Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Prerja e kurbanit për Akika, a bëhet çdo vit apo njëherë në jetë ?

 1. #1
  Lumturija nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  25-08-2009
  Lokacioni
  kam lindur edhe jetuar ne kosov deri para...,
  Postimet
  37
  All-llahu të shpërbleftë
  259
  Falënderuar 54 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  158

  Prerja e kurbanit për Akika, a bëhet çdo vit apo njëherë në jetë ?

  es selamun alejkum


  deshiroi te pyes: a prehet kurban per Akika ' nji here ne jete[te femijes ]

  apo per gjdo vite [pothuajse gjdo ditelindje te femijes]dhe

  2; a ban me pre vetem nji kurban [apo asht srikt 2 kurbana] per mashkull?

  ju falem per nder per pergjigje.

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Grafika e Ebu Abrar
  Ebu Abrar nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  27-08-2009
  Postimet
  255
  All-llahu të shpërbleftë
  87
  Falënderuar 468 herë në 188 Postime
  Rep Fuqia
  272

  Re: prerja e ' kurbanit per akika'

  Alejkum Selam

  Akika prehet 1 here ne jete eshte mire ne javen e pare te lindjes, per femer prehet 1 kurban ndersa per mashkull prehen 2 kurban.

  Allahu e din me se miri
  "Vepra më e dobishme është ajo që e fshehë prej njerëzve (me sinqeritet) dhe prej vetevetes nga pëlqimi dhe krenaria, mos te bësh dyfytyrësi, shtirje për vetëveten dhe as për krijesat."

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2910

  Re: prerja e ' kurbanit per akika'

  Es Selamu Alejkum

  Me gjeresisht rreth kesaj pyetje, mund te lexosh ne linkun me poshte.

  Menyra e prerjes se kurbanit per lindje te djalit

  Es Selamu Alejkum
  Imam Shafi'u në një nga poemat e tij ka thënë:

  ''Fol ç'të duash, me sharje në çështjen time.
  Sepse heshtja ndaj të ligut është përgjigje.
  Jo se më mungon përgjigja ndaj teje.
  Por s'besojë se luani i jep qenit përgjigje.
  ''

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 20-05-2010, 13:37
 2. A lejohet prerja e kurbanit per te vdekurin?
  By EbuAbdurrahman in forum Fetua nga Legjna
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2009, 16:09
 3. Prerja e kurbanit është më mirë sesa dhënia e vlerës së kurbanit sadaka
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 17:53
 4. Përgjigjet: 8
  Postimi i Fundit: 18-08-2008, 10:29
 5. Prerja e kurbanit
  By Sumeja in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 27-12-2006, 21:55

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •