Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Sa ka qene te gjatë Ademi,Ibrahimi,Musai ?

 1. #1
  iron nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  07-07-2008
  Postimet
  47
  All-llahu të shpërbleftë
  49
  Falënderuar 53 herë në 30 Postime
  Rep Fuqia
  189

  Sa ka qene te gjatë Ademi,Ibrahimi,Musai ?

  Ne nje hadith Pejgamberi a.s thote se Allaahu e ka krijuar Ademin a.s ne gjatsin 60 kut (apo 30 metra) dhe se njerzit me kalimin e kohes shkojne duke u zvogeluar ne masen trupore deri me arritjen e te Derguarit te fundit Muhamedit a.s , por nese ne e shikojme mekamin e Ibrahimit a.s (kembet e Ibrahimit ne nje shkemb) ato jan plotsisht te njejtes mase me kembet e njerzve te sodit nese Ademi ka qene 30 metra dhe p.sh diferenca mes kohes se Ademit se Ibrahimit a.s eshte 10 mije vite atehere Ibrahimi duhet te kete qen 20 metra apo 15, po ashtu e kam pare nje video ne youtube ku e kishin gjetur trupin e faraonit te kohes se Musait edhe ai ishte ne te njejten madhesi trupore me njerzit e sodit nese periudha mes Ibrahimit dhe Musait a.s ka qen 5 mije vite atehere Musai duhet te ket qen 10 metra apo 5.

  Ju lutna tregomni nese i kam keqkuptu gjerat dhe nese keni mundesi te jepni pergjegjje profesionale.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Sa ka qene te gjatë Ademi,Ibrahimi,Musai ?

  Vlla Allahu xh.sh ka thene: "Ai ishte një popull që shkoi, të cilit i takoi ajo që fitoi, e juve u takon ajo që fituat, prandaj ju nuk jeni përgjegjës për atë që ata vepruan."

  Nuk ka me na pyt Allahu se sa e ka pas numrin e kpucav Ademi a.s e sa Ibrahimi, ne i besojme haditheve ashtu siq kan ardh vella, dhe nuk ka kundershtim mes asaj qka i ke pruar ti, Allahu xh.sh edhe ne kohen e Ademit i ka dhen bijt e tij ne madhesi te ndryshme, sikurse edhe ne tani, dikush eshte 2 metra dikush 1,70, dikush eshte 1.78 e ka numrin e kepucav 42, dikush eshte 1.60 numrin e ka 45, nuk jan kembet ato qe tregojn gjatesin, mirepo edhe te ishte gjatsija e firaunit te muses sikurse gjatesija jon, nuk bie ne kundershtim me hadithet e pejgamberit s.a.v.s

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 9 Përdorues në vijim:


 5. #3
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: Sa ka qene te gjatë Ademi,Ibrahimi,Musai ?

  Citat Postuar fillimisht nga iron Shiko Postimin
  Ne nje hadith Pejgamberi a.s thote se Allaahu e ka krijuar Ademin a.s ne gjatsin 60 kut (apo 30 metra) dhe se njerzit me kalimin e kohes shkojne duke u zvogeluar ne masen trupore deri me arritjen e te Derguarit te fundit Muhamedit a.s , por nese ne e shikojme mekamin e Ibrahimit a.s (kembet e Ibrahimit ne nje shkemb) ato jan plotsisht te njejtes mase me kembet e njerzve te sodit nese Ademi ka qene 30 metra dhe p.sh diferenca mes kohes se Ademit se Ibrahimit a.s eshte 10 mije vite atehere Ibrahimi duhet te kete qen 20 metra apo 15, po ashtu e kam pare nje video ne youtube ku e kishin gjetur trupin e faraonit te kohes se Musait edhe ai ishte ne te njejten madhesi trupore me njerzit e sodit nese periudha mes Ibrahimit dhe Musait a.s ka qen 5 mije vite atehere Musai duhet te ket qen 10 metra apo 5.

  Ju lutna tregomni nese i kam keqkuptu gjerat dhe nese keni mundesi te jepni pergjegjje profesionale.
  Selamun aleikum. Duhet te kesh parasysh se hadithi qe flet per trupat duke u zvogeluar dhe jetet duke u shkurtuar nuk thote se kjo do te qe ne menyre proporcionale sikurse ti ke permendur vella. Thjeshte hadithi shpjegon ne menyre te pergjitheshme qe trupat dhe jetet e brezave te mepaseshem jane me te vogla se te atyre para tyre. Prandaj nuk mund te fillohet te shikohet se si brezi kaq eshte i barabarte me brezin aq e keshtu me rradhe. Zvogelimi nuk eshte dicka qe do te vazhdoje sistematikisht dhe ne menyre proporcionale se sikur te qe ashtu do te thuhej se do te kete njerez sa nje gisht. Zvogelimi eshte i vertetuar sipas hadithit por ne te nuk permendet proporcionalitet dhe as limit se sa do te arrije perfundimisht. Po ashtu sa i perket gjurmeve te mekamit, nuk eshte vertetuar saktesisht se ato jane vertete gjurmet e Ibrahimit dhe po ashtu per kufomen e faraonit qe ti permende thuhet vetem se "besohet/mendohet" se mund te jete faraoni i kohes se Muses.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 16-08-2010, 00:49
 2. A ka qenë Ademi a.s ne Xhenetin ne Tokë apo ne qiell
  By iron in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 25-07-2009, 10:43
 3. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 19-09-2008, 18:36

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •