Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Në cilat raste bëhet sehvi sexhdeja, dhe në cilat raste duhet t'a përsërisim komplet rekatin ?

 1. #1
  Grafika e AbdulAkhir
  AbdulAkhir nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  15-05-2010
  Postimet
  284
  All-llahu të shpërbleftë
  429
  Falënderuar 156 herë në 103 Postime
  Rep Fuqia
  233

  Në cilat raste bëhet sehvi sexhdeja, dhe në cilat raste duhet t'a përsërisim komplet rekatin ?

  Es selamu alejkum, ne cilat raste te namazit behet sehvi sexhdeja dhe ne cilat raste duhet ta perserisim komplet reqatin ne rast se harroj diqka nga namazi?!
  • E kush nuk gjykon me atë që zbriti All-llahu, ata janë mohues. - (Ma'ide: 44)

 2. #2
  Grafika e Nor
  Nor
  Nor nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  08-04-2010
  Postimet
  73
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 73 herë në 37 Postime
  Rep Fuqia
  158

  re: Në cilat raste bëhet sehvi sexhdeja, dhe në cilat raste duhet t'a përsërisim komplet rekatin ?

  Gjerat qe shkaktojn sehvi sexhden kryesisht jan 3
  1-shtimi
  2-mangesimi
  3-dyshimi ,
  Shtimi- eshte te shtoj njeriu ndonje ruku,sexhde ,kijam apo ulje
  Mangesimi eshte te mangesosj ndonje pjes perbere te namazit[rukun]apo ndonje vazhib prej vaxhibeve te namazit
  Dhyshimi eshte kur dyshohet per shtim apo mangesim, nese dyshon se ka falur 3 apo 4 rekate ne kete rast mund te jemi ne keto 2 gjendje ...

  1- ose te anoje ne njeren ane,nga shtimi apo mangesimi e ne kete rast vepron varesisht se ne cilen anon.E ploteson namazin dhe ben sehvi sexhde pas selamit
  -2 ose nuuk mund te anoje ne asnjeren ane,ateher bazohet ne te sigurte,e ajo eshte ajo qe eshte me pak,E ploteson namazin dhe ben sehci sexhde para selamit !

  Ne qeshtjen e harrimit te ajeteve, keto nuk jan rukne te namazit, por ka mendime te dijetarve ,disa kan thene qe ben te behet sehvi sexhdja e disa kan thene nuk eshte e domosdoshme !


  Me gjeresisht per rregullat e sehvi sexhdes, lexo ne kete link: http://forumi.kurandhesunet.net/sala...es(12303).html
  Së fundi përpunuar nga Ebu Hatib: më 26-01-2011 01:17
  Namazi i falur duke perdorur misvakun, ështe shtatëdhjetë shkallë me i ngritur se namazi i falur pa misvak

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •