Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 10 prej 10

Tema: Sherimi nga xhinet

 1. #1
  prishtina nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 76 herë në 39 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Sherimi nga xhinet

  A ka mundesi te sherohem vet nga xhinet duke bere rukje,dhe a eshte e domosdoshme te ndjehemi shume keq gjate praktikimit te rukjes?
  Ju lutem kisha pas deshire qe dikush te me ndihmoje,ka rreth 4 vite qe vuaj nga kjo semundje(mendoj qe eshte kjo),une falem lexoj kuran.
  Per te shkuar te ndonje hoxhe qe ben rukje kam frike sepse kam frike edhe te dal nga shtepia.Une bej rukje per veten por deri tani nuk kam sukses.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2910

  Re: Sherimi nga xhinet

  Ve Alejkum Selam

  Rreth terapise per sherimin nga semundja e xhinneve, mundesh te lexosh ne lidhjen ne vijim: Terapija për shërimin nga sëmundja e xhinve/shejtanve

  Permbahu asaj dhe inshAllah do te gjesh sherim.

  Nuk ka pse te frigoheni qe te beni rukje, pasiqe rukja eshte e lejuar nga Allahu subhanehu ue teala dhe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, dhe nga ajo nuk del ndonje gje e keqe, pos hajr, me lejen e Allahut subhanehu ue teala, andaj nese deshironi te beni rukje, na tregoni vendin se ku jetoni, dhe inshAllah ua dergojme ndonje numer te vellezerve qe bejne rukje, ne menyre qe te kontaktoni.

  Es Selamu Alejkum
  Imam Shafi'u në një nga poemat e tij ka thënë:

  ''Fol ç'të duash, me sharje në çështjen time.
  Sepse heshtja ndaj të ligut është përgjigje.
  Jo se më mungon përgjigja ndaj teje.
  Por s'besojë se luani i jep qenit përgjigje.
  ''

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Ebu Akil
  Ebu Akil nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-03-2009
  Postimet
  822
  All-llahu të shpërbleftë
  1,542
  Falënderuar 1,190 herë në 443 Postime
  Rep Fuqia
  546

  Re: Sherimi nga xhinet

  Citat Postuar fillimisht nga rejhaneislami Shiko Postimin
  A ka mundesi te sherohem vet nga xhinet duke bere rukje,dhe a eshte e domosdoshme te ndjehemi shume keq gjate praktikimit te rukjes?
  Ju lutem kisha pas deshire qe dikush te me ndihmoje,ka rreth 4 vite qe vuaj nga kjo semundje(mendoj qe eshte kjo),une falem lexoj kuran.
  Per te shkuar te ndonje hoxhe qe ben rukje kam frike sepse kam frike edhe te dal nga shtepia.Une bej rukje per veten por deri tani nuk kam sukses.
  Selam Alejkum.

  Se pari lusim Allahun qe ta lehtsoj kete sprov qe te ka godit moter.

  Citat Postuar fillimisht nga rejhaneislami Shiko Postimin
  A ka mundesi te sherohem vet nga xhinet duke bere rukje...
  Po moter mundesh qe inshAllah,ti besh vetvetes rukje,dhe te sherohesh inshAllah,kjo eshte miresi qe Allahu(xh.sh)ua ka afru roberve te ti,dhe ai i cili eshte i goditur nga Sihri,dhe ban saber duke mos kerkuar Rukje,dhe vdes duke mos kerkuar rukje at'her hyn ne hadithin qe ka then pejgamberi(a.s)"Ai i cili eshte i goditur nga Sihri dhe nuk kerkon Rukje po ben saber,do te hyj ne Xhenet pa llogari",ndersa moter prej miresis tjeter qe Allahu ua ka afru roberve te vet,eshte edhe mej be rukje vetveti dhe inshAllah mu sheru dhe me hy ne xhenet pa lloogari.

  Vërejtje:Lejohet me kerku rukje dhe me u sheru me Kuran duke qen dikush sebep,veq se e hup mundesin me hy ne xhenet pa llogari,ndersa rukja lejohet qofse ajo spermban shirk dhe kufer.

  Ja dhe nje terapi qe shpersojm qe me kete terapi me te Sheru Allahu(xh.sh)

  Terapija per sherimin nga semundja e exhineve

  Qe te sherohet njeriu nga exhinet duhet ti permbahet ketyre gjerave:

  1. Te jete gjithmone me abdest

  2. Ta beje dhikrin e mengjesit,akshamit dhe gjumit (te cilat gjinden ne Mburojen e muslimanit)

  3.
  a) Ti inqizoj suret: El Fatiha, Ihlas (kulhuvAllahu ehad), El-felek (kul eudhu bi rabil felek), En-nas (kul eudhu bi rabbin-nas), ne nje kaset nje oreshe.( pra i inqizon keto sure me kete renditje deri sa te mbushet nje ore).ose ben edhe ti ndegjosh keto sure per nje ore nga kompjuteri.

  Dhe ta ndegjoj deri ne fund.

  b) Ta inqizoj Ajetul Kursin ne nje kasete nje oreshe (pra te perseritet ajetul kursija gjate nje ore),apo ben qe ta ndegjoj edhe nepermjet kopjuterit gjate nje ore.

  Keto ajete dhe sure te cilat i cekem nen a) dhe b) duhet ti ndegjoj i semuri ne mengjes kur te zgjohet,ne mbremje,para akshamit dhe,para se te bie me flejt. Nese nuk ka mundesi 3 here ne dit atehere vetem 2 here ne dit,ne mengjes dhe mbremje.

  4. I semuri apo ndonje njeri tjeter duhet qe te mer uje,(perafersisht sa i mjafton ati per te pire tere diten poashtu per tu lare 2 here),dhe i lexon keto ajete. Pasi ti lexoj keto ajete i peshtyne ujit (jo peshtym te rendomt,mirepo me maje te gjuhes).

  Kete uje i semuri e dan per pije sa i nevojitet,dhe duhet qe te lahet me te 2 here n edit me ate uje, nje here ne mengjes dhe ne mbremje.

  Verejtje:
  1. Nuk lejohet qe te lahet ne banjo,duhet te lahet ne ndonje korit (ku i lajne femijet),apo diqka net e cilen mundet me majt ujin,dhe ata uje duhet te derdhet ne nje vend ku nuk shkelet,ku nuk shkelet vetem deri sa te thahet uji apo te teret vendi,pasi qe te teret vendi (ta pije toka ujin) nuk ka problem me shkel aty.

  2. Po ashtu lejohet qe keto ajete ti lexosh veqmas ujit qe e ke per te pire,dhe veqmas ti lexosh ujit te cilen e ke pergadit per me u la (uje te nxeht me te cilen lahesh gjithmone).Gjithashtu duhet pasur parasysh se uji per tu lare,eshte per qellim sa me lagur-depertuar tere trupin,e jo per tu lare si gjithmone,pra mjaftojne 2 litra uje insha Allah.
  Sueret dhe ajetet te cilat duhet lexuar jane:

  1. Sureja EL FATIHA (elhamdu lilahi rrabil alemin…)
  2. AJETUL KURSIJ (Allahu la ilhe il-la huwe El hajjul kajjum…)
  3. Sureja EL IHLAS (Kul huwellahu ehad..)
  4. Sureja EL FELEK (Kul eudhu bi rabbil felek..)
  5. Sureja EN-NAS ( Kul eudhu bi rabbin-nas…)
  Poashtu kush din me lexu arabisht le tat hot edhe kete ajet

  6.
  آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ
  لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنْتَ مَوْلَانَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ
  (El Bekare 285-286)


  5. Pastaj e mer nje shishe me vaj ulliri,te ciles prap do ti ja lexosh ajetet e lart permendura dhe do ti fryesh keti vaji.dhe me te do te lyhesh 2 here ne dit,ne mengjes dhe mbremje,mundesh edhe menjehere pas larjes.

  Insha Allah me kete terapi don Allahu xh.sh qe te shendoshet i semuri,Poashtu duhet qe i semuri ta lut Allahun xh,sh qe ta sheroj,sepse vetem Ai eshte i cili i sheron rroberit e Tij.
  Allahu i sheroft te gjithe muslimanet,dhe i forcofte ne rrugen e drejte.

  Wesselamu alejkum


  InshAllah per fund dhe nje ngjarje,qka shpersoj qe do te ndimoj shum,dhe do me mundona qe ta tregoj sa me shkurt,kshtu qe inshAllah,mos te ju ngarkoj me shkrim te gjat.

  Tregon nje rukjegji dhe thot: Ne Arabin Saudite,ka qen nje vajz e re dhe e semur shum nga Sihri...pas shum kohesh mjeket nuk din se qka ka,vendos motra n fjal qe te kerkoj rukje ,dhe shkon te nje Sheikh qe ban rukje,pas shum rukjeve ajo ben ma mir,dhe perseri semuret,derisa edhe ky dijetari thot "sdi qka te bej me",dhe vertetohet qe motra i ka 8 Sehire,pasi edhe te ky Shejhi,nuk gjen shermim(te sebepet e ti),vendos qe vet ti bej rukje veti,dhe nje 1 vit,me shum se 5 her ne dite e lexon Suren El-Bekare,dhe ben nonstop namaz nate,pasi ni vit,e veren se eshte sheru,dhe shkon te Sheikhu qe i ka be rukje me heret,dhe e verteton se ashte sheruar,plotesisht dhe elhadu lilah,rezultati del pozitiv ajo tash nuk ka asnje siher me....Pas nje kohe perseri kthehet dhe shkon te Sheikhu,kur ky dijetari e sheh i aludon mendja qe eshte semur perseri,dhe e pyet.Perse je perseri ketu?thot kjo motra o Sheikh e kam nje hall te madh!e pyt Sheikhu qfar halli? Thot kjo motra a ben qe ta lus Allahun qe te ma kthej perseri semundjen qe kam pas?
  Sheikhu i habitur e pyt? Si ka mundesi pas gjith ati mundi ti perseri me kerku me u semur,si ka mundesi dhe per qfar arsye?
  Ia kthen motra she i thot"O Sheikh,sa kam qen semur,mese 5 her e kam lexuar suren el-bekare ne dit,kam fal namaz nate,kam be lloj,lloj ibadetidhe e kam shijaur embelsin e imanit,ndersa prej se jam sheruar me po fali namaz(nate),po lexoj Kuran me pak,etj...SubhanAllah.


  Boma hallall qe e zgjata kaq shum,shpresoj qe Allahu me te sheru sa ma shpejt.Amiin.

  Selam Alejkum.
  Sa më shumë që largohen njerëzit nga Allahu dhe programi i Tij i jetesës, proporcialisht aq do të jenë të nënshtruar ndaj ndikimit të xhinëve-shejtanë

  Fryti i saj(i dynjasë) është më i shëmtuar se sa magjia me të cilën erdhën Haruti dhe Maruti, pasi që magjia e tyre e ndau burrin prej gruas, ndërsa dynjaja e ndan robin prej Zotëruesit të tij.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Sherimi nga xhinet

  Citat Postuar fillimisht nga rejhaneislami Shiko Postimin
  A ka mundesi te sherohem vet nga xhinet duke bere rukje,dhe a eshte e domosdoshme te ndjehemi shume keq gjate praktikimit te rukjes?
  Ju lutem kisha pas deshire qe dikush te me ndihmoje,ka rreth 4 vite qe vuaj nga kjo semundje(mendoj qe eshte kjo),une falem lexoj kuran.
  Per te shkuar te ndonje hoxhe qe ben rukje kam frike sepse kam frike edhe te dal nga shtepia.Une bej rukje per veten por deri tani nuk kam sukses.
  Es-selamu alejkum

  Moter nese ka mundesi te mi tregosh simptomet qe i ki, pasi qe terapija nvaret nga semundja, nese ke siher, gjin qe ka hy duke u hakmar, gjin i dashuruar etj.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  prishtina nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 76 herë në 39 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Re: Sherimi nga xhinet

  Allahu ju shperblefte per pergjegje shume te kjarta
  jom duke u mundu inshalla ma bon zoti kabull lutjen.
  sa i perket hadithit te pejgamberit a,s."Ai i cili eshte i goditur nga Sihri dhe nuk kerkon Rukje po ben saber,do te hyj ne Xhenet pa llogari" kisha dashte shume me bo saber edhe jam duke bere saber por kom femije e po duhet me u mundu edhe per ata mos me mpa gjithmone te humbur.
  Selamun alejkum

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #6
  prishtina nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 76 herë në 39 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Re: Sherimi nga xhinet

  Kam marramendje,nuk dal se kam frike se mos po rrezohem,kam nje ndjenje te keqe prej lukthit nga ana e zemres,me ben te dridhem,nuk ndihem rahat,si te dal prej deres te shtepise ndihem keq sikur jam e semure,non stop mendoj qe jam smut prej ndonje semundjeje,kur u lidhsha ne namaz u falsha shume shpejt vec sa me kry se mu duke qe jam duke u rrezuar tash per kete jam ma mire,dhimbje koke ama jo normal qysh te dhemb koka por shume e merzitshme,kam frike me hy ne banjo mu la(po mvjen keq qe pe ceki),kam frike me ra me flejte.ne kemben e djathte mdoket qe e kam rende si me mec dicka neper te,gjithashtu edhe ne koke me duket qe me ec dicka.
  kam qene neper mjek por krejt mire mkan dal,pervec anemike dhe depresion...
  Allahu ju shperblefte

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 13. #7
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Sherimi nga xhinet

  Nese te dhemb lukthi dhe kryt e perdor kete terapi.

  1. Ne mengjes ne tesull mbush me pak se gjysme gote vaj ulliri e kenduar me kuran (ajetet e rukjes) dhe e pin.

  2. Pasi qe ta pish vajin e ullirit mbush gjysme gote uje te kenduar me kuran dhe e perzien me nje lug mjalt te kenduar po ashtu me kuran dhe e perzin deri sa te tretet mjalta dh ekeshtu e pin.

  3. Lahesh me uje te kenduar me kuran para akshamit.

  4. Lyen trupin prej kokes deri te kembet (po ashtu vendet e turpshme nuk i lyen) me vaj ulliri te kenduar me kuran, para akshamit dhe pasi qe te lahesh.

  5. ben dhikrin e mengjesit, mbremjes dhe gjumit.

  6. Lexo nese din te lexosh arabisht, Suren el bekare qdo dit, nese nuk din te lexosh arabisht atehere e ndegjon kete sure.

  7. nese te vjen me vjell mirepo nuk mundesh, mbush gjysem gote uje te kenduar dhe e perzin me nje lug te ushqimit me kryp dhe e pin kjo te ndihmon per te vjellur sihrin.

  8. Nese ke problem ne shtepin tende, nuk mundesh me nejt, je nervoz ne shtepi etj. Merr nje kofe me uje dhe e perzien me ujin e kenduar me kuran, kete uje e perzien me krip te trash dhe e sterpik qoshet e shtepis jasht dhe brenda shtepise sterpik te gjitha qoshet e dhomave, koridoreve etj po ashtu dy qoshet e pragjeve.

  kete terapi e perdor 7 deri ne 10 dit, dhe insha Allah don Allahu dhe sherohesh.
  Së fundi përpunuar nga ebu_muadh: më 17-12-2009 07:57

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 15. #8
  prishtina nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 76 herë në 39 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Re: Sherimi nga xhinet

  Selamun Alejkum
  ################
  Inshallah Allahu te shperblen me te mira vella,
  une kuran arabisht di me lexu edhe i di disa ajete permendeshprej sures Bekare .
  do ta praktikoj kete terapi,dhe do te lajmerohem perseri (inshallah me sukses)
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 17-12-2009 15:35 Arsyeja: eshte bere e qarte dispozita e vitit te ri hixhri ne nje teme ne kete kategori te pyetjeve-pergjigjeve

 16. #9
  prishtina nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-12-2009
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 76 herë në 39 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Re: Sherimi nga xhinet

  Ndoshta e tepert po bohna vec po me intereson edhe nje pytje,a bon p.sh.nje shishe vaj ulliri me ble edhe atij me i kendu rukje dhe a duhet cdo here ne mengjes me i perserit apo mjafton vetem nje here deri sa te kryhet?pyetja e njejte eshte edhe per ujin?

  selamun alejkum

 17. #10
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: Sherimi nga xhinet

  Citat Postuar fillimisht nga rejhaneislami Shiko Postimin
  Ndoshta e tepert po bohna vec po me intereson edhe nje pytje,a bon p.sh.nje shishe vaj ulliri me ble edhe atij me i kendu rukje dhe a duhet cdo here ne mengjes me i perserit apo mjafton vetem nje here deri sa te kryhet?pyetja e njejte eshte edhe per ujin?

  selamun alejkum
  I kendon vetem nje her sikurse vajit ashtu edhe ujit, dhe nuk i len te hargjohen plotesisht, sa her hargjohet gjysma e ujit i shton prap uje nga qeshmja per tu perzier me ujin e kenduar.

 18. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Magjitë, sihri, xhinet dhe shërimi nga ata
  By Muhammed in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 35
  Postimi i Fundit: 09-03-2011, 22:53
 2. Shërimi me Kur`an !
  By Sabahi in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 05-03-2009, 11:09
 3. Sherimi nga xhinet me bibel dhe kryq ?
  By iron in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 16-08-2008, 22:28
 4. Sherimi me Kuran
  By bujare in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 07-02-2008, 22:50

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •