Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Pse Ajetul Kursija veqohet si ajeti më i lartësuar në Kur'an?

 1. #1
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Pse Ajetul Kursija veqohet si ajeti më i lartësuar në Kur'an?

  selam alejkum


  Pse Ajetul Kursija veqohet si ajeti më i lartësuar në Kur'an?

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Pse Ajetul Kursija veqohet si ajeti më i lartësuar në Kur'an?

  Ka shum shkaqe se pse ky ajet eshte me i vequari nga ajetet tjera, prej ketyre shkaqeve:

  1. Se ky ajet i cek emrat me te madh te Allahut e qe eshte "El-Haj-ju El-Kaj-jum (i Përjetshmi, i Pafillim dhe i Pambarim, Mbajtësi dhe Mbrojtësi i gjithçkaje që ekziston)."

  2. Permendja e madheris se Allahut ku thote: "Allah! La ilahe il-la Huve (askush nuk ka të drejtë, nuk meriton dhe nuk duhet të adhurohet përveç Atij), " Dhe e gjith kjo perfshin tewhid el Uluhije

  "Atë nuk e kap as kotje e as gjumë.", nuk flen e as qe e kap kotja.

  "Atij i përkasin gjithë ç’është në qiej e gjithë ç’është në tokë." Te gjith qka ka ne tok jan roberit e tij.

  Dhe Then shkurt permendja e shumices se cilesive te Allahut dhe Madherise Se TIJ

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 12 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Forster nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  23-11-2008
  Lokacioni
  Austeri
  Postimet
  710
  All-llahu të shpërbleftë
  1,466
  Falënderuar 309 herë në 185 Postime
  Rep Fuqia
  426

  Re: Pse Ajetul Kursija veqohet si ajeti më i lartësuar në Kur'an?

  vella Allahu te shperblefte ty per pergjigje po une vetem deshta te tregoje linkun ku eshte postuar nga nje moter raymonda

  kliko ketu do shoheshe me gjersishte shpjegimin e Ajetul Kursija

  http://forumi.kurandhesunet.net/kur-...ova(5827).html

  Selam alejkum
  Islam is not a new religion, but the same truth that God revealed through all His prophets to every people. For a fifth of the world's population, Islam is both a religion and a complete way of life. Muslims follow a religion of peace, mercy, and forgiveness, and the majority have nothing to do with the extremely grave events which have come to be associated with their faith.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Dobitë e ajetul-kursisë
  By Abdurrezak in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 03-12-2009, 03:18
 2. Përfitimet nga Ajetul Kursi
  By Muhlis in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2009, 16:23
 3. Kush mund të ma gjej Ajetul Kursi ?
  By arbnorii in forum Kërkesa
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 23-08-2008, 22:01
 4. Ajetul - Kursijji (Tespih-dova)
  By Soraya in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 20-08-2008, 08:27

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •