Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Me çfarë qëllimi i ka krijuar All-llahu planetet tjera, dhe rreth jashtëtokësorëve...

 1. #1
  Bilalli8 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-10-2009
  Postimet
  17
  All-llahu të shpërbleftë
  15
  Falënderuar 28 herë në 13 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Me çfarë qëllimi i ka krijuar All-llahu planetet tjera, dhe rreth jashtëtokësorëve...

  Selam alejkum,

  Desha te pyes diqka vllazer dhe motra te nderuar/ra.

  Sipas fejes islame thuhet se jasht-tokesoret nuk ekzistojn me që Muhamedi s.a.v.s ka thënë se " Ku nuk ka ujë ska jetë ".

  Kisha dasht ta di a shkrun dikun ne kuran se me qfar qellimi Allahu xh.sh i ka kriju planetat tjera (me që ka shum )? Sigurisht se ka ndonje qellim. Edhe un si musliman besoj se Jasht-toksoret nuk ekzistojn po dua ta di se qfar hadithe apo ajete kuranore, argumente kemi per këto sene.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  re: Me çfarë qëllimi i ka krijuar All-llahu planetet tjera, dhe rreth jashtëtokësorëve...

  Ve alejkum selam

  Transmetohet nga Aishja radiallahu anhu, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thene:

  ''U krijuan engjejt prej drite dhe u krijuan xhinnet nga flaka e pa tym dhe u krijua Ademi nga ajo qe eshte pershkruar juve (pra balta).'' (Transmetojne Buhariu dhe Muslimi)

  Nga hadithi me siper, qe deshmohet e njejta edhe ne Kur'an, nenkuptojme se nuk ka krijesa te tjera te krijuara, porse te kishte, do te ishin cekur ne Kur'an apo hadithe te Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

  Ndersa sa i perket asaj se, pse jane krijuar planetet tjera, dhe shume gjera tjera qe ne nuk i kuptojme, Allahu subhanehu ue teala i ka mbajtur ne fshehtesi.

  Ai subhanehu ue teala thote:

  ''All-llahu e di (fundin e çdo sendi) e ju nuk dini.'' (El-Bekare 216)

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Planetet
  By Himzi in forum Programe Islame
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 06-12-2009, 13:25
 2. Çfarë është hukmi i përdorimit të Kuhlit (zbukurues i syve) dhe disa paisjeve tjera zbukuruese për
  By Ukbe in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-09-2009, 22:19
 3. Allahu [Subhanehu ve teala] e ka krijuar Ademin [alejhi selam] prej dheut, dhe para tij i ka krijuar
  By Muhlis in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 18:10
 4. Cfarë është qëllimi me fjalën ‘’ I pastër’’ në hadithin: ((Nuk lejohet me e prekur kuranin...))
  By EbuAbdurrahman in forum Fetua nga Sheikh Nasiruddin Albani (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2009, 11:48
 5. Pse të jetë All-llahu qëllimi i vetëm?
  By Forster in forum Akide
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 16-12-2008, 22:13

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •