Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Na tregoni per te gjitha sunetet dhe farzet e kohve te namazit ?

 1. #1
  R musliman nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  04-04-2010
  Postimet
  115
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 151 herë në 81 Postime
  Rep Fuqia
  179

  Na tregoni per te gjitha sunetet dhe farzet e kohve te namazit ?

  Kisha pas deshir me na sqaru kret , qysh ka vepru pejgamberi i zotit xh.sh , sa rekate sunet i ka fal ne kohen e sabahut , sa i ka dreka . ikindia , akshami dhe jacia ,,,, po pyes sepse tash mora vesh se jacia paska 4 rekate farz , 2 rekate sunet , dhe 3 salat vitri , sepse me heret edhe ne libra e kemi te shkruar se jacia ka 4 rekate sunet , 4 farz , 2 sunet dhe 3 salat vitri na tregoni ju lutem sepse eshte me rendsi ..
  Secili nga ne është penduar ka bërë vepra të mira,dhe veprat e keqija të tij janë shndërruar në të mira,për ne ka falje nga Zoti ynë fuqiplotë,ka shpërblime qe do të merren në botën e amshueshme(Ahiretin).

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e Ummu Ruvejda
  Ummu Ruvejda nuk është i/e kyçur Moderatore
  Data e Anëtarësimit
  10-09-2008
  Postimet
  571
  All-llahu të shpërbleftë
  363
  Falënderuar 1,315 herë në 472 Postime
  Rep Fuqia
  486

  Re: Na tregoni per te gjitha sunetet dhe farzet e kohve te namazit ?  eselamu alejkum
  Te i sqarojme se pari farzet ...

  Sabahu ka 2 rekate farz
  Dreka 4 rekate farz
  Ikindija 4 rekate farz
  Akshami 3 rekate farz , dhe
  Jacija 4 rekate farz

  Kurse ne lidhje me sunnetet eshte ky hadithe !
  Ka thënë i dërguari i Allahut (sallahu alejhi ue selem): "Kush i fal rregullisht 12 rekate ditën dhe natën ka për të hyrë në xhenet, e ato jane 2 reakte para sabahut , katër rekate para drekës dhe dy rekate pas saj, dy rekate pas akshamit, dy rekate pas jacisë ". E transmeton Nesaiu Tirmidhiu dhe Ibn Maxheh


  Per te sqaruar me mir do ju tregojm me thjesht

  Sabahu 2 sunnete
  Dreka 4 sunete para farzit te drekes dhe 2 sunete pas farzit te drekes
  Akshami 2 sunete pas farzit
  Jacija 2 sunnete pas farzit

  Dhe All-llahu e di me se miri
  eselamaueljkum
  " Vetëm vepra e argumenton ose e mohon vërtetësinë e fjalëve ...!
  Prandaj Kujdes ,qfar flet duhet te veprosh ngase test i fjalës tënde është Vepra "
  *** Nëse hoxha na ka dhënë deri dje mjalt,e sot na jep helm,është mendjetrashësi të vazhdohet afërsia me të !!! ***

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •