Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: Kurthet e magjistarit

 1. #1
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Kurthet e magjistarit

  Selam alejkum

  Pash sot ne rubriken e videove disa video te postuara nga vëllezrit per "Kurthet e magjistarëve"

  Mua po me intereson një gjë nëse ne i gjejm dikund neper shtëpi apo dikund tjeter pamarparasysh vendin e gjetjes së tyre a bën ti hapin ato kaq lehtë sikur vëllezrit në video i hapën ato aty,
  a duhet edhe ne të veprojmë ashtu pa frik se po na ndodh edhe neve naj sen edhe pse une nuk i besoj ketyre magjive. Gjëja tjeter më intereson ato gjilpërat e ngulitura ne magji qe i kan shkaktu dhimbje personit sikur te jete e shpuar me gjilpërë në shpinë.

  Si mund ta dimë ne se kete dhimbje ne shpinë e kemi nga magjia ?
  Jeta e kësaj bote është një përjetim i shkurtër dhe mashtrues, e mos u mashtro të zotërosh ç’ka aty, por merr vetëm atë që të nevojitet; do të kesh shumë

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Fidan
  Fidan nuk është i/e kyçur KV-III-pB
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2005
  Postimet
  1,828
  All-llahu të shpërbleftë
  655
  Falënderuar 3,674 herë në 1,402 Postime
  Rep Fuqia
  1213

  Re: Kurthet e magjistarit

  Ue Alekum Selam
  Jo, nuk prish pun qofse i hapimi hajmalit si ne video

  Moter ajo motra ka qen e smure nga siri i sëmundjes. Un e kam sjedhe nje shqarim nga nje liber se si funksionon sihri i smundjes.

  Është e njohur se truri është sunduesi i trupit, në kuptimin se çdo shqisë e ka qendrën e vet në tru, nga ku merr udhëzimet. Dhe sikur t'ia afrosh gishtin zjarrit, ai shumë
  shpejt do të lajmroj trurin dhe po aq shpejt do t'i vijë urdhri që të lagohet nga burimi i rrezikshmërisë dhe dora do të lagohet nga zjarri. Të gjitha këto janë pasqyruar mirë me këtë ajet.

  Kështu, kur njeriu goditet me sihrin e smundjes, xhini stacionohet në tru, te qendra ku e ka ngarkuar sihirbazit. Ai fokusohet në qendrën e të dëgjuarit dhe të parit, ose në ndjenjën e duarve dhe të këmbëve. Atëherë kemi njërën nga këto gjendje:

  1. Me fuqinë e Allahut xhini e pamundëson ardhjen e udhëzimeve për organin dhe në këtë mënyrë organi përkatës nuk mund të funksionojë dhe i sëmuri verbohet, shurdhohet, bëhet memec ose i merret ndonjë pjesë e trupit (paralizohet).

  2.Ndonjëherë xhini pamundëson ardhjen e udhëzimve nga truri e ndonëherë i lejon, pra ndodh që organi i caktuar ndonjëherë të funksionojë e ndonjëherë jo.

  3.Nganjëherë xhini e bën që truri të dërgojë udhëzime shumë të shpejta dhe të vazhdueshme pa shkak dhe ndodh që organi të ashpërsohet dhe nuk mund të lëvizë, edh pse gjatë kësaj nuk është i paralizuar.

  Simtomat

  Dhimbja e vazhdueshme në njërë prej gjymtyrëve,
  Periudha e sulmit (ngërçet nervore),
  Paraliza e njërës prej pjesëve të trupit,
  Ndërprerja e funksionimit të njërës prej shqisave.

  Dëshiroj t'ua tërheq vërejtjen se disa nga këto simtoma janë të ngjashme me sëmundjet e organeve trupore. Dallimin e tyre e arrijmë me këndimin e rukjes mbi të sëmurin. Nëse i sëmuri gjatë dëgjimit të rukjes ndien alivanosje, marramendje, ethe, kokëdhembje ose therje në cilëndp pjesë të trupit, ose çfarëdo ndryshimi në trup, atëherë kemi të bëjmë me sëmundjen e përmendur deri tani. Por nëse nuk ka ndjenja të tilla, atëherë kemi të bëjmë me sëmundje të organeve trupore dhe duhet të shërohet te mjeku.
  I Dërguari i All-llahut(Sal-lAllahu Alejhi Ua Selam) ka thënë:
  "Kush e frenon zemërimin duke patur mundësi që ta realizon atë, e thërret All-llahu Ditën e Kijametit para të gjitha krijesave dhe ia mundëson të zgjedh cilën të dëshiron nga hyritë." [Tirmidhiu]
 4. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 5. #3
  g_landboy nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  19-08-2008
  Postimet
  33
  All-llahu të shpërbleftë
  12
  Falënderuar 43 herë në 22 Postime
  Rep Fuqia
  181

  Re: Kurthet e magjistarit

  Selam Alejkum
  Desha te dije se ne diten e Gjykimit a do te ngarkohemi ne apo xhini per keto veprimet e cekuna me lart?

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Ensar nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  23-06-2006
  Postimet
  99
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 135 herë në 27 Postime
  Rep Fuqia
  265

  Re: Kurthet e magjistarit

  Citat Postuar fillimisht nga bona Shiko Postimin
  Selam alejkum
  ..a duhet edhe ne të veprojmë ashtu pa frik se po na ndodh edhe neve naj sen edhe pse une nuk i besoj ketyre magjive..
  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Moter, kjo shprehja jote eshte sikur te thote dikush "a duhet te falen me te vertete 5 kohe Namaz, edhepse une nuk besoj se duhet falur namazi". Dmth, po pyes "veq hajt". SubhanAllah, nese ju keni kohe per te humbur, mos ia humbni kohen tjereve duke u munduar qe t´u pergjigjen juve.

  Citat Postuar fillimisht nga Fidan
  Jo, nuk prish pun qofse i hapimi hajmalit si ne video
  Vlla i dashur, nese e ke percjell mire ate video, do te shohesh se ata vellezerit e prishin ate sihr me rukje. Kushtoni vemendje mire fjaleve te hoxhes i cili e pershkruan proceduren e prishjes se sihrit.

  Citat Postuar fillimisht nga g_landoy
  Selam Alejkum
  Desha te dije se ne diten e Gjykimit a do te ngarkohemi ne apo xhini per keto veprimet e cekuna me lart?
  Ve alejkum selam ve rahmetullah
  Ai njeri qe vepron me xhin dhe me sihr, ai eshte Kafir/Jobesimtar. Ne te njejten menyre, ai xhin qe vepron ne kete menyre, dmth, hyn ne trup te njeriut, edhe ai eshte Kafir/Jobesimtar, duke pas parasysh se sikurse tek njerezit, edhe tek xhinet ka besimtar dhe jobesimtar. Andaj, ne fene Islame ngarkohet vetem ai qe veten e vet e ka ngarkuar me mekate, per dallim nga (shembull) devijimi i krishtereve, te cilet besojne se "tjeter kush merr persiper mekatet e tyre".

  Selamun alejkum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Re: Kurthet e magjistarit

  Citoj vëllaun Ensar:
  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Moter, kjo shprehja jote eshte sikur te thote dikush "a duhet te falen me te vertete 5 kohe Namaz, edhepse une nuk besoj se duhet falur namazi". Dmth, po pyes "veq hajt". SubhanAllah, nese ju keni kohe per te humbur, mos ia humbni kohen tjereve duke u munduar qe t´u pergjigjen juve.
  Selam alejkum i nderuar me sa duket nuk e pasna formulu pyetjen si duhet edhe ju nuk paskeni ngurru me u pergjegj , keni mujt me then jo motër magjit ekzistojn edhe pse ti nuk ju beson ato ekzistojn , edhe pse pyetja u dasht me qenë në këtë mënyrë: Se unë nuk ju besoj magjive as nuk tutna se më rrokin mue kam bindjen shume se nuk tutna se nuk kam prekur kurr kesi gjera qe pash aty, një here në jetë kam parë një të sëmur nga magjia .

  E nëse unë nuk ju besoj se më rrokin mua magjit edhe se nuk tutna prej magjive a mund qe edhe une te semurem nga magjia edhe pse nuk tutna. Se kam ndegjuar nga te vjetrit nese nuk ju beson se mund te bejne ty diqka nuk mund te semuresh nga to.

  Shpresoj se tash mund ta kuptoni pyetjen .
  Jeta e kësaj bote është një përjetim i shkurtër dhe mashtrues, e mos u mashtro të zotërosh ç’ka aty, por merr vetëm atë që të nevojitet; do të kesh shumë

 10. #6
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  968

  Re: Kurthet e magjistarit

  Citat Postuar fillimisht nga bona Shiko Postimin
  Citoj vëllaun Ensar:


  Selam alejkum i nderuar me sa duket nuk e pasna formulu pyetjen si duhet edhe ju nuk paskeni ngurru me u pergjegj , keni mujt me then jo motër magjit ekzistojn edhe pse ti nuk ju beson ato ekzistojn , edhe pse pyetja u dasht me qenë në këtë mënyrë: Se unë nuk ju besoj magjive as nuk tutna se më rrokin mue kam bindjen shume se nuk tutna se nuk kam prekur kurr kesi gjera qe pash aty, një here në jetë kam parë një të sëmur nga magjia .

  E nëse unë nuk ju besoj se më rrokin mua magjit edhe se nuk tutna prej magjive a mund qe edhe une te semurem nga magjia edhe pse nuk tutna. Se kam ndegjuar nga te vjetrit nese nuk ju beson se mund te bejne ty diqka nuk mund te semuresh nga to.

  Shpresoj se tash mund ta kuptoni pyetjen .
  Ualejkum selam.Kjo shprehje
  Se kam ndegjuar nga te vjetrit nese nuk ju beson se mund te bejne ty diqka nuk mund te semuresh nga to
  nuk eshte aspak e vertete,sepse edhe nese ti nuk ke frike prej magjise,kjo nuk don te thote qe ajo( magjia) nuk te kap ty.Besoj qe isha i qarte.

 11. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 12. #7
  Grafika e Fidan
  Fidan nuk është i/e kyçur KV-III-pB
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2005
  Postimet
  1,828
  All-llahu të shpërbleftë
  655
  Falënderuar 3,674 herë në 1,402 Postime
  Rep Fuqia
  1213

  Re: Kurthet e magjistarit

  Citat Postuar fillimisht nga bona Shiko Postimin
  Citoj vëllaun Ensar:


  Selam alejkum i nderuar me sa duket nuk e pasna formulu pyetjen si duhet edhe ju nuk paskeni ngurru me u pergjegj , keni mujt me then jo motër magjit ekzistojn edhe pse ti nuk ju beson ato ekzistojn , edhe pse pyetja u dasht me qenë në këtë mënyrë: Se unë nuk ju besoj magjive as nuk tutna se më rrokin mue kam bindjen shume se nuk tutna se nuk kam prekur kurr kesi gjera qe pash aty, një here në jetë kam parë një të sëmur nga magjia .

  E nëse unë nuk ju besoj se më rrokin mua magjit edhe se nuk tutna prej magjive a mund qe edhe une te semurem nga magjia edhe pse nuk tutna. Se kam ndegjuar nga te vjetrit nese nuk ju beson se mund te bejne ty diqka nuk mund te semuresh nga to.

  Shpresoj se tash mund ta kuptoni pyetjen .
  Selam Alekum

  Po, moter nuk bën me u frigu nga maxhia se mundet te ndodhe dishka e keqe, qofse nuk don All-llahu.

  Nga Ebu Musa el Eshariu, trasmetohet se i Dërguari a.s. ka thënë: "Nuk do të hyj në xhennet ai i cili është i dhënë pas alkoolit, as ai i cili beson që sihiri ndikon vetvetiu (pa urdhrin dhe dëshirën e Allahut) dhe ai i cili i ndërpret lidhjet farefisnore.
  Moter nuk ësht mbrotje nga sihri qe mos te besosh ne sihr dhe mos te frigoesh nga sihri. Po për te mbrojtur nga sihri duhet te veprojna si na ka msu i Dërguari a.s.

  "Ai i cili i ha shtatë hurme esëll, atë ditë nuk mund t´i bëjë dëm as helmi as sihiri." [Transmeton El-Buhariu 10/27]

  Po ashtu një ngjarje që na ka tregu një hoxhë, që ka shku mi bo rukje nje vellavit dhe ai xhinni qe ka qen ne trupin e te sëmurit i ka thën hoxhës:
  "Do të dal nga ajo e do të hyj te ti dhe ja ka nis xhini te qaij, dhe e ka pyet ki hoxha pse qane? Është pergjigj: Sepse ti ne mengjes i ke shqiptuar njëqind her këto fjalë:

  La ilah ilallahu vahdehu la sherike lehu lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir."
  I Dërguari i All-llahut(Sal-lAllahu Alejhi Ua Selam) ka thënë:
  "Kush e frenon zemërimin duke patur mundësi që ta realizon atë, e thërret All-llahu Ditën e Kijametit para të gjitha krijesave dhe ia mundëson të zgjedh cilën të dëshiron nga hyritë." [Tirmidhiu]
Tema të Ngjashme

 1. Kurtha e Magjistarit - Me përkthim në shqip
  By Muhlis in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 11
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 12:10
 2. Tunelet, kurthet dhe dëshmorët e Gazës
  By En Nisa in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2009, 14:02
 3. Kejdu Sehir - Kurtha e Magjistarit
  By arton in forum Tjera
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2007, 03:31

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •