Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Prerja e kurbanit

 1. #1
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Prerja e kurbanit

  Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  Dihet se ne islam eshte qe kur te lind djal duhesh ti presesh dy kurbane mir .
  Pyetja ime eshte a lejohet dy kurbanet per djal mi krahasu d.m.th mi pre edhe per kurban bajram edhe ja me pre d.m.th dasha tjer apo dele tjera per kurban bajram.
  Apo duhet tjen d.m.th tre dasha edhe per kurban bajram.D.m.th a lejohet mi pre me dy nijete edhe per djal edhe per kurban bajram apo duhen tjen damas pos per kurban pos per djalin.
  Nese mundet pergjigje sa me pare
  ma beni hallall
  we selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: Prerja e kurbanit

  Selam aleikum. Kurbani per 'id (kurbani per bajram) dhe po ashtu kurbani per lindjen e femijes (akikah) jane dy ibadete specifike dhe te percaktuara ne sasi si edhe ne menyre dhe kohe edhe pse akikah eshte me hapsire me te gjre kohore se kurbani per bajram. Duke qene te tille, nuk mund te bashkohet mes tyre duke dyfishuar njetin. Prandaj nese dikujt i ka lindur psh djale, duhet te beje kurbanin e bajramit dhe akiken me vehte. Pra 1 kurban per bajramin dhe dy kurbane per akiken. Nuk ka asgje qe te ndaloje ti besh ne te njejten dite dhe nuk ka ndalese per kete dhe vete percaktimi kohor dhe sasior ta lejon kete. Pra per aq kohe sa behen kurban numri i caktuar per secilen vec e vec nuk ka problem. Po ashtu kurbani i bajramit nuk lejohet te behet para faljes se namazit te bajramit kurse kurbani i lindjes nuk ka lidhje me namazin e bajramit dhe mund te behet edhe para tij. Inshallah eshte e qarte.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  Grafika e Shehide-1985
  Shehide-1985 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  04-11-2006
  Postimet
  44
  All-llahu të shpërbleftë
  36
  Falënderuar 124 herë në 48 Postime
  Rep Fuqia
  236

  Arrow Re: Prerja e kurbanit

  Citat Postuar fillimisht nga Sumeja Shiko Postimin
  Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  Dihet se ne islam eshte qe kur te lind djal duhesh ti presesh dy kurbane mir .
  Pyetja ime eshte a lejohet dy kurbanet per djal mi krahasu d.m.th mi pre edhe per kurban bajram edhe ja me pre d.m.th dasha tjer apo dele tjera per kurban bajram.
  Apo duhet tjen d.m.th tre dasha edhe per kurban bajram.D.m.th a lejohet mi pre me dy nijete edhe per djal edhe per kurban bajram apo duhen tjen damas pos per kurban pos per djalin.
  Nese mundet pergjigje sa me pare
  ma beni hallall
  we selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| ||||||||||||||||||||||||

  -Es-selamu alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu të nderuar/a-
  E’udhu bil-lahi minesh shejtanir-raxhim, Bismil-lahir-rahmanir-rahim

  Ju përshëndes të nderuar/a (vëllezër dhe motra), dhe vetëm dua ta konfirmoj se pajtohem me ate që ka thënë (përgjigjur) vëllau i nderuar sunnih, unë dua dhe diçka insha’All-llah të shtoj në qështjen e mundësis së therjes së Kurbanit për fëmiun.

  Pra motër e nderuar Sumeja, prej sunnetit është që kur All-llahu ti dhuron një familjeje muslimani fëmijë, nëse është djalë të therrin dy kurbana, e nëse është vajzë të therrin një kurban.
  Është e pëlqyeshme (në Islam) që të therren në ditën e shtatë, e nëse nuk mundet, atëhere kur të mundet. Më pastaj të bëhet gosti me këto kurbana dhe të thërriten anëtarët e familjes, miqtë e dashamirët, kjo është obligim për prindin.

  Ti vëjm re! dhe këti hadithi: Pejgamberi s.a.v.s ka thënë: "Fëmija i posalindur është peng i kurbanit të vet në ditën e Kijametit". (hadith i vërtetë).

  Kjo vepër është një sunnet, të cilin muslimanët te ne (trojet shqiptare) e kanë vdekur, kurse prej neve kërkohet që ta ngjallim. Kjo është gjak që derdhet në shenjë falënderimi për fëmiun që ta ka dhuruar All-llahu subhanehu we te’ala.

  Poashtu përderisa nuk ka ndales në një qështje (ibadet) që ka të bëj në jetën tonë atëherë defakto nënkuptojm se ka lejesë në te (All-llahu a’lem). Në familjen tonë ka ndodhur një rast i till që ka të bëj me origjinalitetin e pyetjes nga ju motër e nderuar Sumeja.

  Na ka lindur një djalë 7 (shtatë) ditë para Kurabn Bajramit dhe se gostija dhe therrja na ka ra mu në ditën e Kurabn Bajramit (po mendoj ajo që është e pëlqyer në Islam) – 7 ditë pas lindjes dhe se e menduam që gostin ta shtyejm edhe për katër ditë më shumë (gjithsej nga lindja 11 ditë). Qëllimi i shtyerjes nuk u bë për arsye që ka ndales apo lejes etj... por qëllimi i familjes tonë ishte se po ta bënim ditën e Kurabn Bajramit dhe gostin, atëherë nuk do të kemi mundësi dhe aq ti praktikojm Hadithet e Muhammedit s.a.v.s që kan të bëjn me vizitat tek të afërmit, urimet dhe pritjet e tyre sepse të ftuarit nuk do të kishin pasur mundësi dhe aq të ndejn me ne poashtu dhe ne me ta përderisa duhet ti vizitojm të afërmit dhe të urojm me të gjithë të afërmit tanë e jo vetëm me ata që i kishim ftuar. Kështu që therrjen e bëm dhe për Kurban Bajram poashtu pasi që mbaroj Kurban Bajrami (pas namazit të Ikindis) e bëm gostin dhe therrjen e Kurbanit për djalë.

  Kjo nuk është sipas Islamit motër e nderuar Sumeja se çfar kemi bërë sepse ska asnjë argument që thotë të bëjm kështu por nuk ka dhe asnjë argument që e kundërshton këtë dhe ne për qëllime të tilla kemi vepruar kështu dhe ka qenë diçka e bukur dhe më e leht për ne (familjen tonë), por insha’All-llah mbi të gjitha ka qenë e mirë kjo vepër dhe tek All-llahu tebereke we te’ala se e gjitha bëhet për Te.

  Pra dhe kjo që e ka thënë vëllau i nderuar sunnih, është tamam nga ajo që unë mendoj dhe cilen do që e bënë ska ndales në te, kemi mundur dhe me therr kurban për djalë në ditën e Kurban Bajramit para ose mbrapa namazit të Kurban Bajramit dhe pas namazit të Kurban Bajramit me pre dhe një Kurban për festën e Bajramit (gjithsej 3 në këtë ditë).

  Varsishtë nga ajo që dëshiron mundesh me vepruar me therrje por asesi unë mendoj se nuk lejohet të bëhet njetë (qëllim) që me një therrje të Kurbanit që dyfishohet siq ka thënë vëllau i nderuar sunnih njeti (qëllimi), All-llahu a’lem.
  All-llahu xh.sh. ju mëshiroft dhe ju shpërbleft me të mirat e Tij dhe insha’All-llah nuk do ta lëjm këtë sunnet me vdek përderisa jemi ne (ju) të gjall dhe mundohemi të jemi praktikues të Kur’anit dhe Sunnetit të Resulull-llahut s.a.v.s.

  |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| ||||||||||||||||||||||||
  Këshilla nga Shehide Sejdiu


  01. Bëhu e mirë (drejtë) me të gjithë.
  02. Dije se All-llahu xh.sh. vëzhgon çdo hap tëndin.
  03. Ruaju nga mendjemadhësia, se mendjemëdhenjtë i urren çdo njeri.
  04. Buzëqeshju shoqeve dhe epju dhurata, që të shtohet dashuria dhe mëshira mes jush.
  05. Mos gënjej, mos përqesh dhe mos u bë dyftyrëshe, se këto ta nxijnë nderin, i bën njerëzit që ta humbin respektin ndaj teje.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A lejohet prerja e kurbanit per te vdekurin?
  By EbuAbdurrahman in forum Fetua nga Legjna
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2009, 16:09
 2. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 19-10-2009, 09:12
 3. A e prish abdestin prerja e thonjve?
  By labby1 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 11:11
 4. A eshte e ndaluar prerja e qepja e rrobave te shkurtera?
  By umu iman in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 6
  Postimi i Fundit: 13-02-2009, 13:11
 5. Prerja e kurbanit është më mirë sesa dhënia e vlerës së kurbanit sadaka
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 17:53

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •