Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Qysh mirret Gusull???

 1. #1
  Spy.T1 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  13-05-2009
  Postimet
  26
  All-llahu të shpërbleftë
  71
  Falënderuar 53 herë në 24 Postime
  Rep Fuqia
  162

  Qysh mirret Gusull???

  Es-Selam Alejkum

  A mund tum kallxoni se qysh mirret Gusull??


  Inshalla allahi ju shperblen me xhennet

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2911

  Re: Qysh mirret Gusull???

  Ve Alejkum Selam

  Vella guslli eshte ne dy menyra.
  Menyra qe eshte vaxhib, ajo eshte qe uji ta perfshije gjithe trupin tone se bashku me larjen e gojes dhe hundes.
  Dhe menyra e dyte eshte menyre qe eshte e plote, ajo eshte qe te lahet ashtu si eshte lare Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

  Fillimisht i lan duart, pastaj lan organin seksual dhe vendet, te cilat i ke te ndyra nga xhunublleku, pastaj merr abdest te plote, pastaj derdh uje mbi koken tende tri here dhe e lane koken e pastaj lane tere trupin.
  Kjo eshte menyra e plote e gusllit.

  Gjithashtu duhet cekur se nese uji e perfshin gjithe trupin tone, pa marre parasysh se ne cfare menyre, pastrohemi nga xhunublleku dhe kemi abdest.

  Selamun Alejkum
  Imam Shafi'u në një nga poemat e tij ka thënë:

  ''Fol ç'të duash, me sharje në çështjen time.
  Sepse heshtja ndaj të ligut është përgjigje.
  Jo se më mungon përgjigja ndaj teje.
  Por s'besojë se luani i jep qenit përgjigje.
  ''

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Si duhet të marrim Gusull ?
  By sinanierxhan in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 19-05-2010, 22:22
 2. Duke marre gusull a bon qe te mos lajme koken?
  By detajet in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 27-04-2010, 07:54
 3. A duhet të marrë gusull përsëri?
  By memedhe in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2010, 23:08
 4. Qysh bohet një projekt ?
  By Gjeniu i Vogel in forum Kërkesa
  Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 06-11-2007, 14:10

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •