Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 8 prej 8

Tema: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

 1. #1
  rebelja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  20-11-2010
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 1 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  jam nji goce muslimane prej disa vitesh.te shpise time nuk dine gje dhe e di qe do ta prisnin shume keq.e kam njohur islamin me ane te te dashurit tim,musliman praktikant.jetojme bashke prej disa vitesh por smund te martohemi se sjana dakord prinderit e mi.prej kohesh jam ne kurim nga depresioni ,duke marre ilace pa fund e duke ikur ne psikiater e psikologe.e spo arrij te ndal dot e sa nga kjio gjendje.kam frike nga cdo gje.jan ne pune gjithashtu jam edhe studente ,por skam interes per asgje ne jete.i kerkoj ndihme zotit te me nxjrre nga kjo gjendje.pi shume cigare qe te qetesohem ,por e di qe me bejne me keq.me vjen keq per partnerin tim,qe vuan bashke me mua se une nuk jam shembulli i gruas qe ai do donte te kishte.te 2 kemi bere plan te martohemi kur te mbarojme shkollen e te krijojme familje.por kam frike se e thote sa per te me ngushelluar,se kush do te martohet e ben direkt.kam frike se mos me ler per shkak te semudnjes time.kam besim vetem tek Allahu i madh qe te me nxjerre nga kjo gjendje.mezi iki ne pune,ne universitet spo shkoj me dhe spo mesoj dot.nuk perqendrohem dot te bej namazin e me duket qe jetoj si ne enderr.agjerim nuk bera dot kete vit,se jam mbushur me 100 ilace qe duhet ti marr disa here ne dite.me qejf bej vetem disa ore tek nji organizate te ndihmes se shpejte mjekesore,se e di cdo te thote te jesh i semure.kam bere shume mekate ne jete ,e tani nuk di si ti riparoj.thesoj qe kam besim te madh tek Allahu.por jam ne nje gjendje pesimiste e te zymte.

 2. #2
  Amustafi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  18-11-2010
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  selamu alejkum pershendetje moter e lexova ket shkrim tanin edhe me vjen shum keq se disa gjera i kam perjetuar un falemenderimi i takon vetem allahut duhet te kesh durim kontakto ndonje hoxh qe mundt te knoj rukje per ty dhe mos u shpejto mos u hidhero mos e humb besimin se gjdo gje do te kaloj me emrin e zotit mos kujto gjera negative se mendja krejt i ben keto kam bar nje lutje per ty ishalla sherohesh sa me shpejt me emrin e allahut

 3. #3
  Ebu Umame nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2010
  Postimet
  707
  All-llahu të shpërbleftë
  116
  Falënderuar 485 herë në 275 Postime
  Rep Fuqia
  458

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  Es selamu alejkum

  Allahu ta lehtesofte kete gjendje moter dhe te ndihmofte.

  Ju moter duhet te shkoni tek ndonje hoxhe i cili ben rukje (lexim te Kuranit per sherim te semundjeve te shkaktuara nga mesyshi, sihri apo xhinnet).

  Tregoni inshaAllah ku jetoni edhe ndonjeri prej vellezerve do ua dergon ndonje numer te telefonit te atyre hoxhallareve te cilet bejne rukje, e qe pastaj, inshaAllah te gjeni sherim.

 4. #4
  rebelja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  20-11-2010
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 1 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  Allahu iua shperblefte per pergjigjet qe shkruat dhe per kohen qe dedikuat per te lexuar pyetjen time.
  por spo kuptoj mire pergjigjen:
  un jam diagnostikuar me depresion e me epilepsi,te cilat jan semundje qe me ilace e me terapi psikologjike mund te sherohen.dhe permisime kam patur.nga sa kuptova nga pergjigjet e dhena me keshilloni te shkoj per rukje.une nuk mendoj qe te kem probleme nga xhindet e mesyshi.thjesht kam shume probleme keto momente dhe semudja e epilepsise ,me ka cuar ne depresion e ne pesimizem.
  a do kishte efekt te shkoja per rukje????
  pastaj cmund te bej me teper per te shtuar besimin tek allahu????????
  duhet te nderpres ilacet e takimet tek psikiatri???
  duhet te vazhdoj lidhjen me te dashurin(musliman praktikant) ,me te cilin skam mundesi per momentin te martohem se sjan dakord te shpise time????
  es selamu alejkum

 5. #5
  Uzejri nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  20-06-2009
  Postimet
  76
  All-llahu të shpërbleftë
  131
  Falënderuar 131 herë në 51 Postime
  Rep Fuqia
  184

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  Citat Postuar fillimisht nga rebelja Shiko Postimin
  Allahu iua shperblefte per pergjigjet qe shkruat dhe per kohen qe dedikuat per te lexuar pyetjen time.
  por spo kuptoj mire pergjigjen:
  un jam diagnostikuar me depresion e me epilepsi,te cilat jan semundje qe me ilace e me terapi psikologjike mund te sherohen.dhe permisime kam patur.nga sa kuptova nga pergjigjet e dhena me keshilloni te shkoj per rukje.une nuk mendoj qe te kem probleme nga xhindet e mesyshi.thjesht kam shume probleme keto momente dhe semudja e epilepsise ,me ka cuar ne depresion e ne pesimizem.
  a do kishte efekt te shkoja per rukje????
  pastaj cmund te bej me teper per te shtuar besimin tek allahu????????
  duhet te nderpres ilacet e takimet tek psikiatri???
  duhet te vazhdoj lidhjen me te dashurin(musliman praktikant) ,me te cilin skam mundesi per momentin te martohem se sjan dakord te shpise time????
  es selamu alejkum
  Ve alejkum selam

  Eshte folur per sherimin e depresionit ne kete link: http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...ni(27005).html

  Ndersa rreth kontakteve mes meshkujve dhe femrave lexoni ne kete link: http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...je(29114).html

  Selamun alejkum

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #6
  rebelja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  20-11-2010
  Postimet
  6
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 1 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  selamu alejkum
  i lexova artikujt.allahu ua shperblefte per ndihmen
  vendosa qe kur te shkoj ne shqiperi ,te takohem me nje hoxhe per rukje.Zoti me ndihmofte qe tia dal nga kjo situate.
  a ben mire qe te vazhdoj ilacet e te shkoj akoma ne psikologu e tek psikiatri ,te cilet jan jomuslimane e japin mendime e ndihme vetem sipas shkences(jetoj ne perendim)??????????
  ndersa per ceshtjen mes kontakteve mes femrave e meshkujve,eshe nje ceshtje shume delikate per mua,sepse ne situaten qe jam,nuk do ta perballoja ndarjen nga ai djale ,qe mbi te gjitha eshte nje besimtar i regullt me te cilin jetoj prej disa vjetesh.gjithashtu fakti qe jetoj ne perendim,me krijon situata te perditshme me kontakte me meshkujt sepse ndjek universitetin ,punoj dhe bej pjese e ndihmes se shpejte ne spital.
  alejkum selam

 8. #7
  Mu'mine nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  06-09-2010
  Postimet
  57
  All-llahu të shpërbleftë
  29
  Falënderuar 60 herë në 35 Postime
  Rep Fuqia
  142

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  Citat Postuar fillimisht nga rebelja Shiko Postimin
  e kam njohur islamin me ane te te dashurit tim,musliman praktikant.jetojme bashke prej disa vitesh por smund te martohemi se sjana dakord prinderit e mi.
  alejkum selam

  Siq e solli edhe vellau Uzejri linkun lidhje me haramin ne mes te kontakteve te gjinive te kunderta, pra moter eshte haram dhe nder haramet e medha bashkejtesa me nje mashkull te huaj, cdo lidhje pa kuror apo nikah quhet zina,dhe zinaja eshte harami i madh:

  "Dhe mos iu afroni imoralitetit (zinasë), sepse vërtet ai është vepër e shëmtuar dhe rrugë shumë e keqe." [El Israë: 32]

  "Edhe ata që përveç Allahut, nuk lusin ndonjë zot tjetër dhe nuk e vrasin njeriun që e ka ndaluar Allahu vrasjen e tij, por vetëm kur e meriton në bazë të drejtësisë, dhe që nuk bëjnë kurvëri, ndërsa kush i punon këto ai e gjen ndëshkimin. Atij i dyfishohet dënimi ditën e kiametit dhe aty mbetet i përbuzur përgjithmonë." [El Furkan: 68-69]


  Pra moter ketu te i solla veq dy ajtet Kur'anore qe flet per zinan.Pra motre shiko gjithsesi te ben kurore me at djal, apo te i jep fund bashkejeteses,se pa dyshim je duke be mekat te madh,dhe kjo mund te jete shkaku kryesor qe nuk te hec mbar,sepse duat e mekatarit nuk pranohen.
  prej kohesh jam ne kurim nga depresioni ,duke marre ilace pa fund e duke ikur ne psikiater e psikologe.e spo arrij te ndal dot e sa nga kjio gjendje.kam frike nga cdo gje.jan ne pune gjithashtu jam edhe studente ,por skam interes per asgje ne jete.i kerkoj ndihme zotit te me nxjrre nga kjo gjendje.pi shume cigare qe te qetesohem ,por e di qe me bejne me keq.
  Sa i perket deprsionit,moter kete e vuajn ata njerz qe e humbin shpresen tek Allahu,dhe ti nese don te jesh nga muslimanet e sinqerta ateher mos e humb shpresen tek Allahu, por me namaz dhe durim duhet te e kalon cdo veshtersi.

  Kërkoni ndihmë (në të gjitha çështjet) me durim dhe me namaz, vërtetë, ajo është e madhe (e vështirë), por jo edhe për ata që kanë frikë (Zotin).(El-Bekare :45)

  Te kujtoi edhe njeher braktise haramin qe je duke ju qas pa vetdije,dmth qe je ne bashkejetes me nje njeriu te huaj,sepse siq pohove dhe vet me te nuk ke kuror,keshtu qe kjo eshte haram ne islam.


  me vjen keq per partnerin tim,qe vuan bashke me mua se une nuk jam shembulli i gruas qe ai do donte te kishte.te 2 kemi bere plan te martohemi kur te mbarojme shkollen e te krijojme familje.por kam frike se e thote sa per te me ngushelluar,se kush do te martohet e ben direkt.kam frike se mos me ler per shkak te semudnjes time.
  Moter se pari duhet te na vie keq per vet veten,se po te vdesim ne gjendje duke mekatuar mekate te medha,dije se ne varr nuk na kujtohet as i dashuri,e as prinderit e as evladi,keshtu qe kete merzi qe e ndjen tani e ke nga veset e shjetanit,duke te futuru ty merzi te kesaj dynjas dhe duke fut hares per merzin kryesore te dynjas tjeter.

  “O ju që keni besuar! Shpëtojeni veten dhe familjen tuaj nga Zjarri, lënda djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurët. Atë (zjarrin) e mbikëqyrin engjëj të rreptë e të ashpër, që nuk e kundërshtojnë Allahun për asgjë dhe bëjnë atë me të cilën urdhërohen.”

  ibën Batali thot : “Na përcillet nga Ibën Eslemi, se kur zbriti ajeti “O ju që keni besuar! Shpëtojeni veten dhe familjen tuaj nga Zjarri” njerëzit thanë: “O i Dërguari i Allahut, ne e ruajmë veten tonë, por si mund të ruajmë familjen tonë?” Profeti sal-lallahu alejhi ue selem tha: “Duke i urdhëruar që t’i binden Allahut dhe t’i ndaloni ata nga gjynahet e tyre ndaj Allahut.”

  Allahu ju lehtesoft braktisjen e keti harami,apo berejn e kurores(nikahut).

  kam besim vetem tek Allahu i madh qe te me nxjerre nga kjo gjendje.mezi iki ne pune,ne universitet spo shkoj me dhe spo mesoj dot.nuk perqendrohem dot te bej namazin e me duket qe jetoj si ne enderr.agjerim nuk bera dot kete vit,se jam mbushur me 100 ilace qe duhet ti marr disa here ne dite.me qejf bej vetem disa ore tek nji organizate te ndihmes se shpejte mjekesore,se e di cdo te thote te jesh i semure.kam bere shume mekate ne jete ,e tani nuk di si ti riparoj.thesoj qe kam besim te madh tek Allahu.por jam ne nje gjendje pesimiste e te zymte.
  Pa dyshim kur ti e braktis nje haram dhe lexon me shum Kur'an dhe ben namaz ,vie lehtesimi dhe do kesh jete tjeter,dhe nuk do kete vend aty per cytjet e shejtanit..,ndegjo sa me shum kuran dhe bene dhikrin e mengjesit dhe mbremjes si dhe para fjetjes.

  Por e kam nje keshill edhe per antaret tjer,qe keshillojn menjher te bejn rukje.., nuk eshte mir qe menjher te bejn rukje, por shum me mir eshte qe vete te e forcojn imanin dhe te lidhen fort me dhiker e namaz,dhe pa dyshim dhe hiq nuk duhet te ken dyshim per sherrimin,sepse kur nuk je ne rregull me farez e Islamit, pa dyshim perballesh me veset e shejtanit...keshtu qe hap kryesor per te i larguar depresioneve apo gjerave tjera eshte lidhja e fort ne mes te robit dhe Allahut.

  InshaAllah keni dobi motre nga keshillat tona.

  selamun alejkum
  Nëse të godet ndonjë gjë, mos supozo të thuash: “po të veproja këtë do të ndodhte kështu apo ashtu”, por thuaj: “Caktim i Allahut ishte. Atë që e dëshiroi, ndodhi”, sepse supozimi hap veprimin e djallit” (transmeton Muslimi)

 9. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 10. #8
  Grafika e Anum
  Anum nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  17-05-2010
  Lokacioni
  Në Tokën e të Gjithmëshirshëmit
  Postimet
  519
  All-llahu të shpërbleftë
  453
  Falënderuar 827 herë në 338 Postime
  Rep Fuqia
  379

  Re: Ka shumë gjëra që më mundojnë dhe nuk di se çfarë të bëjë me jetën time...

  Citat Postuar fillimisht nga rebelja Shiko Postimin
  selamu alejkum
  i lexova artikujt.allahu ua shperblefte per ndihmen
  vendosa qe kur te shkoj ne shqiperi ,te takohem me nje hoxhe per rukje.Zoti me ndihmofte qe tia dal nga kjo situate.
  a ben mire qe te vazhdoj ilacet e te shkoj akoma ne psikologu e tek psikiatri ,te cilet jan jomuslimane e japin mendime e ndihme vetem sipas shkences(jetoj ne perendim)??????????
  ndersa per ceshtjen mes kontakteve mes femrave e meshkujve,eshe nje ceshtje shume delikate per mua,sepse ne situaten qe jam,nuk do ta perballoja ndarjen nga ai djale ,qe mbi te gjitha eshte nje besimtar i regullt me te cilin jetoj prej disa vjetesh.gjithashtu fakti qe jetoj ne perendim,me krijon situata te perditshme me kontakte me meshkujt sepse ndjek universitetin ,punoj dhe bej pjese e ndihmes se shpejte ne spital.
  alejkum selam
  Selamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

  Ndoshta është paksa e tepërt edhe ndërhyrja ime këtu por desha për hir të Allahut të shtoj diçka.
  Ju lutem mos pritni deri sa të shkoni në Shqipëri por kërkoni ndihme se në çdo vend ka Hoxhallarë që kryejnë rukjen.

  Tjetra çështje, ju lutem largohuni nga preparatet medicinale dhe medikamenteve sidomos ato të depresionit se me to vetëm do të ju përkeqsohet gjendja, apo të mirni vetëm nëse nuk shuhni tjetër rrugëdalje, e sidomos Epilepsia që keni përmendur preket shumë nga medikamentet kundër depresionit. Ju kisha preferuar të lexoni pak më tepër për kura natyrore, përdorni cajin e Johanniskraut - (Hypericum perforatum),quhet latinisht, shqip njihet me merin kantarion, pastaj vajin e farave të zeza, çaj prej lules së barbletës, Melisse quhet gjermanisht dhe caj të luleve të portokallit.

  Pastaj falni Namaz nate, zgjohuni në syfyr dhe lutjuni Allahut pa mëdyshje se ai do të ju ndihmojë, bëni sa më shumë Istigfar, dhe të jeni e bindur se do të gjeni zgjidhje.

  Nëse ju duhet ndihmë lajmrohuni apo dërgoni emrat e medikamenteve dhe diagnozës, ndoshta ka ndonjë rrugëdalje!

  Allahu ju shëroftë dhe ju ndihmoftë në çdo aspekt!

 11. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •