Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Pyetje mbi Coca Colen, përkthimi i këtij emri në arabisht...?

 1. #1
  Grafika e miirii
  miirii nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  24-02-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 10 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Pyetje mbi Coca Colen, përkthimi i këtij emri në arabisht...?

  SelamuAlejku njerz une pe qes qet foto edhe kush sa mundet me me dhan sqarime rreth qesaj teme se une valla spe di qet nese ka dikush me dhan sqarime le te jap flm all-llahu ju shperbleft ????


 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: njerz une e kam nje pytje???

  Selamun aleikum. Per kete jane pyetur dijetaret dhe ata kane thene se keto jane nga gjerat pa vlere dhe eshte sikurse thone ata ngase se pari:

  1) Po ta kthesh horizontalisht shkrimin nuk duket sikurse keta pretendojne por del keshtu vetem pas modifikimeve sikurse thuhet edhe ne vete postimin.

  2) Sikur te rrotullosh horizontalisht shkrimin arabisht nuk i afrohet fare shkrimit coca cola.

  3) Po prezantohet kjo fletushke si te ishte waxhib per muslimanet qe te merren me pune te tilla.

  4) Kjo del nga ajo qe disa vellezer mundohen rreth produkteve cifute duke u munduar te ndalojne gjithecka nga ata nderkohe qe nuk mund te behet haram ajo qe Allahu ka bere hallall dhe e shumta qe mund te thuhet per produktet cifute eshte se nuk duhet tu ndihmojme atyre me pasuri por nuk mund te thuash se ushqimi i tyre eshte haram ba fakte.

  5) Pse u dashka modifikimi qe te arrish te shohesh cfare keta pretendojne? Nese pa modifikim kjo nuk mund te shihet, une po pyes si arriti ai ta dalloje kete pervec nese ose eshte nisur me kete qellim ose eshte nga ata qe kaner gisht ne te. Pra ose eshte nisur me qellimin qe te nxjerre dicka kunder islamit nga kjo dhe kete mund ta besh me shume gjera te tjera vec coca coles. Ose ky individ eshte vete jehudi qe arrin te dije se cfare fshihet pas shkrimit qe mund te lexohet vetem pas disa ndryshimeve.

  6) Eshte me mire qe muslimanet te perqendrohen ne ceshtjet qe me te vertete duhet te perqendrohen sesa me "fiction stories" duke humbur kohen e tyre dhe duke shperndare dyshime tek muslimanet dhe ne nje menyre duke u perzier ne luften ekonomike mes rivaleve te ndryshem ne rastin tone rivaleve te coca coles.

  7) Si ka mundesi qe keta njerez u referohen shkrimeve qe kane nevoje per ndryshim qe te arrihet ajo qe kerkohet nderkohe qe po thone qe mos bleni coca cola por blini "Maccah cola" apo "Muslim Up" e te tjera si keto nderkohe qe jo vetem kjo jo vetem qe eshte tallje me fene, por njekohesisht eshte nga ato organizata qe donacionet e te cileve shkojne edhe ne sinagoga dhe kisha dhe edhe ne ndonje xhami te komunitetin bangladeshas sikurse eshte deklaruar ne shtypin britanik.

  Pra mos humbni kohe me gjera te tilla ngase tjeter fshihet pas asaj qe duket dhe pas kesaj "keshille te drejte" te ketyre qe iu "digjka zemra" per te mbrojtur fene. Wa inna lilahi wa inna ilejhi raxhiun.

  Allahu e di me mire.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 14 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e miirii
  miirii nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  24-02-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 10 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: njerz une e kam nje pytje???

  Flm vlla per pergjigjen All-llahu te shperbleft

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: njerz une e kam nje pytje???

  Amin vella dhe Allahu te shperblefte edhe ty.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  altin nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  10-06-2006
  Lokacioni
  tiran
  Postimet
  12
  All-llahu të shpërbleftë
  59
  Falënderuar 34 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Pyetje mbi Coca Colen, përkthimi i këtij emri në arabisht...?

  ALLAHU xh.xh ta shperbleft

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Muslimanet e ketij vendi nuk duhet t'i binden ketij vendimi te padrejte
  By Ebu Malik in forum Fetua nga Sheikh Ibn Uthejmin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 06-06-2009, 16:49
 2. Nje pyetje rreth ketij hadithi...
  By Heshtja in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 22:39
 3. Emri Afërdita, çfarë emri është ky ?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 10-09-2008, 16:41
 4. Pyetje rreth nje emri
  By En Nisa in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 20-01-2008, 11:40

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •