Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Si duhet falur namaz nafile ose namaz nate ?

 1. #1
  Goona1 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-08-2011
  Postimet
  1
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 2 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Si duhet falur namaz nafile ose namaz nate ?

  Selamu alejkum
  Paqartesia ime eshte : pas dy rekateve qe falim namaz nafile atehere ne fund kur japim selam atehere a duhet te marrim tespihet dhe te themi nga 3 here subhanallah , elhamdulilah dhe Allahu Ekber e me pas te lutemi e te bejm amin , e prap te bejm nijet namaz nafile dhe keshtu te vazhdojm te falemi deri sa te kemi deshire , apo te falemi rekate sa et mundemi e ne fund kur te perfundojm me rekatet te japim selam , me tespih dhe te lutemi ne fund e te themi Amin !
  Me falni nese e zgjata pak , por kjo eshte shkak nga paqartesia ime !?

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Haruni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  20-06-2009
  Postimet
  463
  All-llahu të shpërbleftë
  85
  Falënderuar 384 herë në 216 Postime
  Rep Fuqia
  338

  Re: Si duhet falur namaz nafile ose namaz nate ?

  Ve alejkum selam

  Pyetje: Selamun alejkum!
  Mendoj se kam gjetur një faqe ideale për forcimin e besimit në ALLAHUN e Madhërishëm.
  Si falet namazi i natës, cilat sure duhet lexuar dhe sa duhet të jetë numri i tyre?

  Përgjigje: Alejkum selam!
  Namazi i natës falet rëndom si çdo namaz tjetër.
  Të themi sikur sunetet e sabahut.
  Preferohet që të falet nga dy rekate dhe të jepet selam në çdo dy rekate.
  Në çdo rekat lexohet sureja El-Fatiha (Elhamdulilahi) dhe një sure.
  Nuk ka specifika të veçanta në lexim të sureve, përveçse preferohet që të lexohet sa më shumë dhe më gjatë.
  Dihet se në fund namazi i natës përfundon me një rekat tek dhe ky është vitri.
  Numri i rekateve nuk është mirë të jetë më shumë se 11. Allahu e di më së miri!

  Muhamed Dërmaku

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •