Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Më duhen emra të muslimanëve për djem ?

 1. #1
  Grafika e Ebu Humaira
  Ebu Humaira nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  11-05-2006
  Lokacioni
  Shkup-Gjermani
  Postimet
  321
  All-llahu të shpërbleftë
  1,349
  Falënderuar 525 herë në 187 Postime
  Rep Fuqia
  461

  Më duhen emra të muslimanëve për djem ?

  Kush ka mundesi me mi dergu do Emra islame per djem ne Msn tim
  si per shembull Emra te Derguarve te Ahsabeve etj etj...
  All-llahu ju shperbleft te gjitheve
  Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen,ve bi Muhammedin Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem nebijjen.
  (Jam i Kenaqur qe Zoti im eshte All-llahu,Feja ime eshte Islami,dhe Pejgamberi im Muhammedi Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Më duhen emra të muslimanëve për djem ?

  esselamu alejkum

  Ja vella disa emra musliman,ndoshta jam vonuar pak


  ABDULLAH , ABDURRAHMAN (Keto dy emra jane me te dashur tek Allahu,siq ka thene pejgamberi s.v.s.a)

  ABDULHALIM , ABDULKADER , ABDULHAMID , ABDULGAFUR,

  AHMED , BILAL , IBRAHIM , IS'HAK , BEDER , ISMAIL ,

  THABIT , USEJD , KATADE , KUDAME , FUDEJL , EWS ,

  XHABIR , USAME , HALID , REXHEB , HUHDEJFE , HUBEJB ,

  HATAB , MUSAB , MUADH , MERVAN , HARITH , ZUBEJR,

  HAMZA , ZEJD , SHUAJB , SAD , SUFJAN , UMEJR ,

  SUHEJB , ALKAME , AMR , VESIM.
  Së fundi përpunuar nga ebuhalidi: më 13-03-2007 11:17

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Aja
  Aja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  22-03-2007
  Lokacioni
  Tetove
  Postimet
  21
  All-llahu të shpërbleftë
  25
  Falënderuar 19 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Emri "Nigar" a është emër Islam, dhe a lejohet emërtimi me këtë emër ?

  Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit

  Emra Musliman

  | Djalë

  Abdullah
  Rob i Zotit

  Adem
  Emër profeti

  Adil
  I drejtë

  Ahmed
  Një nga emrat e Profetit (as)

  Ali
  Fisnik; Emër kalifi

  Alim
  Dijetar feje

  Amir
  Udhëheqës

  Arif
  I Dijshëm

  Asim
  Ai që rri larg mëkateve.

  Bilal
  Emri i Muezinit të Profetit (as)

  Daut
  Emër profeti

  Dilaver
  Trim; Guximtar; Kurajoz.

  Ekrem
  Më bujari

  Ejub
  Emër profeti

  Fadil
  I nderuar; I jashtëzakonshëm

  Faik
  I shkëlqyer

  Faruk
  Ai që dallon të vërtetën nga gënjeshtra.

  Ferhan
  Gëzim

  Fetah
  Ai që arrin fitore.

  Fuat
  Zemër

  Hadi
  Drejtim; Udhëzim

  Halim
  I Durueshëm

  Hamdi
  Lavdërim; Admirim

  Hamid
  Falenderim / Adhurim i Allahut

  Hamza
  Luan

  Harun
  Emër Profeti

  Hasan
  I pashëm; i mirë

  Hidajet
  Udhëzim

  Ibrahim
  Emër Profeti

  Idris
  Emër Profeti

  Iliaz
  Emër Profeti

  Imran
  Emër Profeti

  Irfan

  Mirënjohje

  Isa
  Emër profeti

  Ismail
  Emër profeti

  Jahja
  Emër profeti

  Jakub
  Emër profeti

  Jasin
  Një nga emrat e Profetit (as)

  Junus
  Emër profeti

  Jusuf
  Emër profeti

  Latif
  I mirë; i butë; xhentil

  Lutfi
  I përzemërt dhe miqësor.

  Muhamed
  Emër i Profetit (as)

  Muharrem
  Emri i muajit te parë të Kalendarit Islam

  Murad
  Dëshirë

  Musa
  Emër profeti

  Mustafa
  I zgjedhur; një nga emrat e Profetit (as)

  Naim
  Bekim; Lehtësi

  Nasif

  I drejtë

  Nasim
  Fllad; Erë e lehtë

  Nuh
  Emër profeti

  Omar
  Jetëgjatë; Emër kalifi

  Qani
  I kënaqur; i gëzuar

  Qazim
  Shpërndarës

  Ramiz

  Simbol

  Ridvan
  Roje i portave të Xhenetit

  Sabri
  Durim

  Sadik
  I vërtetë; I sinqertë

  Sami
  I lartësuar

  Selman
  I sigurtë

  Sinan
  Maja e shtizës/ shigjetës

  Siraxh
  Llampë; dritë

  Sulejman
  Emër profeti

  Shaban
  Muaj në Kalendarin Islam

  Sherif
  I ndershëm; Fisnik; I dalluar.

  Shuajb
  Emër profeti

  Tahir
  I pastër

  Tarik
  Emër i një ylli

  Teufik
  Udhëzim ose ndihmë hyjnore që shkakton motivim të brendshëm.

  Osman
  Emër udhëheqësi (kalif)

  Xhemal
  Bukuri

  Zekeria
  Emër profeti

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Ibën-el-Xheuzi nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  27-11-2006
  Postimet
  245
  All-llahu të shpërbleftë
  29
  Falënderuar 703 herë në 165 Postime
  Rep Fuqia
  437

  Re: Më duhen emra të muslimanëve për djem ?

  Davud dhe Sulejman, jane dy emra shume te bukur! Keta kane qene babe e bire, ishin te dalluar me mendjeprehtesine e tyre, ishin udheheqes te drejte, ia vlen qe femijet tane te emertohen me keto emra te ketyre dy Profeteve te dalluar te Zotit. Mes tjerash, Profeti Davud a.s. dallohet per devotshmeri te madhe, qante shume, sa qe gjithe jeten e tij ka qajtur per nje mekat qe ka bere, qe per ne ndoshta sot eshte shume nje gje e lehte qe duhet harruar, ndersa ai edhe pse u pendua sinqerisht dhe Zoti ia pranoi pendimin ai vazhdonte te brengosej per ate qe beri deri sa vdiq!

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2010, 21:03
 2. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 19:23
 3. Më duhen emra musliman për vajzat ?
  By bekir-87 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 9
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 12:32
 4. Më duhen emra Islam
  By arjetalove in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 29-09-2009, 19:49
 5. Më duhen disa emra femrash me kuptim Islam
  By rrusta in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 06-11-2007, 16:56

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •