Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Jeta në varreza si bëhet, a do të ndeshkohemi dhe a do të jemi bashk me pabesimtarët

 1. #1
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Jeta në varreza si bëhet, a do të ndeshkohemi dhe a do të jemi bashk me pabesimtarët

  Në vendin e quajtur Berzah aty do të rrinë të vdekurit qe e presin Ditën e Gjykimit.Aty nuk dihet se sa kemi me prit deri sa te vjen ajo ditë mirëpo a behet pritja se bashku e besimtareve edhe e jobesimtareve ku dihet se aty eshte jeta e veshtirë siq pershkruhet apo besimtaret ne Berzah a kane nje vend te veqant qe te mos perjetojnë tmerrin e jobesimtareve ?.

  P.sh. Unë jam lindur muslimane mirëpo kam bërë edhe gabime sigurisht mirepo pak me vonesë kam filluar me ju permbajt fesë Islame obligimet etj por gabimet e mia a do ti paguaj ne Berzah apo aty është vetem vendi i pritjes e denimet paguhen ne Xhehenem apo si qendron puna? Ma beni hallall se e zgjata pak pyetjen.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 11 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Një pyetje....

  Jeta ne berzah eshte jeta ne vareza, keshtu eshte quajtur ne kuran.

  Ne varreza ka denim dhe shperblim nvaret prej personit.

  Muslimanet ndahen ne tre grupe:

  1. Besimtaret te cilet kan mekate dhe mekatet e tyre i shlyejn ne dunja me semundje, fatkeqesi etj, dhe keta besimtar nuk do te denohen ne varr e as ne xhehenem, dhe meritojne shperblimin ne varr dhe xhenet direkt.

  2. Besimtaret te cilet kan mekate me shum se sa grupi i dyt dhe nuk arijn ti shlyejn ato ne dunja mirepo to te ndeshkohen edhe ne varr, e pastaj do te hyjn ne xhenet pa u futur ne xhehenem.

  3. Dhe grupi i tret i besimtareve jan ata te cilet kan mekate me shum se sa grupi i par dhe i dyti dhe keta nuk mujn ti shlyejn mekatet e tyre ne dunja, dhe do te denohen ne varr per disa mekate te tyre, dhe gjithashtu meritojne te denohen ne xhehenem (perveq nese don Allahu te ja fal), dhe pas denimit te xhehenemit do te futen ne xhenet.

  Allahu na beft prej grupit te par, dhe na i falt mekatet tona, te prinderve tane,te familjes tane dhe te gjith besimtareve deri ne diten e gjykimit.


 4. #3
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Re: Jeta në varreza si bëhet, a do të ndeshkohemi dhe a do të jemi bashk me pabesimta

  Allahu të shpërbleftë vëlla i nderuar për pergjegjien

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Për ateistët (pabesimtarët)
  By lumme in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-05-2010, 13:08
 2. A jetojn xhinet me ne me nje ambient bashk?
  By nejla in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 16-02-2010, 09:21
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 05-10-2009, 17:28
 4. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 10:41
 5. Muzika tek pabesimtarët
  By Muzik-anti in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2006, 09:09

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •