Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Seksi oral dhe anal, a lejohen në Islam?

 1. #1
  Shqyptari nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  30-12-2005
  Postimet
  1
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Seksi oral dhe anal, a lejohen në Islam?

  Esselamu alejkum,

  deshiroja t´ju pyes, se si qendron qeshtja e seksit oral ne islam? Kete pyetje po e bej, sepse une deri tani kam menduar se nje gje e tille eshte rreptesisht e ndaluar-haram, kurse tani kam lexuar se nuk ka ndonje perkufizim te tille, dhe se ne Kuran ndalohet vetem seksi anal, por jo edhe ai oral.

  Ju falenderoj dhe lus Allahun t´ju shperblej me te mirat e Tij.

  Esselamu Alejkum

 2. #2
  Grafika e ebu abdullah
  ebu abdullah nuk është i/e kyçur Administrator
  Data e Anëtarësimit
  28-12-2003
  Postimet
  976
  All-llahu të shpërbleftë
  450
  Falënderuar 2,833 herë në 602 Postime
  Rep Fuqia
  940
  Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
  Falenderimi i takon All-llahut, Zotit te Botrave. Paqja dhe Bekimi qofshin mbi te Derguarin e Tij Muhammedin SalAllahu Alejhi ve Selem, familjen e tij, shoket e tij, dhe mbi te gjithe ata qe pasojne rrugen e tij, deri ne Diten e Gjykimit. Amin

  Ve alejkum selam ve rahmetullah vella i dashur

  Sa i perket pyetjes, bashkeshorti mund t´a kenaq bashkeshorten e vete ne cfaredo menyre deshiron, sic All-llahu i Lartesuar ne Kur´an:

  "Gratë tuaja janë vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si të dëshironi, por përgatitni për vetën tuaj, dhe kinie frikë All-llahu, e ta dini se fundi juaj është te Ai, e besimtarëve jepu myzhde." El-Bekareh, 223

  ...perderisa nuk behet ne dy aspektet te cilat jane definuar si Haram. Ato jane:

  1. Marredheniet seksuale gjate kohes se menstruacioneve. All-llahu Subhanehu ve Teala thotë:

  " Të pyesin ty për menstruacionin (hajdin). Thuaj: “Ajo është gjendje e neveritur, andaj largohuni prej grave gjatë menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (për marëdhënie) derisa të pastrohen. E kur të pastrohen, atëherë afrohuni atyre ashtu siç u ka lejuar All-llahu. All-llahu i do ata që pendohen, dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta e të neveritshme. " El-Bekareh, 222

  2. Marredheniet seksuale ne anus (mbrapa). I Dërguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem), në një hadith të transmetuar nga Ebu Davudi dhe Imam Ahmedi, ka thene:

  " I mallkuar eshte ai i cili ka marredhenie seksuale me gruan e tij ne anus." [hadithi eshte klasifikuar si autentik ne Sahih el-Xhami, 5889]

  Keto dy ndalesa jane cekur edhe ne hadithin e te Derguarit te All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem):
  " Keni kujdes prej anusit dhe periodes se mestruacioneve." [Transmetojn Ebu Davudi dhe Ahmedi, poashtu ne Sahih el-Xhami, 1141]

  Sa i perket seksit oral, dijetaret kane thene se nuk ka ndalese per te, andaj edhe eshte e lejuar, perderisa nuk shkakton dhimbje (sipas Sheikh Muhammed Salih el-Munaxhid) dhe nuk rezulton ne depertimin e spermes (e cila konsiderohet si e papaster) ne organet e brendshme.

  Shumica e dijetareve, seksin oral (edhepse ky definim mund te jete jo aq kuptimplote) e konsiderojne te lejuar perderisa behet fjale per kenaqjen e bashkeshortes/bashkeshortit para marredhenieve seksuale (dmth, si forme "paraloje"), derisa ejakulimi (dalja e spermes) gjate ketij veprimi konsiderohet mekruh, mirepo nese ndodhe, atehere keto pjese te trupit duhet pastruar menjehere.

  All-llahu e di me se miri

  Falenderimi i takon All-llahut, Zotit te botrave.

  Es selamu alejkum

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Etheristi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-07-2004
  Lokacioni
  Në Sham.
  Postimet
  597
  All-llahu të shpërbleftë
  84
  Falënderuar 402 herë në 222 Postime
  Rep Fuqia
  505
  Citat Postuar fillimisht nga Shqyptari
  Esselamu alejkum,

  deshiroja t´ju pyes, se si qendron qeshtja e seksit oral ne islam? Kete pyetje po e bej, sepse une deri tani kam menduar se nje gje e tille eshte rreptesisht e ndaluar-haram, kurse tani kam lexuar se nuk ka ndonje perkufizim te tille, dhe se ne Kuran ndalohet vetem seksi anal, por jo edhe ai oral.

  Ju falenderoj dhe lus Allahun t´ju shperblej me te mirat e Tij.

  Esselamu Alejkum
  Alejkum Selam Ue Rahmetull-llahi Ue Berakatuhu.

  Vella, sikurse ta ka thene edhe vellai para meje, Ebu Abdullah (All-llahu s.u.t. ja shperblefte me te mira ne kete bote dhe ne tjetren),edhe une jam i nje mendimi me te, qe nuk ka ndonje argument qe e ndalon kete gje.

  Sa i perket dijetareve te cilet e kane ndaluar ate,jane argumentuar me argumente qe nuk kane lidhje fare kete ceshtje.

  Porse ajo qe desha te shtoj une, eshte se Sperma, nuk eshte e piset (pasi kete gje e lexova ne postimin e vella Ubu Abdullait), dhe per kete gje (qe sperma eshte e papaster) nuk ka ndonje argument, sespe All-llahu s.u.t. nuk mund ta krijoje krijesen me te mire (njeriun) prej dickaje qe eshte e piset (sperma).

  All-llahu s.u.t. e din mese miri.

  Selamu Alejkum.
  Ka thënë njëri prej Selefëve (rahimehullah):
  Ndërtojeni Shtetin Islam në vetvetet e juaja, j`ua ngren atë (Shtetin) All-llahu s.u.t. ne tokën tuaj.

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 6. #4
  Grafika e ebu abdullah
  ebu abdullah nuk është i/e kyçur Administrator
  Data e Anëtarësimit
  28-12-2003
  Postimet
  976
  All-llahu të shpërbleftë
  450
  Falënderuar 2,833 herë në 602 Postime
  Rep Fuqia
  940
  Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
  Falenderimi i takon All-llahut, Zotit te Botrave. Paqja dhe Bekimi qofshin mbi te Derguarin e Tij Muhammedin SalAllahu Alejhi ve Selem, familjen e tij, shoket e tij, dhe mbi te gjithe ata qe pasojne rrugen e tij, deri ne Diten e Gjykimit. Amin

  Me tutje, All-llahu e shperblefte vellaun Etheristi per korrigjimin e bere ne lidhje me gjendjen e spermes.

  Duhet theksuar se ka dallim ne mendimin e dijetareve rreth gjendjes se spermes, gjegjesisht se a konsiderohet si e paster (tahir) apo e papaster (naxhis). Perderisa dijetaret e medh´hebit Hanefi dhe atij Maliki konsiderojne spermen si te papaster, sidoqofte, mendimi me i sakte duket te jete ai i dijetareve te cilet konsiderojne spermen si te paster, mendim ky te cilin e mbrojne edhe dijetaret e medh´hebeve Shafi dhe Hanbeli, duke u bazuar (mes tjerash) ne hadithin e Aishes (All-llahu qofte i kenaqur me te), derisa lengu para-spermal konsiderohet si naxhis (i papaster).

  All-llahu e di me se miri.
  Falenderimi i takon All-llahut, Zotit te botrave.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A lejohet seksi oral?
  By preshevar in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2010, 21:29
 2. A është i lejuar seksi oral?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-11-2009, 22:45
 3. A lejohet seksi oral në martesë?
  By eroll in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 6
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 10:55
 4. A lejohet seksi oral - Sadullah Bajrami
  By Muhammed in forum Ligjërata
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-04-2007, 22:24
 5. A lejohen fotografit në Islam?
  By Abdusatar in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 06-05-2006, 22:20

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •