Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Lengu medh'i gjate namazit..?

 1. #1
  dorin nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2009
  Postimet
  41
  All-llahu të shpërbleftë
  84
  Falënderuar 63 herë në 30 Postime
  Rep Fuqia
  176

  Lengu medh'i gjate namazit..?

  Selamun alejkum we rahmetullah

  Desha te pyes per lengun medh'i sepse po kam shume problem lidhur me kete...
  E di se ky leng e prish abdesin dhe duhet te perseritet abdesi,mirepo nese psh ke filluar namazin dhe kur e perfundon shikon se je lagur ,e perserit abdesin dhe namazin,mirepo prap te ndodh,prap e perseirt abdesin dhe namazin,mirepo prap te ndodh, qfare duhet te behet a te perseritet prap abdesi dhe namazi apo mund te lihet me aq ,..!!?Dhe nese ky leng del ne nje mas shum shum te vogel,a qon pesh kjo qe te perseritet namazi...?

  Nese mundeni te me ndihmoni sepse po kam shume problem lidhur me kete...!!!

  Esselamun alejkum

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  968

  Re: Lengu medh'i gjate namazit..?

  Ualejkum selam we rahmmetullahi we berekatuhu

  Medhiu eshte i piset dhe e prish abdestin por nese ai del vazhdimisht atehere dispozita e tij eshte si dispozita e mospermbjatjes se urines ose istihada-s(tek grate), ti duhet te mundohesh me e shtrenguar organin me ndonje gje ne menyre qe medhiu te mos dali jasht vendit te tij, dhe namazi yt eshte i sakte.
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 18-12-2009 12:22

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  dorin nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2009
  Postimet
  41
  All-llahu të shpërbleftë
  84
  Falënderuar 63 herë në 30 Postime
  Rep Fuqia
  176

  Re: Lengu medh'i gjate namazit..?

  Selamun alejkum

  Allahu te shperbleft vella,mirepo desha te pyes edhe diqka,nese je nje vend ku nuk ke mundesi te pastrohesh,dhe e din se je lagur ,alejohet te falet namazi ne ate gjendje ?
  Dhe nese ai lengu del ne nje mas shum te vogel,te themi sa nje pike uji,a obligohet nderrimi i abdestit ?

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  968

  Re: Lengu medh'i gjate namazit..?

  Citat Postuar fillimisht nga dorin Shiko Postimin
  Selamun alejkum

  Allahu te shperbleft vella,mirepo desha te pyes edhe diqka,nese je nje vend ku nuk ke mundesi te pastrohesh,dhe e din se je lagur ,alejohet te falet namazi ne ate gjendje ?
  Ualejkum selam

  Amin edhe juve vella, lejohet te falet namazi por duhet te dish se ai qe del prej tij medhij shpesh ai duhet te marri abdest per cdo namaz.
  Dhe nese ai lengu del ne nje mas shum te vogel,te themi sa nje pike uji,a obligohet nderrimi i abdestit ?
  Dalja e medhiut e prish abdestin sido qe te jete pak apo shume.

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Napustanje Namaza (Lënja e Namazit në Medh`hebin HANEFI)
  By umuAbduRrahman in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2010, 15:52
 2. Cili eshte dallimi i auretit per grate gjate namazit dhe aureti gjate shikimit?
  By Katade in forum Fetua nga Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim Alu Shejkh (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2010, 17:06
 3. Qka eshte lengu medh'i ?
  By qipi01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2009, 11:52
 4. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 07-08-2009, 23:07
 5. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 28-11-2008, 21:27

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •