Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Pse turqelit dhe arabët martohen me qiken e axhës dhe të afërmit ?

 1. #1
  Prince Double H nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-09-2005
  Postimet
  11
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Pse turqelit dhe arabët martohen me qiken e axhës dhe të afërmit ?

  jau tesha kryt mdoket me qito pyejte ama e kom edhe ni sen qe um pengon
  shum shum diqka qe sdisa koh um pengon ky sen.

  Pse turk e arab me fen ISLAME martohen me tezake e qika te mixhes te gjakut
  te vet? shum mu doket na e flliqin fen me qit sen a? qka menoni ju per kete
  sen? 6 miliarda njerz ka femra sa dush e ata shkojn martohen me gjak te vet.
  edhe pse e din njerzia qe rreziku me lind thmija i paaft ose i smut osht ma i
  madh nese martohen te ni gjakut prap se prap martohen, pse?

 2. #2
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610
  Pyetje:

  A është korrekt, se Resuli yne a.s.,nuk e ka pëlqyer martesën me kusherinj.Të martosh kusherinjët le të jetë gjëja e fundit që duhet bërë. XhazakAllah.

  Përgjigje:

  Al-hamdulilah (Të gjitha lavdrimet i qofshin Allahut). Nuk ka asnjë vërejtje në fenë Islame për një njeri të marton cilëndo nga të afërmit me përjashtim të al-mahrremit (ata/ato që janë të ndaluar për martes) ku Allahu i cekë në suren al-nisaa, 4:23 (interpretimi i domethënjes):

  U janë ndaluar juve (të martoheni me): nënat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motrës, nënat tuaja që ju kanë dhënë gji, motrat nga gjiri, nënat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat që janë nën kujdesin tuaj e të lindura (prej tjetër babai) nga gratë tuaja me të cilat patët kontakt, e nëse nuk kenë pasur kontakt me to (me gratë), atëherë s'ka pengesë (të martoheni me ato vajza), dhe (janë të ndaluara) gratë e bijve tuaj që janë të lindjes suaj (jo të bijëve të adoptuar), dhe të bashkoni (përnjeherë në një niqah) dy motra, përpos asaj që ka kaluar. Vërtetë, All-llahu falë shumë, është mëshirues i madhë.


  Këto, kur Allahu i ka cekë për neve prej të afërmëve ku martesa me ta është e ndaluar, ne atëhere mësuam se nuk ka vërejtje për pjesën tjetër të të afërmëve të familjes.Për më shumë, nuk ka ndonjë kusht se ajo duhet të jetë e fundit për tu bërë siq e cekët në pyetje.Prej fakteve më të mëdha të këtij fakti është se Pejgamberi a.s. (paqja qoft mbi të) e martoi bijën e tij Fatimen për Aliun (qoft Allahu i kënaqur me ta) dhe ai është djali i axhës së babës së saj, gjithashtu edhe martesa e Pejgamberit a.s. me Zaineb bint Xhahsh (Allahu qoft i kënaqur me të) dhe ajo është vajza e tezës së tij (p.sh. kusherin); dhe ka shumë shembuj të atill.


  Sidoqoft, mund të bëhet pyetje tjetër, si: "A është më mirë ose më e preferueshme për Muslimanin të martohet me dikend që nuk e ka të afërt sesa atë që e ka të afërt?"


  Përgjigja për këtë pyetje ndryshon prej rastit ne rast, dhe ndoshta mund të jetë e preferueshme që të bëhet martesa me persona që nuk janë të afërt,për shembull ndokush dëshiron të formoi lidhje të reja shoqërore, dhe të krijoj lidhje martesore me familje të ndryshme që ta zgjeroi rrethin e lidhjes shoqërore.


  Sheikh Muhammed Salih Al-Munaxhid


  Nën Hijen e Shpates

 3. #3
  Prince Double H nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-09-2005
  Postimet
  11
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0
  flm per pergjegjje vllazni

 4. #4
  Grafika e Muslimi
  Muslimi nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  02-02-2006
  Postimet
  39
  All-llahu të shpërbleftë
  16
  Falënderuar 104 herë në 34 Postime
  Rep Fuqia
  258

  Re: pse?

  selam alejkum,
  qe vllezer ktu e kom paraqit ni skemë qe e ka hartuar hoxha i nderuar Dr.Shefqet Krasniqi, veq se un e kom paraqit ne comp. për juve !

  Për më shumë mundeni me ju kthy derseve të tij të Tefsirit që e komentojnë këtë çështje  E njejta gje vlen edhe per femrat sa iperket meshkujve!!! p.sh. femres i ndalohet te martohet me babain, gjyshin, djalin djalin e djalit dhe keshtu me radhe sic eshte cekur me lart.

  inshaAllah tani e keni më të qartë!

  E Allahu e di më së miri!!!
  Së fundi përpunuar nga Muslimi: më 11-02-2006 17:15

Tema të Ngjashme

 1. Të vejat e Irakut martohen për ti ushqyer fëmijët
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 31-10-2009, 15:50
 2. Rreth marteses me qiken/djalin e migjes....
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 03-08-2009, 19:23
 3. Buqetë lulesh për të rinjtë që do të martohen
  By Ebu Hatib in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 22:35
 4. Arabët hajdutë?!
  By Ubejdullah in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 00:08
 5. Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 25-09-2006, 23:05

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •