Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Kush eshte Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote?

 1. #1
  sotllari nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  30-06-2009
  Postimet
  98
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 179 herë në 78 Postime
  Rep Fuqia
  194

  Kush eshte Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote?

  selam alejkum cili eshte pejgamberi i par ne tok dhe njeriu i par

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Merjem nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  30-10-2009
  Postimet
  15,103
  All-llahu të shpërbleftë
  1,688
  Falënderuar 2,464 herë në 1,651 Postime
  Rep Fuqia
  5648

  Re: Cili eshte Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote?

  Ve alejkum selam

  Eshte Ademi alejhi selam.

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Lumturija nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  25-08-2009
  Lokacioni
  kam lindur edhe jetuar ne kosov deri para...,
  Postimet
  37
  All-llahu të shpërbleftë
  259
  Falënderuar 54 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  158

  Re: Cili eshte Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote?

  es selamun alejkum


  Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote asht ADEMI a.s.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610

  Re: Cili eshte Pejgamberi dhe njeriu i pare ne bote?

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Ademi është Pejgamberi i parë, dhe argument për këtë është hadithi ku u pyet Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem: "A ishte pejgamber Ademi?" Ai u përgjigjë: "Po".

  Kurse i dërguari i parë është Nuhi Alejhi Selam, dhe argument për këtë është hadithi i shefa'atit (ndërmjetësimit) ku njerëzit do t´i thonë Nuhut: "Ti je i dërguari i parë."

  Ka dallim mes "i dërguar" dhe "pejgamber":


  I dërguar: Është ai që i ka shpallur All-llahu dhe e ka detyruar që t´a kumtojë (lajmerojë njerëzit) këtë shpallje.

  Pejgamber: Është ai që All-llahu i ka shpallur atij dhe nuk e ka urdhëruar që t´a kumtojë këtë shpallje.

  Es selamu alejkum
  Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

  "...e kush iu përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,
  3. dhe e furnizon atë prej nga nuk kujton fare
  ." (Et-Talak, 2-3)

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 17-02-2010, 22:42
 2. Kush është muslimani më influent në botë ?
  By shvercer in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2009, 14:22
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2009, 21:25
 4. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 15-06-2009, 20:27
 5. Kush eshte Gjuha me e pasur ne Bote ?
  By Etheristi in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 01:14

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •