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...re(13788).html

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 19. #10
  Grafika e Abu Hamza
  Abu Hamza nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  03-09-2008
  Postimet
  37
  All-llahu të shpërbleftë
  46
  Falënderuar 76 herë në 21 Postime
  Rep Fuqia
  184

  Re: habetu seuda (fara zez) si te perdoret ?

  Citat Postuar fillimisht nga dibrane Shiko Postimin
  eselam alejkum
  elus rubina nese ka mundsi te tregoj se ne cilen faqe mund te lexohet meshum mbi faren e zez.
  All-llahu ju shperbleft per ndihmen
  Weselam alej kum we rahmetullahi we berekadehu.
  Es Selam Alejkum.Moter,fara e zeze njihet ndryshe me emrin shkencor Nigella Sativa,mund te kerkosh ne google per te,une e gjeta nje faqe me shume informacione,ama eshte ne gjuhen angleze,kjo eshte faqja
  Kodi:
  http://www.angelfire.com/ns2/nigella-sativa/

 20. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 6
  Postimi i Fundit: 15-01-2010, 20:21
 2. Habetu sevda - fara e bereqetit
  By Fakih in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-01-2010, 16:27
 3. Fara e zezë (Habbetus-sevda)
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2009, 22:05
 4. Fara e Zeze – Nigella Sativa
  By Fidan in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 07-12-2007, 13:56

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •