Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: Sa minuta para lindjes së diellit lejohet të falet namazi i sabahut ?

 1. #1
  Ebu Visar nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-11-2007
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 2 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Sa minuta para lindjes së diellit lejohet të falet namazi i sabahut ?

  selam alejkum

  kam nje pyetje.
  sa minuta para lindjes te diellit lejohet te falet namazi i sabahut?
  Allahu ju shperbleft.
  “pedohuni të gjithë tek Allahu, o besimtarë në mënyrë që të gjeni shpëtim.” (Nur – 31),

 2. #2
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: pyetje rreth namazit

  Alejkum selam deri ne fillim te lindjes se dijellit ajo shifet vlla kur e sheh se ka nis me lind djelli...ather me sfalesh
  Kurse e kam degjuar se sahabet namazin e sabahut e kan cuar deri ne kohen e fundit te kohes namazit sabahut
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 4. #3
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: pyetje rreth namazit

  Selam aleikum. Sa per te mos u keqkuptuar dikush ne pergjigjen e motres:

  Sahabat ne kohen e Uthmanit jane falur ne pjesen e vone te kohes por jo ne kohen e fundit fare (jo ne minutat e fundit). Ne kohen e Rrasulit faleshin heret sa qe kur dilnin pas sabahut nuk mund te njiheshin nga erresira ndersa ne kohen e Uthmanit faleshin kur kishte filluar te zbardhej por jo ne kohen e fundit fare.
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A mund te falim sunetet e sabahut pas lindjes se diellit
  By promuslim in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-12-2009, 16:04
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 17:16
 3. Burri im falet pas lindjes së diellit...
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-09-2009, 13:14
 4. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 27-05-2009, 18:37
 5. A lejohet që me abdestin e sabahut të falet namazi i Bajramit
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 00:23

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •