Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 10 prej 10

Tema: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

 1. #1
  Grafika e fadilmorina
  fadilmorina nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  08-02-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  168
  All-llahu të shpërbleftë
  321
  Falënderuar 151 herë në 83 Postime
  Rep Fuqia
  226

  Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  We Selamu Alejkum
  kam stres dhe si muna me largu stresin munsisht me ndimoni
  po me duket,se edhe disa qe jan fetar edhe ata nuk Jan te devotshem ??
  po ndiem shum keq , po me mundon shum, mosrespekti , ne pergjithsi , mileti kqyrin veq jorespekt mashtrim interes
  kjo pome mundon shum
  jam permallshem per respekt ,dashuni respekt,
  ju lutem me jepni keshilla ndim
  Allahu ju shperbleft
  Së fundi përpunuar nga fadilmorina: më 23-08-2010 23:25

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Drejtësia
  Drejtësia nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  11-03-2006
  Lokacioni
  Në botën e sprovave !
  Postimet
  5,653
  All-llahu të shpërbleftë
  1,838
  Falënderuar 1,800 herë në 778 Postime
  Rep Fuqia
  2289

  re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga fadilmorina Shiko Postimin
  We Selamu Alejkum
  kam stres dhe si muna me largu stresin munsisht me ndimoni
  po me duket,se edhe disa qe jan fetar edhe ata nuk Jan te devotshem ??
  po ndiem shum keq , po me mundon shum, mosrespekti , ne pergjithsi , mileti kqyrin veq jorespekt mashtrim interes
  kjo pome mundon shum
  jam permallshem per respekt ,dashuni respekt,
  ju lutem me jepni keshilla ndim
  Allahu ju shperbleft
  We alejkum selam.  We alejkum selam.

  Lusim Allahun xh.sh. që ta lehtsojë këtë sprovë,dhe të ju sherojë sa më parë.Amin.

  Vëlla i dashur Musliman,stresi në të shumten e raste vie pikrisht nga xhinet apo Sihri.

  Por primare është ta vizitoni edhe mjekun dhe pasë kontrollimit tek mjeku,të konfirmon ai se a është kjo nga ndonjë problem tjeter përveq Sihrit,dhe nese po at'her ti ndjekni udhzimet dhe këshillat e mjekut dhe inshAllah,sheroheni dhe ju largohen ato probleme.

  Por vella,nese ke qen te mjeku dhe nuk kan arrit ta largojnë këtë problem,at'her shënona përseri dhe inshAllah,të këshillojna dhe të drejtojna për sherimin me Kur'an,kunder stresit.

  Es selamu alejkum.


  ...E në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim. [35:43]

  Drejtësia
  Kur´an dhe Sunnet

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e fadilmorina
  fadilmorina nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  08-02-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  168
  All-llahu të shpërbleftë
  321
  Falënderuar 151 herë në 83 Postime
  Rep Fuqia
  226

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  alejkum selam jam kan per sherim te psikologu dhe perdor terapi tableta
  por shum pak ose hiq nuk kam sukses
  kisha kerku qe te te mjekohem me sherim me Kur'an,kunder stresit.
  Allahu ju shperbleft

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e Drejtësia
  Drejtësia nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  11-03-2006
  Lokacioni
  Në botën e sprovave !
  Postimet
  5,653
  All-llahu të shpërbleftë
  1,838
  Falënderuar 1,800 herë në 778 Postime
  Rep Fuqia
  2289

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga fadilmorina Shiko Postimin
  alejkum selam jam kan per sherim te psikologu dhe perdor terapi tableta
  por shum pak ose hiq nuk kam sukses
  kisha kerku qe te te mjekohem me sherim me Kur'an,kunder stresit.
  Allahu ju shperbleft
  We alejkum selam.

  Vëlla që ta bëjm më të leht,apo dëshiron terapi apo po dëshiron ndonjë numer të ndonjë hoxhe i cili sheron me Kur'an.

  Une vella të preferoj të shkosh tek ndonjë hoxh i cili sheron me Kur'an para se të perdorni terapin,por sidoqoft ti vendos nese deshiron terapi na trego dhe ta shenojna terapin inshAllah,ose nese deshiron rukje tregona se ne cilin vend jetoni dhe inshAllah te orjentojna tek ndonje hoxh i cili është mësë afermi vendit se ku gjindeni ju.

  Allahu ju shperbleft
  Amin vella,Allahu ju shpërbleft edhe juve.


  ...E në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim. [35:43]

  Drejtësia
  Kur´an dhe Sunnet

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e fadilmorina
  fadilmorina nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  08-02-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  168
  All-llahu të shpërbleftë
  321
  Falënderuar 151 herë në 83 Postime
  Rep Fuqia
  226

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Selamu Alejkum
  deshiroj te ma jepni terapin munsisht
  jam nga rrethina prizrenit
  jam kan te hoxha i nderum Allahu e ruajt dhe na dhasht shum hoxhallar te mir devotshem , llukman neziri gilan
  meka ba rukje ,gjat rukjes u zbeha shum me kaploj nji frig aq shumsdi ta pershkruaj dhe vazhdoj te me ban rukje
  por gjat gjith rukjes jam kan i vetdishem , hoxha llukman neziri me keshillo qe te merrem me praktik namaz dhiker lexim Kuranit
  jam kan mir nji koh , por prap nk diem mir .

 10. #6
  Grafika e Drejtësia
  Drejtësia nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  11-03-2006
  Lokacioni
  Në botën e sprovave !
  Postimet
  5,653
  All-llahu të shpërbleftë
  1,838
  Falënderuar 1,800 herë në 778 Postime
  Rep Fuqia
  2289

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga fadilmorina Shiko Postimin
  Selamu Alejkum
  deshiroj te ma jepni terapin munsisht
  jam nga rrethina prizrenit
  jam kan te hoxha i nderum Allahu e ruajt dhe na dhasht shum hoxhallar te mir devotshem , llukman neziri gilan
  meka ba rukje ,gjat rukjes u zbeha shum me kaploj nji frig aq shumsdi ta pershkruaj dhe vazhdoj te me ban rukje
  por gjat gjith rukjes jam kan i vetdishem , hoxha llukman neziri me keshillo qe te merrem me praktik namaz dhiker lexim Kuranit
  jam kan mir nji koh , por prap nk diem mir .
  We alejkum selam.

  Allahu ta lehtsoft vella.

  Vëlla terpija është kjo:

  Së pari Suren El-Bekare nonstop sipas mundesive te leshuar ne shtepi.

  I merë dy shishe me uj të fryer me Kur'an dhe prej njëres shishe vetum pin uj ndërsa nga tjetra pastrohesh me të.

  Poashtu duhesh edhe të keshë vajë ulliri të fryer me Kur'an.

  Në mengjes(ne nje koh të caktuar) e merë një kofe me ujë të thjeshtë edhe ati uji ja shpraz nje gjys shishe uj te fryer me Kur'an (pres shishes qe e ke per mu pastru),ashtu pastrohesh në mengjes(duhesh te pastrihesh ne ne nje vend ku uji nuk deporton në kanalizim) dhe pasi të pastrohesh e merr vajin e ullirit të fryer me Kur'an dhe i lyen të gjith trupin (pe perjashtim të kokes dhe pjeseve të turpshme).

  Të njejtën menyrë e vepron edhe në mbrëmje para se me hy koha e akshamit.

  E bën dhikrin e mbrëmjes dhe mëngjesit,dhikrin e fjetjes dhe dhikrin para se me hy ne wc.

  Këtë terapi e përdor 5 dit apo 1 javë,dhe me lejen e Allahut nuk ke me pasur më problem.

  Vëmendje:

  Vëlla shishja me uj te fryer me Kur'an saher që të hargjohet deri tek gjysma ti e mbushë përplot nga uji i thjeshtë,dhe keshtu nuk e lejon mu hargjuar ujji i fryer,ndersa prej njeres shishe pastrohesh nga tjetra vetum pin uj të fryer nonstop.


  ...E në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim. [35:43]

  Drejtësia
  Kur´an dhe Sunnet

 11. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 12. #7
  Grafika e fadilmorina
  fadilmorina nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  08-02-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  168
  All-llahu të shpërbleftë
  321
  Falënderuar 151 herë në 83 Postime
  Rep Fuqia
  226

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga Drejtësia Shiko Postimin
  We alejkum selam.

  Allahu ta lehtsoft vella.

  Vëlla terpija është kjo:

  Së pari Suren El-Bekare nonstop sipas mundesive te leshuar ne shtepi.

  I merë dy shishe me uj të fryer me Kur'an dhe prej njëres shishe vetum pin uj ndërsa nga tjetra pastrohesh me të.

  Poashtu duhesh edhe të keshë vajë ulliri të fryer me Kur'an.

  Në mengjes(ne nje koh të caktuar) e merë një kofe me ujë të thjeshtë edhe ati uji ja shpraz nje gjys shishe uj te fryer me Kur'an (pres shishes qe e ke per mu pastru),ashtu pastrohesh në mengjes(duhesh te pastrihesh ne ne nje vend ku uji nuk deporton në kanalizim) dhe pasi të pastrohesh e merr vajin e ullirit të fryer me Kur'an dhe i lyen të gjith trupin (pe perjashtim të kokes dhe pjeseve të turpshme).

  1.aban hoxha i fshatit qe ti fryej ujit dhe vajit te ullirit ?
  2-apo duet ndonji hoxh qe merret me rukje?
  3-kete shishen qe me duet te pastrohem me uj a duet me mar kof me uj dhe me ja shpraz ne kof,gjysmen e shishes , dhe prap me mbush , ?
  4-dhe se aduet ta pastroj edhe koken me uj .?
  5-dhe me vaj ulliri te kendum me Kuran pse koken mos ta lyej? derisa kam marramendje(trullim) ne kok ?
  ma bani hallall per pytje te shumta
  Allahu ju shperbleft me xhenet me te lart  Të njejtën menyrë e vepron edhe në mbrëmje para se me hy koha e akshamit.

  E bën dhikrin e mbrëmjes dhe mëngjesit,dhikrin e fjetjes dhe dhikrin para se me hy ne wc.

  Këtë terapi e përdor 5 dit apo 1 javë,dhe me lejen e Allahut nuk ke me pasur më problem.

  Vëmendje:

  Vëlla shishja me uj te fryer me Kur'an saher që të hargjohet deri tek gjysma ti e mbushë përplot nga uji i thjeshtë,dhe keshtu nuk e lejon mu hargjuar ujji i fryer,ndersa prej njeres shishe pastrohesh nga tjetra vetum pin uj të fryer nonstop.
  Selamu alejkum

 13. #8
  Grafika e fadilmorina
  fadilmorina nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  08-02-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  168
  All-llahu të shpërbleftë
  321
  Falënderuar 151 herë në 83 Postime
  Rep Fuqia
  226

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Selam alejkum
  dhe jam me terapi tableta tuj perdor ajam ne gjuna qe nuk po kam munsi me agjeru ramazanin
  Allahu ju shperbleft
  Allahu ju shperbleft shum

 14. #9
  Grafika e Drejtësia
  Drejtësia nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  11-03-2006
  Lokacioni
  Në botën e sprovave !
  Postimet
  5,653
  All-llahu të shpërbleftë
  1,838
  Falënderuar 1,800 herë në 778 Postime
  Rep Fuqia
  2289

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga fadilmorina Shiko Postimin
  Selamu alejkum
  We alejkum selam.  1.aban hoxha i fshatit qe ti fryej ujit dhe vajit te ullirit ?
  Nëse ky hoxh është hoxh i hakut dhe jo Siherbaz at'her lejohet vëlla.

  2-apo duet ndonji hoxh qe merret me rukje?
  Nuk është e domosdoshme vëlla të jet hoxh i cili mirret me rukje,mundet edhe një njeri i thjeshtë ti fryej ujit apo vajit,per shkak se Kur'ani është sherim dhe jo hoxha.

  3-kete shishen qe me duet te pastrohem me uj a duet me mar kof me uj dhe me ja shpraz ne kof,gjysmen e shishes , dhe prap me mbush , ?
  Po vëlla,e mbush një kofe me ujë normal,dhe pastajë ja shprazë gjysë shishe ujë të fryer me Kur'an,po ashtu e mbushë edhe shishen me ujë përplot dhe përseri ata ujë është të fryer me Kur'an.

  4-dhe se aduet ta pastroj edhe koken me uj .?
  Po vëlla,duhesh ta pastrosh koken me ujë.


  5-dhe me vaj ulliri te kendum me Kuran pse koken mos ta lyej? derisa kam marramendje(trullim) ne kok ?
  Jo vëlla nuk ke nevojë ta lyeni koken me vajë,por siq e ceka më lartë vetum kur pastrohesh me ujë e pastron edhe koken.

  ma bani hallall per pytje te shumta
  Allahu ju shperbleft me xhenet me te lart
  Pa dyshim që e keni hallall,dhe nuk na lodhni asnjëher duke pytur,vetum se inshAllah duhet praktikuar mirë terapin dhe inshAllah keni sukses dhe sheroheni.

  Amin vella,Allahu ju shperbleft edhe juve.

  Es selamu alejkum.


  ...E në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh devijim. [35:43]

  Drejtësia
  Kur´an dhe Sunnet

 15. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 16. #10
  Alkame nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  30-05-2010
  Postimet
  73
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 170 herë në 65 Postime
  Rep Fuqia
  186

  Re: Ndihem shumë i stresuar? Më tregoni si mundem t'a largojë stresin ?

  Citat Postuar fillimisht nga fadilmorina Shiko Postimin
  Selam alejkum
  dhe jam me terapi tableta tuj perdor ajam ne gjuna qe nuk po kam munsi me agjeru ramazanin
  Allahu ju shperbleft
  Allahu ju shperbleft shum
  Ve alejkum selam

  Allahu Dhul Xhelal, në Kur'an thotë:

  ''...(Jeni të obliguar për) Ditë të caktuara, e kush është i sëmurë prej jush ose është në udhëtim (e nuk agjëroi), atëherë ai (le të agjërojë) më vonë aq ditë. E ata që i rëndon ai (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompensim, ushqim (ditor), i një të varfëri, ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është aq më mirë për te.
  Mirëpo, po qe se e dini, agjërimi është më i mirë për ju.
  (Ato ditë të numëruara janë) Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kur’ani, që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqarues i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra).
  E kush e përjeton prej jush këtë muaj le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni.'' (El-Bekare 183-185)

  Andaj nëse je i sëmurë vëlla, atëherë e kompenzon agjërimin kur të kesh mundësi, mirëpo është mirë që të mos t'a vonosh atë.

  Es selamu alejkum.

 17. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •