Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Kur duhet falur namazi i sabahut ne kete rast?

 1. #1
  Grafika e qipi01
  qipi01 nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  16-03-2009
  Lokacioni
  Cernicë-Gjilan
  Postimet
  114
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 163 herë në 103 Postime
  Rep Fuqia
  206

  Kur duhet falur namazi i sabahut ne kete rast?

  selamu alejkum


  nese,psh lindja e diellit eshte ne ora 6:45, a duhet ta falim sabahun deri ne ora 6 e 45, amo para ores 6.

  edhe nese shkruan te takvim, lindja e diellit 6:45, a don te thot se dielli ka lind ne 6 e 45 apo fillon te lind n6 e 45.?

  we selamu alejkum we rahmetullah

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  re: Kur duhet falur namazi i sabahut ne kete rast?

  alejkum selam

  Ne takvim nese shkruan se lindja e diellit eshte ne 6.45 atehere don te thot se fillon te lind dielli dhe po sa te fillon lindja e diellit ndalohet namazi dhe koha e sabahut kalon.

  Ti duhesh te falesh para 6.45 dhe eshte me mire te falesh nja 10-15 min me heret per shkak se takvimat tek ne nuk jan 100% te sakt per te gjitha vendet.

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. A e kam falur vitrin gabim ne kete rast?
  By renata in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2010, 17:30
 2. A lejohet namazi i sabahut ne kete rast...
  By kemi_ch in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 03-03-2010, 21:33
 3. Sa duhet pritur pas ezanit të sabahut për të falur namazin?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2010, 16:57
 4. C'duhet te bej ne kete rast dhe a duhet t'i zevendesoj namazet qe s'i kam falur gjate kohes se...
  By Ebu Malik in forum Fetua nga Sheikh Ibn Uthejmin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 08:26
 5. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 03-01-2006, 19:56

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •