Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 6 prej 6

Tema: Per cilat lloj grash behet fjal?

 1. #1
  nejla nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  29-04-2009
  Lokacioni
  zvicer
  Postimet
  65
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 116 herë në 59 Postime
  Rep Fuqia
  182

  Question Per cilat lloj grash behet fjal?

  ...kurse kokat e tyre jane sy gunga e devese,Zoti i mallkoj te hyn ne Xhenet.
  Per cilat gra ne ket hadith behet fjal per ato qe i bartin shamit qe ikan floket e kapura nder shamit,a per grat qe ndrecin frizura.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  AmarSiddik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  27-06-2009
  Lokacioni
  Vushtrria(Koolla)
  Postimet
  371
  All-llahu të shpërbleftë
  3,823
  Falënderuar 684 herë në 280 Postime
  Rep Fuqia
  337

  Re: Per cilat lloj grash behet fjal?

  -Bismilahi Rrahmani Rrahim!
  -Se kur do ndodhe kijameti se di kush pos Allahut s.w.t. ,por Ai s.w.t. ia tregoi robit te tij s.a.w.s. disa shenja te saj(kijametit).
  E, ne mesin e atyre shenjave tregon Muhammedi
  a.s...."...e kur grat lakuriq te veshura ,por te zhveshura ecin duke perdredhur trupin e tyre...e koka e tyre i ngjan gunges se deves..."
  -Ne kete hadith s.a.w.s. thote 'te veshura por te zhveshura' (sipas transmetuesve te hadithit) ka per qellim se para kijametit do te vishen por veshja e tyre do te jete e tejdukshme(ose lakuriqe),jemi deshmitare te kohes!
  -Poashtu ai s.a.w.s. thote 'e koka e tyre i ngjan gunges se deves...' e ketu (sipas transmetuesve te hadithit) resuli s.a.w.s. ka per qellim se, para kijametit do te hapen sallone kinse bukurie te cilat, i fryejn floket e grave ashtu sikur gunga e deves.
  -Mrekullia e ketij hadithi sipas dijetareve eshte ajo se ,e verteton profetesin e Muhammedit s.a.w.s. ngase ne jemi deshmitare te kohes per keto ndodhi...e si e diti kete ai s.a.w.s.(pos qe Allahu s.w.t. i tregoi atij s.a.w.s.).!!!
  ...esselam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu...

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Abu Katade
  Abu Katade nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-06-2009
  Postimet
  683
  All-llahu të shpërbleftë
  245
  Falënderuar 793 herë në 364 Postime
  Rep Fuqia
  463

  Re: Per cilat lloj grash behet fjal?

  Selamu alejkum

  Transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, ka thene: ''Une nuk kam pare akoma dy kategori njerezish te Xhehennemit (sepse ata do te shfaqen me vone): Disa njerez qe ne duart e tyre mbajne kamxhike si bishta lopesh, me te cilet rrahin njerezit dhe disa gra te veshura (ne dukje), mirepo (ne te vertete jane) te zhveshura, te cilat tunden gjate ecjes per te terhequr vemendjen e te tjereve; kokat (floket) e tyre jane si shpina e deves.
  Keta njerez nuk do te hyjne ne Xhennet dhe nuk do ta ndiejne aromen e tij, edhe pse ajo mund te ndiehet nga shume shume larg.'' (Transmeton Muslimi)

  Rreth llojit te pare, do te thote njerezit qe ne duart e tyre mbajne kamxhika si bishta lopesh, me te cilet rrahin njerezit, eshte sqaruar me pare ne kete teme: Namazi ne Polici

  Per llojin e dyte, gra qe ne dukje jane te veshura mirepo ne realitet jane te zhveshura, te cilat tunden gjate ecjes per te terhequr vemendjen e te tjereve, e qe kokat (floket), e tyre jane si shpina e deves, Neveviu ka thene, se sa i perket fragmentit: ''te veshura, por te zhveshura'', do te thote se ato do te zbulojne pjese te trupit te tyre qe tregojne bukurine, keshtuqe do te jene te veshura por te zhveshura, dhe do te veshin rroba te holla qe shfaqin cfare ka nen to, keshtuqe do te jene te veshura, por ne te vertete te zhveshura.

  Ndersa me frazen: ''te cilat ecin me nje ecje terheqese, do te thote te cilat tunden gjate ecjes per te terhequr vemendjen e te tjereve ne menyre provokative'', nenkupton devijim nga bindja ndaj Allahut dhe nga urdheri per t'a ruajtur deliresine e tyre, e te ngjashme, ku i mesojne te tjeret te veprojne ate qe ato e veprojne, duke u munduar t'i terheqein meshkujt me zbulimin e stolive te tyre.

  Ndersa me pjesen: ''kokat (floket) e tyre jane si shpina (gungat) e deves'', kjo nenkuptone se ato i bejne qe kokat e tyre te duken me te medha me shami apo çallme, te cilat jane perreth kokes te lidhura, e qe duken si shpina (gunga) e devese.

  Al-Maziri ka thene: ''Ka mundesi te jete se me kete nenkuptojme se ato nuk do t'a ulin shikimin e tyre ne prani te burrave, ato edhe me teper do te shikojne direkt tek ata.'' (Sherh El-Nevevi' ala Sahih Muslim, 17/191)

  Selamu alejkum

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Per cilat lloj grash behet fjal?

  per te dyja palet behet fjale, edhe per ato qe kan shamija mirepo perfundi shamijav i lidhin floket si gungat e deveve, po ashtu edhe per ato qe nuk kan shamija fare, keto te fundit e kan haramin edhe me te madh.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  nejla nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  29-04-2009
  Lokacioni
  zvicer
  Postimet
  65
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 116 herë në 59 Postime
  Rep Fuqia
  182

  Question Re: Per cilat lloj grash behet fjal?

  S.A. Zoti ju shperbleft juve per kto pergjegje,po ju lutem na jepni edhe nje keshill,psh gruaja ika flokt e gjata dhe nuk don ti shkurton ajo nuk i lidh nalt flokt qe tju duket shamija ma bukur por qe ka shum flok,ju duket ashtu njesoj edhe pse jan te lidhura me posht.Cka esht halli me at grua kur ika flokt e gjata shum pasi qe esht mir ti ket gruja flokt e gjata?sepse ne diten e gjikimit do te ringjallemi ashtu si kemi lindur kurse grat me flokt e gjata do ti mbulojn pjest e trupit.Ma bani hallall nqofse jam gabim.

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #6
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Per cilat lloj grash behet fjal?

  Citat Postuar fillimisht nga nejla Shiko Postimin
  S.A. Zoti ju shperbleft juve per kto pergjegje,po ju lutem na jepni edhe nje keshill,psh gruaja ika flokt e gjata dhe nuk don ti shkurton ajo nuk i lidh nalt flokt qe tju duket shamija ma bukur por qe ka shum flok,ju duket ashtu njesoj edhe pse jan te lidhura me posht.Cka esht halli me at grua kur ika flokt e gjata shum pasi qe esht mir ti ket gruja flokt e gjata?sepse ne diten e gjikimit do te ringjallemi ashtu si kemi lindur kurse grat me flokt e gjata do ti mbulojn pjest e trupit.Ma bani hallall nqofse jam gabim.
  Moter shumica e grave i kan te gjata mirepo i lidhin me posht flokt dhe jo ne mes te kokes, i lidhin floket tek qafa dhe keshtu nuk duket bisteku dhe nuk behet si gung e deves.

  Pra ndalohet te lidhet ne mes te kokes lart, ndersa tek qafa le ti lidh.

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Kufri ndahen ne dy lloj,cilat jon ato ?
  By Ebu Akil in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 10-03-2010, 20:48
 2. Për cilat drita bëhet fjalë?
  By Ndihmëtar i Sunnetit in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 22-02-2010, 11:29
 3. Ne sa lloj ndahet Tevhidi,dhe cilat jan ato lloje?
  By Ebu Akil in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 28-01-2010, 20:12
 4. Mos u martoni me shtate lloj grash
  By ThuajsubhanAllah in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-05-2009, 01:23
 5. A është gjynah të mbaj stoli të cilat kanë flutura apo si lloj mace?
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2009, 17:31

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •