Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Lotet per njeriun te dashur

 1. #1
  sulltone nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  24-11-2009
  Postimet
  101
  All-llahu të shpërbleftë
  243
  Falënderuar 175 herë në 74 Postime
  Rep Fuqia
  185

  Lotet per njeriun te dashur

  selam alejkum vllezer e kam nje pytje kur te vdes nje njeri qe e ke desht mas shumti dhe merzitesh edhe qan shum a e din aj neri se po merzitet ne ket bot dikush per te si thojn kur te qajsh per nje person se ka vdek nuk esht mir me te rrjell lotet e me te ra ne tok se dij sa esht kjo e vertet amo nese ajo njeri shkon ne xhehnet apo xhehnem a i ben dobij lotet e njeriut qe jeton

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  re: Lotet per njeriun te dashur

  Ue alejkum selam

  Thote Pejgamberi(Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) : " I vdekuri denohet me qajtjen e familjes se tij per te"
  (Trasmetoi tirmidhiu dhe kete hadith e saktesoi shejh albani ne sahih et-tirmidhi)

  Dijetaret kane shpjeguar kete hadith se ky domethene se i vdekuri denohet kur familja e tij qan per te me ze te larte dhe bertasin dhe grisin rrobat dhe terheqin floket etj.

  Nese familja e tij qan normal nuk ka ndonje problem sepse edhe Pejgamberi (Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) ka qajtur kur ka vdekur djali i tij ibrahimi.

  Nese ndodh qe familja e te vdekurit te qaje me ze te larte dhe te bertasin etj... i vdekuri nuk denohet nese ai ka porositur qe te mos qajne me ze te larte per te dhe te mos bertasin etj.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  sulltone nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  24-11-2009
  Postimet
  101
  All-llahu të shpërbleftë
  243
  Falënderuar 175 herë në 74 Postime
  Rep Fuqia
  185

  re: Lotet per njeriun te dashur

  selam alejkum vella une kam beh pytje masi te vdek dikushi i familjes pas shum kohe mendon per te dhe fillon me qajt jo me ze po nese aj person esht en xhehneet apo ne xhehnnem a i bejn dokij lotet e tona apo ata as qe e din se merzitet dikush ne ket jet per te

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  AmarSiddik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  27-06-2009
  Lokacioni
  Vushtrria(Koolla)
  Postimet
  371
  All-llahu të shpërbleftë
  3,823
  Falënderuar 684 herë në 280 Postime
  Rep Fuqia
  336

  re: Lotet per njeriun te dashur

  Citat Postuar fillimisht nga sulltone Shiko Postimin
  selam alejkum vella une kam beh pytje masi te vdek dikushi i familjes pas shum kohe mendon per te dhe fillon me qajt jo me ze po nese aj person esht en xhehneet apo ne xhehnnem a i bejn dokij lotet e tona apo ata as qe e din se merzitet dikush ne ket jet per te
  Së pari çdo person i vdekur as nuk është në xhennet e as në xhehenem...Kurse në hadithet e Muhammedit s.a.w.s. transmetohët se për personin e vdekur nese bëhët lutje për të lutja mund t'i bëj dobi...kurse për qarjen nuk ka argument.

  ...esselam alejkum...
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 03-04-2010 16:00 Arsyeja: preferohet qe shkrimi te jete i thejshte dhe jo i zmadhuar

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Lotet e jetimit
  By sulltone in forum Ilahi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2010, 22:30
 2. Lotët e mëkatit
  By Kalimtari in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 22:26
 3. Lotet e mekatit
  By artemisa in forum Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-07-2008, 11:53
 4. Lotët e njeriut më të shtrenjtë
  By ebusumeja in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 10-05-2008, 10:35
 5. Lotët në dasëm
  By Esselamu_Alejkum in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 23:48

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •