Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Ne enderr shoh njerez te vdekur!

 1. #1
  anetari_8380 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-10-2009
  Postimet
  21
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 38 herë në 18 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Post Ne enderr shoh njerez te vdekur!

  dashta te pyes edhe un per endrrat shoh shum njerz te vdekur qe ri me ta ama shumicen e rasteve i kqyri keq ne enderr
  duhet te jap diqka naj sadaka meqense kohen e fundit kam dhan shum apo si me thoni ju
  Allahu je shperbleft

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  Re: Ne enderr shoh njerez te vdekur!

  Es selamu alejkum

  Sikur eshte cekur edhe ne pergjigje tjera, prap do te cekim se enderrat jane tri llojesh:

  1. Enderra nga Allahu subhanehu ue teala, e qe jane enderra te mira, me kuptim te mire.

  2. Enderra nga jeta e perditshme, qe jane enderra nga gjerat qe te mundojne apo i kalon gjate dites, pastaj te shfaqen ne enderr.

  3. Enderra nga shejtanet, te cilet jane enderra te keqija, ku sheh se je duke vdekur, apo sheh veten se ke vdekur, sheh kafshe te trishtuara e te ngjashme.

  Mirepo duhet kemi parasysh se edhe enderrat jane sipas imanit te njeriut, keshtuqe enderrat e mira qe jane nga Allahu subhanehu ue teala, u jane shfaqur Pejgambereve alejhi selam, dhe njerezve te mire e te devotshem.

  Komentuesit e enderrave thone se, nese sheh ne enderr nje grup njerezish qe jane te vdekur, duke u ngritur nga varret e tyre te gezuar, kjo ka per qellim se personit qe sheh enderren do t'i ndodhe nje ceshtje e mire, te perparoje ne te mire.

  Mirepo nese te vdekurit, i sheh te merzitur dhe rrobat e tyre te vjetra (te rreckosura), nese ata te vdekurit qe ke pare ne enderr, kane trashegimtare, ata do te varferohen dhe do te veprojne gjera te keqija apo imorale.

  Ndersa sa i perket sadakase, eshte mire te japesh ne cdo kohe, sipas mundesise qe ke, e jo me kushte sikur thua, te jap sadaka ngase me shfaqen enderra, kjo nuk eshte e pelqyer.

  Dhe Allahu subhanehu ue teala e di me se miri.

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  anetari_8380 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-10-2009
  Postimet
  21
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 38 herë në 18 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Ne enderr shoh njerez te vdekur!

  Allahu te shperbleft vella Ebu Malik per pergjigjje

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 17-05-2010, 09:04
 2. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 04-05-2010, 21:32
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 17-03-2010, 16:41
 4. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 11:47
 5. A eshte e lejueshme qe une te shoh kuleten e burrit tim dhe ai ta shoh timen ?
  By Sumeja in forum Fetua nga Sheikh Muhammed Salih El-Munaxhid (All-llahu e ruajt)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2008, 00:09

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •