Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

 1. #1
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

  Es Selamu Alejkum.

  Sa dite njeriu e ka te lejuar te qendroj pa marre gusell edhe nese nuk eshte masturbuar ende?

  Ngase ne keto dite te ftoheta njerezit madje qe nuk i kane as kushtet e mira te jetes dhe mungese ngrohtesie ne shtepit e tyre, kam verejtur qe jane aso lloj njerezish qe e kursejn ujin dhe gjera tjera por ka disa prej tyre qe edhe i kane kushtet e mira te jetes por nga ftohtesia pertojn te pastrohen.

  Por a duhet te pastrohet per cdo dite edhe nese nuk eshte masturbuar apo sa te kesh kushtet?

  Allahu te shperbleft.

  Es Selamu Alejkum.

 2. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

  alejkum selam

  Moter nuk po e kuptoj pyetjen tende, a e ke per qellim se sa i lejohet personit te qendroj pa u pastruar nese nuk ka EJAKULUAR SPERMEN, apo e ke per qellim, sa ka te drejt njeriu te qendroj pa u pastruar pa EJAKULUAR SPERMEN.
  Pasi qe fjala MASTRUBUAR, qe e ke permend nuk e ka vendin aty, pasi qe Mastrubim don te thot njeriu te vetknaqet deri sa te Ejakulon (te arrij kenaqesin seksuale).

  Une do te pergjigjem per te dyja rastet:

  1. Nese Ejakulon spermen (pra behet i papastert), atehere duhet te pastrohet porsa te gjej ujin dhe i lejohet te qendroj keshtu (i papastert) deri para se ti kaloj koha e namazit, pasi qe njeriu duhet te marr gusell per te falur namazin.

  2. Ndersa nese nuk Ejakulon Spermen, atehere muslimani duhet te qendroj pa u pastruar nje jav, pra duhet se paku te pastrohet nje her ne jav.

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 4. #3
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

  Es Selamu Alejkum.

  O hoxhe une thashe, p.sh nese nuk ejakulohet (masturbohet) ne kete rast p.sh ne keto dite te ftoheta njeriu perton te pastrohet per arsye se ftohet e dimer sa dite ka te drejt te qendroj pa u pastru edhe nese nuk ejakulohet? (Nese nuk e mendon epshin) => 1 dite, 2,3,4,5,6,7 dite etj...pa u pastru.


  A e kuptove tash ?

  Allahu te shperbleft qe je munduar deri ketu.

  Es Selamu Alejkum we Rahmetullahi We Berekatuhu.
  Së fundi përpunuar nga Ebu Hatib: më 09-02-2012 23:21

 5. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 6. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  re: Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

  alejkum selam

  Moter une pyetjen e kam kuptuar mirepo ke perdor nje fjal qe nuk e ke dit kuptimin e saj e qe eshte (Mastrubim) dhe ta sqarove se qka don te thot kjo fjal.

  Mirepo sido qe te jet pergjigjen e ke me lart ku thash:
  2. Ndersa nese nuk Ejakulon Spermen, atehere muslimani duhet te qendroj pa u pastruar nje jav, pra duhet se paku te pastrohet nje her ne jav.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 8. #5
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  re: Sa ditë e ka të lejuar njeriu që të qëndrojë pa marrë gusëll edhe nëse nuk ka ejakuluar ende ?

  Citat Postuar fillimisht nga ebu_muadh Shiko Postimin
  alejkum selam

  Moter une pyetjen e kam kuptuar mirepo ke perdor nje fjal qe nuk e ke dit kuptimin e saj e qe eshte (Mastrubim) dhe ta sqarove se qka don te thot kjo fjal.

  Mirepo sido qe te jet pergjigjen e ke me lart ku thash:

  Ahaa...apo...mire, mire, faleminderit per pergjigjen, Allahu te shperbleft, Selam alejkum.

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •