Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

 1. #1
  leutrimkla nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  13-02-2010
  Postimet
  7
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 14 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

  selam alejkum pas namazit a mund tme tregoni se qysh duhet me ban lutjen edhe qka duhet tjeter sikurse pejgamberi a.s. dhe a duhet pas namazit farz apo kshtu pas namazit krejt ju falemnderit per mirkuptim dhe ju lutem mu pergjigjni selam alejkum

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Ebu Abrar
  Ebu Abrar nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  27-08-2009
  Postimet
  255
  All-llahu të shpërbleftë
  87
  Falënderuar 468 herë në 188 Postime
  Rep Fuqia
  272

  re: Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

  Alejkum Selam

  Shiko ketu me poshte
  http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...ber(3354).html
  "Vepra më e dobishme është ajo që e fshehë prej njerëzve (me sinqeritet) dhe prej vetevetes nga pëlqimi dhe krenaria, mos te bësh dyfytyrësi, shtirje për vetëveten dhe as për krijesat."

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 5. #3
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

  alejkum selam

  Pasi qe te japesh selam nga namazi farz eshte sunet qe te thuash tre here EstagfiruLlah, dhe nje her Allahume Entes-Selamu ue Minkes-Selam Tebarekte ja dhel xhelali uel ikram.
  Pastaj thua 33 her subhanallah, 33 her Elhamdu lilah dhe 33 her Allahu Ekber.

  Thua ajetul Kursij (Tespi doven)
  Thua kulhuvallahun, Felekun dhe Nasin

  Dhe lutjet tjera qe mund ti gjesh tek Mburoja e Muslimanit.

  Po ashtu lejohet te lutesh per veten tende mirepo kete mos ta besh shprehi.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 7. #4
  leutrimkla nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  13-02-2010
  Postimet
  7
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 14 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

  selam alejkum vlla falemnderit shum Allahu te shperbleft mirpo vetem diqka qysh duhet me nejt kur i thom kto lutje a duhet me nejt ulur si ne fund te namazit qysh duhet edhe a duhet mi than kto me za a pa za gjithashtu durt per mi drejtu kah qielli a duhet mi drejtu veq kur lutna per veti apo qysh ju lutem me pergjigjuni flm per mirkuptim selam alejkum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Pasi që të falemi, si duhet të lutemi?

  alejkum selam

  Nuk ka ndonje form te uljes mund te ulesh si te pelqen ty dhe si te konvenon ty. Dhe dhikri behet me ze aq sa ta ndegjosh ti.

  Ndersa per sa i perket pyetjes ku thua:
  gjithashtu durt per mi drejtu kah qielli a duhet mi drejtu veq kur lutna per veti apo qysh
  Duart ngriti pa mar parasysh se per kend lutesh, per veti apo per dike tjeter.

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2010, 09:32
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 18-01-2010, 14:14
 3. A duhet ta kendojme ezanin kur falemi vetem ?
  By how in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 16:03
 4. A duhet të marrësh gusëll pasi që del një lloj lëngu pasi urinon ?
  By Muslimin in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2009, 07:03
 5. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 05-08-2009, 10:20

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •