Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 2 12 FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 12

Tema: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

 1. #1
  labinota nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-05-2010
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 4 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Es selamu alejkum.Mestracionet e bardha,lengu i bardh apo ndryshe si i thojn nuk e di,qe del te gruja qdo dit,a e prishin abdesin?

 2. #2
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2910

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Ve Alejkum Selam

  Përgjigjen mund t'a lexosh në lidhjën në vijim: Si qëndron çështja me sekrecionet?

  Es Selamu Alejkum.

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 4. #3
  labinota nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-05-2010
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 4 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  po nese je duke u falur edhe gjat faljes te rrjedh sekrecioni?a duhet me nderpre namazin me shku me marr abdes edhe me perserit prap?

 5. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Citat Postuar fillimisht nga labinota Shiko Postimin
  po nese je duke u falur edhe gjat faljes te rrjedh sekrecioni?a duhet me nderpre namazin me shku me marr abdes edhe me perserit prap?
  Nese ke marr abdes dhe gjat namazit te dalin sekrecionet e bardha, vazhdon namazin dhe nuk e prish namazin.
  Pra ti ke abdes deri sa te perfundosh namazin e asaj kohe per te cilen ke marr abdes.

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #5
  labinota nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-05-2010
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 4 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Selam alejkum All-llahu te shperbleft vlla tash e kam shum te qart pergjigjen

 8. #6
  Grafika e Esma-
  Esma- nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  16-06-2010
  Postimet
  214
  All-llahu të shpërbleftë
  37
  Falënderuar 151 herë në 97 Postime
  Rep Fuqia
  208

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Me falni po ne at linkun qe eshte me lart po shkruan se abdesi prishet nga sekrecionet e bardha si ne fjalite e meposhtme :

  ''Prandaj mendimi më i qëndrueshëm në këtë është se sekrecionet e bardha e prishin abdestin dhe nëse femra ka abdest apo është duke u falur dhe i rrjedh ky lëng, atëherë duhet ta përsërisë abdestin.
  Fukahatë të cilët e kanë trajtuar këtë problematikë thonë se ky është mendim i shumicës së dijetarëve duke filluar nga hanefitë, malikitë, shafitë dhe hanbelitë.''

  Pse po jepni pergjigje te kunderta po bini ne kundershtim a ka mundesi me u pergjigj tamam mir ose nese nuk e dini me mire te thoni nuk e dime se sa me dhen pergjigje jo te sakt.

 9. #7
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Citat Postuar fillimisht nga Mile Shiko Postimin
  Me falni po ne at linkun qe eshte me lart po shkruan se abdesi prishet nga sekrecionet e bardha si ne fjalite e meposhtme :

  ''Prandaj mendimi më i qëndrueshëm në këtë është se sekrecionet e bardha e prishin abdestin dhe nëse femra ka abdest apo është duke u falur dhe i rrjedh ky lëng, atëherë duhet ta përsërisë abdestin.
  Fukahatë të cilët e kanë trajtuar këtë problematikë thonë se ky është mendim i shumicës së dijetarëve duke filluar nga hanefitë, malikitë, shafitë dhe hanbelitë.''

  Pse po jepni pergjigje te kunderta po bini ne kundershtim a ka mundesi me u pergjigj tamam mir ose nese nuk e dini me mire te thoni nuk e dime se sa me dhen pergjigje jo te sakt.
  Moter se pari te keshilloj te lexosh pergjigjen mire dhe pastaj te japesh replika. NUk ka ndryshim ne pergjigjen qe e kam dhen une dhe qe e ke lexuar ne linkun e lartpermendur, edhe sikur te jipet pergjigje te kunderta ka mundesi te ket 2 mendime te dijetareve, nje hoxh ta ket nje mendim e hoxha tjeter te ket mendim tjeter.

  Ate qe ju nuk e keni kuptuar nga linku i lart permendur dhe qe eshte ne perputhshmeri me ate qe jam pergjigjur une eshte pika e 4 te cilen e ka permendur ku thote:

  4.Nëse rrjedhja e sekrecioneve të bardha është e vazhdueshme

  Nëse rrjedhja është e vazhdueshme dhe nuk ndalet tajitja, atëherë ajo llogaritet të jetë “sahibetu udhër”, person i arsyetuar, që nënkupton se obligohet të marrë abdest në fillim të hyrjes së kohës së namazit dhe ajo mbetet me atë abdest duke mos e prishur derisa të kalojë ajo kohë e namazit, edhe pse gjatë kësaj kohë ka rrjedhje të vazhdueshme të sekrecionit të bardhë.
  Së fundi përpunuar nga Muhammed: më 26-06-2010 16:39 Arsyeja: Është motër, në profilin e çdo anëtari mund t´a shikoni gjinin e anëtarit.

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #8
  Grafika e Esma-
  Esma- nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  16-06-2010
  Postimet
  214
  All-llahu të shpërbleftë
  37
  Falënderuar 151 herë në 97 Postime
  Rep Fuqia
  208

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Me falni por pyetja qe kishe bere motra ishte a prishet abdesi nese del lengu ju keni postu nje link pastaj motra ka pyet prap o nese je duke u falur edhe gjat faljes te rrjedh sekrecioni?a duhet me nderpre namazin me shku me marr abdes edhe me perserit prap?
  Ju jeni pergjigj qe nuk prish pune dalja e lengut namzai numrohet,edhe piken e 4 shume mire e kuptoj edhe e di se kam ndegju shum ligjerata ne lidhje me rastin kur lengu rrjedh panderpre po ajo qe nuk e kuptoj eshte qe jepni pergjigje te kunderta motra nuk ka pyt sa po e lexoj une nese kam dalje te vazhdueshme te lengut po ka pyt nese jam duke u fal del sekrecioni a duhet me perserit namazin e sekrecioni mund te del gjate faljes dhe duhet me perserit nese nuk ke sekrecion te vazhdueshme por nese ke ajo dihet se je e liruar nga marrja e abdestit dhe perseritja e nazamit ju kisha lut mos shkruni pergjigje me i marr ne qaf motrat se keni me dhan pergjegjsi per kete ma beni hallall por muslimani e ka per obligim ta korigjoj muslimanin ateher kur ai gabon,selam alejkum

 12. #9
  labinota nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-05-2010
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 4 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  Selam alejkum.une nuk kom pyt per sekrecione te vazhdueshme qe rrjedhin pa nderpre,un me shendet jam shum mir,po kom pyt se nese marrish abdes fillojsh mu fal dhe rasisht tu fal te rrjedh sekrecioni a duet me nderpre namazin me dhon selam per me shku me marr abdes perseri per me fillu me fal namazin prej fillimit?Besoj se jam e kjart ne pytje

 13. #10
  Grafika e taulant01
  taulant01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-12-2008
  Postimet
  646
  All-llahu të shpërbleftë
  4,492
  Falënderuar 841 herë në 423 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: Mestracionet e bardha a e prishin abdesin?

  We Alejkum Selam

  Se pari dua te ju tregoj se edhe vellau Ebu Muadh eshte njeri dhe si njeri mund te gaboj se askush nuk eshte i pagabueshem pos All-llahu subhanehu ue teala.
  Dhe se dyti ju pyes pse nuk mendoni qe vellau ka mundur ta keqkuptoj pyetjen? Une sic e pash vellau ebu muadh e ka kuptuar pytjen se nese ka Rrjedhje te Vazhdueshme te Seckrecionit cfar duhet te veproj nje femer. Dhe ashtu sic e ka kuptuar ashtu edhe e ka dhene Fetva rreth kesaj qeshtje.
  Nje dite nje hoxh ne nje ders qe ishte duke e mbajtur tha: Nese ndonjehere te me kishit pare mua duke hyre ne Bastore, pse nuk mendoni qe jam duke hyre ne bastore per ti keshilluar, per te bere Davet tek keta njerez? Pse menjeher mendoni qe "Hoxha ka hi me lujt bastore"? Edhe une po ju pyes pse nuk mendoni qe vellau ebu muadh ka gabu ne kete rast sepse e ka keqkuptu pyetjen? Pse menjeher e mendoni anen negative?

  Ma bani hallall qe u inkuadrova ne kete teme/

  All-llahu ju shperbelft me xhennet

  Selamun Alejkum

 14. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Faqja 1 prej 2 12 FundFund

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •