Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Qfar do te thot...

 1. #1
  mehmeti nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  10-12-2009
  Postimet
  4
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 6 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Qfar do te thot...

  Kam lexu me internet se nese thua 100 her "Subhan ALLLAH We Bihamdi" te falen mekatet qka do te thot kjo nese mundeni mem tregu dhe a mundet me qen e vertet?

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  567

  Re: Qfar do te thot...

  Es selamu alejkum

  Transmetohet nga Semurate Ibn Xhundubi, i cili thote se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Fjalet me te dashura tek Allahu jane kater, nuk te prish pune se me cilen prej tyre fillon: SubhanAllah, Elhamdulilah, La ilahe il Allah, Allahu Ekber.'' (Transmeton Muslimi)

  Gjithashtu transmetohet nga Ebu Hurejra, radiallahu anhu se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Qe te them: Elhamdulilah, La ilahe il Allah, Allahu Ekber, eshte me e dashur tek une se cdo gje mbi te cilen lind dielli (dunjaja dhe cfare ka ne te).'' (Transmeton Muslimi)

  Keto hadithe tregojne vleren e fjaleve: Elhamdulilah, La ilahe il Allah, Allahu Ekber dhe SubhanAllah.

  Keto fjale jane shkak per faljen e gjunaheve, sikurse na eshte transmetuar nga Abdullah Iben Omeri, radiallahu anhu, te kete thene:

  ''Nuk ka person mbi toke i cili thote keto fjale: ''La ilahe il Allah, Allahu ekber, subhanallah, elhamdulilah, la haule ue la kuvete il-la bilah, vetem se i falen atij gjunahet, edhe sikur te jene sa shkuma e detit.'' (Transmetojne Tirmidhiu, Ahmedi, dhe Hakimi. E ka bere hadithin hasen Shejh Albani.)

  Ky hadith ka per qellim, qe gjunahet te cilat falen, jane te vogla, sic ka ardhur ne transmetimin nga Ebu Hurejra, radiallahu anhu, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Pese namazet, xhumaja deri ne xhuma dhe Ramazani deri ne Ramazan, falin cdo gje mes tyre, nese u largohet gjunaheve te medha.'' (Transmeton Muslimi)

  Thenia e ketyre fjaleve eshte mbrojtje nga xhehenemi, per ate qe i thote dhe jane fillim i mbare per te ne Diten e Gjykimit.

  Transmeton Ebu Hurejra radiallahu anhu se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Merrni mburojat tuaja! I thame (thote Ebu Hurejra): O i Derguari i Allahut, nga armiku qe eshte prane?
  Tha: Jo, por mburoje per ju nga zjarri i xhehenemit.
  Thoni: SubhanAllah, elhamdulilah, la ilahe il Allah, Allahu Ekber, sepse ato ju vijne Diten e Gjykimit si fillim i mbare dhe shpetuese per ju, ato jane veprat e mira qe mbeten.''
  (Transmetojne Hakimi dhe Nesaiu. Shejh Albani e ka bere te sakte hadithin.)

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


 5. #3
  mehmeti nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  10-12-2009
  Postimet
  4
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 6 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Qfar do te thot...

  Allahu ju shperbleft per te gjitha kto te mra qe po i beni per ne

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  567

  Re: Qfar do te thot...

  Citat Postuar fillimisht nga mehmeti Shiko Postimin
  Allahu ju shperbleft per te gjitha kto te mra qe po i beni per ne
  Es selamu alejkum

  Amin edhe juve, vella i dashur.

  Es selamu alejkum

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2010, 14:54
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2010, 00:13
 3. Çdo të thot?
  By Ndihmëtar i Sunnetit in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 06-01-2010, 08:21
 4. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 26-08-2009, 00:39

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •