Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Leximi i Jasinit per te vdekurit

 1. #1
  vloraa nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Lokacioni
  Kosove
  Postimet
  76
  All-llahu të shpërbleftë
  153
  Falënderuar 141 herë në 57 Postime
  Rep Fuqia
  173

  Leximi i Jasinit per te vdekurit

  Selam Alejkum,motra dhe vellezer musliman,me heret kam lexuar Jasin per te vdekurit,ate kohe njetin e beja duke cek emrin e te vdekurit dhe te nenes se ti,tani jam pak ne dyshim a eshte ne rregull te behet serish,me kete njete apo ka diqka te veqant per njetin,dhe nese ka atehere ju lutem me tregoni,dhe pyetja tjeter,eshte per Hatmen,a eshte e vertete se duhet lexuar krejt Kur`an-i per tu bere nje Hatme,dhe cili eshte njeti ne kete rast,Selam Alejkum,All-llahu ju shperbleft..ne kete dynja dhe ne Ahiret
  *Mos i beni shtepit tuaja varreza,shejtani ik prej asaj shtepie ne te cilen lexohet kaptina Bekare*

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Leximi i Jasinit per te vdekurit

  Ualejkum selam

  Duhet te dijme qe leximi i kur'anit per te vdekurit eshte bidat (shpikje, risi) sepse kur'ani eshte per te gjallet, dhe per sa i perket ceshtjes se ti ke pas lexuar jasin per te vdekurit, detyra jote eshte qe te pendohesh tek Allahu sinqerisht dhe ti kerkosh falje atij per kete qe ke bere me pare.

  Dhe per leximin e sures jasin per te vdekurit nuk ka asnje argument te sakte qe tregon se ajo lexohet per te vdekurit.

  Per me shume rreth leximit te kur'anit per te vdekurit lexo kete shkrim Leximi i kur'anit per te vdekur shpikje(bidat) apo hak?

  a eshte e vertete se duhet lexuar krejt Kur`an-i per tu bere nje Hatme,dhe cili eshte njeti ne kete rast
  Po, per tu bere nje hatme duhet lexuar i tere kur'ani, dhe njeti yt moter mund te jete me lexuar tere librin e Allahut dhe per cdo shkronje qe lexon ti ke 10 sevape.
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 15-12-2009 16:33

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  vloraa nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Lokacioni
  Kosove
  Postimet
  76
  All-llahu të shpërbleftë
  153
  Falënderuar 141 herë në 57 Postime
  Rep Fuqia
  173

  Re: Leximi i Jasinit per te vdekurit

  Selam Alejkum ,faleminderit vella ebuabdaurrahman,All-llahu inshalla me fal per kete gabim se kam lexuar Jasin per te vdekur,shume here All-llahu me falt pasi qe me pare eshte thene se kinse eshte sevap,te lexohet per shpirtin e tyre,dhe duke u munduar te beje diqka per shpirtin e tyre inshalla nuk e kam ngarkuar shpirtin tim,faleminderit edhe njehere qe je pergjegjur All-llahu te sherbleft ty dhe te gjithe muslimanet me te mirat e kesaj bote dhe te Ahiretit,Selam Alejkum
  *Mos i beni shtepit tuaja varreza,shejtani ik prej asaj shtepie ne te cilen lexohet kaptina Bekare*

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Leximi i Jasinit per te vdekurit

  Citat Postuar fillimisht nga vloraa Shiko Postimin
  Selam Alejkum ,faleminderit vella ebuabdaurrahman,All-llahu inshalla me fal per kete gabim se kam lexuar Jasin per te vdekur,shume here All-llahu me falt pasi qe me pare eshte thene se kinse eshte sevap,te lexohet per shpirtin e tyre,dhe duke u munduar te beje diqka per shpirtin e tyre inshalla nuk e kam ngarkuar shpirtin tim,faleminderit edhe njehere qe je pergjegjur All-llahu te sherbleft ty dhe te gjithe muslimanet me te mirat e kesaj bote dhe te Ahiretit,Selam Alejkum
  Ualejkum selam

  Amin edhe juve moter

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 11-09-2009, 22:36
 2. A lejohet këndimi i Jasinit për të vdekurit ?
  By sotllari in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 27-08-2009, 22:33
 3. Këndimi i Jasinit të vdekurve, a ka bazë në fe ?
  By ShPëtimm in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:37
 4. Hatmeja per te vdekurit ,
  By Ravza-Gul in forum Bidatet - Risitë në Fe
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 13-10-2007, 15:40
 5. Leximi i Kur`anit për të vdekurit
  By Ebu Katade in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 23:39

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •